Kto skończy budować metro

Kto skończy budować metro

0
PODZIEL SIĘ

Miasto szuka wykonawcy kolejnego odcinka drugiej linii metra. W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowany został przetarg na budowę tuneli i dwóch stacji na Woli i Bemowie. Cała linia M2 ma być gotowa do 2023 r.

Metro Warszawskie ogłosiło właśnie przetarg na budowę tuneli i stacji roboczo nazywanych „Wola Park” i „Powstańców Śląskich”. To fragment pomiędzy obecnie budowanymi odcinkiem na Woli a końcowym na Bemowie. Pierwsza z tych stacji powstanie pod ul. Górczewską w rejonie ul. Białowiejskiej; druga również pod ul. Górczewską – po wschodniej stronie ul. Powstańców Śląskich. Za stacją przewidziano komorę torów odstawczych. To najkrótszy z planowanych odcinków drugiej linii – będzie miał 2 km długości. Przedsiębiorcy mogą składać oferty do 7 sierpnia, a wybrany wykonawca będzie miał 38 miesięcy od podpisania umowy na realizację prac.

– Ogłaszamy przetarg na 2 km trasy, które dopełnią drugą nitkę podziemnej kolei. Bardzo się cieszę, że podjęte przez nas wyzwanie staje się rzeczywistością. Zgodnie z naszymi zamierzeniami całą drugą linią metra warszawiacy pojadą w 2023 r. – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. Cała druga linia metra ma być gotowa przed 2023 r. – wszystkie odcinki rozbudowywanej linii M2 są w budowie lub toczą się postępowania przetargowe na wybór wykonawcy. Trwa budowa odcinka z trzema stacjami na Pradze-Północ i Targówku – to ok. 3,12 km trasy, a w kierunku zachodnim – z ronda Daszyńskiego powstaje ok. 3,4 km podziemnej kolei, również z trzema stacjami. Obydwie budowy zakończą się w 2019 r.

Metro Warszawskie wybrało także wykonawcę projektu i budowę ostatniego odcinka drugiej linii metra na zachodzie stolicy – na Bemowie, od planowanej stacji „Powstańców Śląskich” do Stacji Techniczno-Postojowej Mory. To ok. 4 km trasy. Na wszystkie prace wykonawca będzie miał 50 miesięcy od dnia podpisania umowy. Otwarte zostały także oferty w przetargu na wykonawcę ostatniego odcinka metra w prawobrzeżnej Warszawie, na Targówku – ok. 4 km trasy, trzech stacji i hali torów odstawczych. Wykonawca będzie miał na to 36 miesięcy od daty podpisania umowy.

Centralny odcinek linii M2, czyli siedem stacji pomiędzy Wolą a Pragą-Północ, działa od 8 marca 2015 r. Dziennie przewozi ok. 150 tys. pasażerów.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ