Wola przyciąga inwestorów

Wola przyciąga inwestorów

0
PODZIEL SIĘ
Jacek Wojciechowicz, prezes Instytutu Rozwoju Warszawy, wiceprezydent Warszawy w latach 2008—2016

Wola jest obecnie najbardziej atrakcyjnym obszarem z punktu widzenia lokalizacji inwestycji biurowych. Dzięki powstaniu tu „nowego city” zmienia się również przestrzeń publiczna i poprawia się komunikacja w tej dzielnicy.

W 2007 r. zarząd miasta przyjął moją koncepcję rozwoju obszaru centralnego stolicy, która zakładała rozszerzenie ścisłego centrum w kierunku zachodnim do ul. Towarowej. W ten sposób „uwolniono” tereny postprzemysłowej Woli, przeznaczając je na zabudowę mieszkaniową, biurową i usługową.

Proces ten trwa już od kilku lat. Powstały tu nowe inwestycje: Warsaw Spire, hotel Hilton, Q22. Wciąż powstają też nowe, takie jak Spinnaker, Warsaw Hub, Mennica Tower, Browary Warszawskie, Norblin itp. Jednocześnie miasto inwestuje w komunikację publiczną na Woli.

Już teraz obszar Woli i Śródmieścia obsługiwany jest przez dwie linie metra, cztery linie Szybkiej Kolei Miejskiej. Mamy tu także kilkadziesiąt linii tramwajowych oraz autobusowych z wyznaczonymi buspasami. Warszawa jest miastem o bardzo dużym współczynniku podróży komunikacją publiczną w ogólnej liczbie podróży (ok. 56 proc. – jest to najwyższy współczynnik wśród wielkich miast nie tylko w Europie, lecz także na świecie).

Od wielu lat realizowana przez miasto polityka mobilności stopniowo doprowadza do ograniczania ruchu samochodów indywidualnych w centrum na rzecz transportu publicznego (na przestrzeni ostatnich kilku lat, pomimo prawie dwukrotnego zwiększenia wjazdu samochodów indywidualnych do Warszawy, wjazd tych pojazdów do ścisłego centrum zmalał o ok. 10 proc.). Związane jest to z usprawnieniami w transporcie publicznym, jak również z budową całej sieci parkingów Park & Ride na obrzeżach.

Miasto powinno nadal inwestować w komunikację publiczną obsługującą teren Woli, co poprawi jakość podróżowania zarówno pracowników biur, jak i mieszkańców tej dzielnicy. Ważne, by zadbać o przestrzeń publiczną. Przy okazji powstawania nowych inwestycji powinno się zwrócić uwagę na tworzenie enklaw zieleni i przestrzeni publicznych takich jak choćby pl. Europejski. Dzięki temu Wola nie tylko będzie się dynamicznie rozwijać, lecz także pięknieć.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ