Gwiazdy w szkole

Gwiazdy w szkole

0
PODZIEL SIĘ

Planetarium w szkole przy ul. Grenady będzie dostępne nie tylko dla uczniów, ale też dla mieszkańców Warszawy. Szkoła chce też nawiązać współpracę z pracownikami wieży wysokich ciśnień.

Wraz z radnymi, członkami Komisji Edukacji i Infrastruktury Oświatowej, której przewodniczę, odwiedziliśmy Gimnazjum nr 47 przy ul. Grenady. Dzięki inicjatywie dyrekcji i nauczycieli w ramach budżetu partycypacyjnego w 2015 r. zostanie zrealizowany tu projekt budowy planetarium. Pani Bożena Jarzyna-Kekusz, dyrektor Gimnazjum nr 47 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, opowiedziała o tym przedsięwzięciu. Szkoła z własnych środków wykonała projekt i od wielu lat starała się o pozyskanie funduszy na tę inwestycję. Nie jest to łatwa sprawa, gdyż wymaga podniesienia kawałka dachu oraz założenia kopuły, by można było tam zainstalować lunety i prowadzić obserwacje.

W szkole powstała klasa badawcza, która merytorycznie już się przygotowuje, by móc pracować w obserwatorium. Organizowane są wyjścia do Centrum Nauki Kopernik i innych instytucji naukowych. Ponadto szkoła podpisuje umowę współpracy pod patronatem Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Warszawskiego. Studenci tych dwóch uczelni będą prowadzić w gimnazjum zajęcia.

Jest to projekt z budżetu partycypacyjnego, więc szkoła chciałaby dać możliwość korzystania z obserwatorium mieszkańcom Woli. Ma też w planach nawiązanie współpracy z byłymi pracownikami wieży wysokich ciśnień, którzy poprowadziliby prelekcje i wykłady z możliwością obserwacji gwiazd.

Jeżeli w znanej Państwu szkole pojawiła się jakaś cenna inicjatywa i chcieliby Państwo zapoznać z nią Komisję Edukacji i Infrastruktury, zachęcam do kontaktu za pośrednictwem Biura Obsługi Rady, tel. 22 443 57 90, e-mail: jtraczl@onet.pl, lub za pośrednictwem strony: https://www.facebook.com/JoannaTraczLaptaszynskaRadnaWoli.

Joanna Tracz-Łaptaszyńska,
radna Woli, PO

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ