Partnerstwo Przepis na Muranów mówi „Stop bazgrołom”

Partnerstwo Przepis na Muranów mówi „Stop bazgrołom”

0
PODZIEL SIĘ

Walkę z wandalami szpecącymi ściany muranowskich budynków rozpoczyna Partnerstwo Przepis na Muranów. Impulsem było pojawienie się napisów zawierających treści rasistowskie.

W ramach akcji powstała mapa, na której możemy zobaczyć zdjęcia i lokalizacje zabazgranych ścian domów. Jest też internetowy formularz, przez który każdy może przesyłać zdjęcia wraz z podaniem lokalizacji. Do tej pory sfotografowano prawie 250 takich bazgrołów.

–Uruchamiamy zbiórkę na kupno białej farby, która posłuży do malowania oszpeconych miejsc – mówi Marek Ślusarz z „Przepisu na Muranów”. – Udział w tworzeniu muranowskich murali zadeklarował m.in. znany streetarter Dariusz Paczkowski.

Jak dodaje, kilka lat temu na zapyziałych garażach powstał społeczny mural malowany przez mieszkańców, którzy mieli za zadanie dokończyć zdanie „Dobry Sąsiad…”. – To nasze wspólne dzieło zostało zabazgrane. Nie muszę mówić jakie to wzbudziło oburzenie – opowiada Marek Ślusarz.

Inicjatywie przyświeca również cel edukacyjny. Ma być ona też zachętą dla wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych i innych właścicieli budynków, na których pojawiło się niechciane graffiti by je zamalować lub z niego oczyścić.

–Akcja oczywiście wymaga środków na zakup farb elewacyjnych w odpowiednich kolorach, wymaga też zgody właścicieli budynków na zamalowywanie – tłumaczy Marek Ślusarz. – Zastanawiamy się nad zbiórka publiczną, ale na pewno bez pomocy mieszkańców akcja się nie uda. Na początek stworzymy mapę niechcianych graffiti – zapowiada.

Nie pierwszy raz muranowscy społecznicy walczą z bazgrołami. Kilka lat temu w kilkunastu miejscach pojawiło się ogromne graffiti lokalnego skateshopu. Wzbudziło to wzburzenie mieszkańców osiedla. Społeczne zamalowywanie niechcianych reklam zorganizowała wówczas Fundacja Jeden Muranów wraz z Wolą Mieszkańców.

Wszystkich chcących w jakikolwiek sposób włączyć się do akcji zachęcamy do zajrzenia na profil Przepis na Muranów na Facebooku.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ