IV święto Kolonii Wawelberga

IV święto Kolonii Wawelberga

0
PODZIEL SIĘ

Na 120-lecie powstania osiedla ufundowanego przez Hipolita Wawelberga, stowarzyszenie jego mieszkańców i przyjaciół przypomni o działalności filantropa. Na podwórkach Kolonii zagrają klezmerzy z Bester Quartet i zaśpiewa Maria Sadowska.

120 lat temu filantrop i patriota Hipolit Wawelberg postanowił dać ubogim pracownikom wolskich fabryk godne warunki życia. Między budynkami przy ul. Górczewskiej 15, 15 A i Wawelberga 3, w sąsiedztwie drewnianych domów, wyrosła murowana Kolonia. Osiedle i niezwykły eksperyment społeczny.

27 maja święto Kolonii odbędzie się po raz czwarty. Wybrzmi ono żydowską muzyką. Zagrają światowej sławy muzycy z krakowskiego Bester Quartet, łączący muzykę klezmerską z jazzem. Wcześniej zaśpiewa m.in. aktorka i piosenkarka Katarzyna Dąbrowska (znana m.in. z serialu „Na dobre i złe”) oraz Sjesta Trio z pieśniami sefardyjskimi. Wydarzeniem będzie przygotowany specjalnie na święto spektakl pt. „O czym śniła Estera” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Wystąpią Sylwia Najah, Aleksandra Pisula i Rafał Fudalej, zaśpiewa na żywo Maria Sadowska.

Na terenie podwórek jak co roku zaplanowano liczne konkursy i atrakcje dla dzieci i młodzieży.

–Będzie można wziąć udział m.in. w warsztatach street artowych, obejrzeć pokaz szermierki czy symulator lotu szybowcem – zapowiada organizator imprezy Andrzej Chybowski. W trakcie święta odbędzie się też Warszawska Parada Rowerowa.

– W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii zorganizowaliśmy warazawską paradę rowerową i okazało się to strzałem w dziesiątkę – mówi współorganizatorka imprezy Aneta Skubida. – Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów od jej uczestników. Dlatego też w tym roku postanowiliśmy zrealizować ją z większym rozmachem – znacząco wydłużamy jej trasę i liczymy na więcej uczestników. Będzie kolorowo, radośnie i z nutką wolskiej historii.

Parada wystartuje o godz. 13 z parku Sowińskiego i przejedzie do Kolonii Wawelberga. Osoby z najciekawszymi przebraniami zostaną nagrodzone, ale przebranie nie jest warunkiem uczestnictwa. Przybyli będą mogli m.in. przystroić swoje rowery balonami.

Czwarte Święto Kolonii Wawelberga, 27 maja 2018, godz. 12-17, ul. Górczewska 15. Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół.

6 maja 1898 roku na placu przy Górczewskiej 11 stało 3 000 000 cegieł. Wszyscy czekali na przyjazd Hipolita Wawelberga, który tego dnia brał udział w położeniu kamienia węgielnego pod pomnik Adama Mickiewicza. Pomnika, który stanął kilka miesięcy później w Warszawie dzięki jego staraniom Tego dnia, Hipolit i Ludwika małżonkowie Wawelberg wmurowali akt erekcyjny pod budowę osiedla, które miało upamiętnić 50 rocznicę powstania Domu Bankowego Wawelbergów. Jeszcze w tym samym roku firma T. Czosnowski i S-ka zbudowała dwa pierwsze budynki i rozpoczęto ich zasiedlanie. Budowę całości kolonii zakończono w 1900 roku. W ten sposób 120 lat temu powstał wyjątkowy zespół budynków o unikalnym w tamtych czasach programie socjalnym i społecznym.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ