W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Wola ze 156 projektami znajduje się na dziewiątym miejscu.
W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Wola na tej liście znajduje się niestety na drugiej pozycji od końca. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.
Wśród nich znajduje się Bowl Skatepark. W wyniku projektu ma powstać nowoczesna i estetyczna przestrzeń publiczna z elementami dostosowanymi do oczekiwań sportowców miejskich. Projekt zakłada budowę skateparku wykonanego w technologii „bowl park” – betonowego toru do jazdy na rowerach, deskorolkach czy rolkach, który zawiera elementy przypominające basen, fale i inne kreatywne przeszkody. Bowl skatepark miałby znaleźć się w parku Szymańskiego.
Innym ciekawym pomysłem jest festiwal muzyczny „Brzmienia Warszawy”, który będzie miał na celu wypromowanie nowych artystów, prezentujących różne gatunki muzyczne. Wystąpić tam będzie mógł każdy utalentowany muzycznie mieszkaniec Warszawy, chcący pokazać większej grupie swój talent. Obejrzeć występy będzie mógł każdy zainteresowany, bez ograniczeń wiekowych i finansowych (wejście darmowe). Koncerty odbywałyby się w godzinach popołudniowo-wieczornych.
Nie sposób nie wspomnieć o innym muzycznym projekcie – „Hip-Hop sposobem na spędzanie czasu”. Miałyby to być wakacyjne warsztaty trwające dwa tygodnie, przeznaczone dla młodzieży w dwóch grupach wiekowych 10-14 lat i 15-18 lat, oraz warsztaty pokazowe w osiem weekendów wakacji na świeżym powietrzu w parkach na Woli.
W okolicach parków Szymańskiego i Sowińskiego mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.
Warty wyróżnienia jest projekt „Pij, Warszawo”, zgłoszony w wielu dzielnicach. Projekt obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną, podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu. Cel tegoroczny: objęcie siecią poidełek całej Warszawy.
Mieszkańcy Muranowa i Powązek mogą zagłosować na projekt „Ławko, wróć”. Celem projektu jest powrót na podwórka obszaru Nowolipki + Powązki ławek, które kiedyś były obecne na każdym kroku. Obok każdej ławki zamontowany ma być kosz na śmieci. Lokalizacja ławek wraz z koszami ma zostać wybrana przez koordynatora. który zapyta mieszkańców o to, gdzie mają stać. Proces ma być transparentny, a rekrutacja ogłoszona na stronach dzielnicy Wola i na profilu FB dzielnicy Wola.
Dzięki budżetowi partycypacyjnemu może powstać też multikiosk w parku Moczydło. Z udźwiękowionych Multikiosków mogliby korzystać wszyscy, w tym również osoby z dysfunkcją wzroku. Możliwe będzie przeglądanie prezentacji multimedialnych i zdjęć, jak również wyszukiwanie informacji w Internecie. Umieszczona mapa ma być wypukła, ale również graficzna, tak aby każdy widzący mógł zorientować się w terenie.
Ci, którzy często bywają w urzędzie, mogą poprzeć zakup przez miasto fotokabiny – urządzenia samoobsługowego do robienia zdjęć do dokumentów i umieszczenie jej w budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy alei Solidarności 90. Pozwoliłoby to mieszkańcom na zrobienie profesjonalnego zdjęcia za darmo, bez konieczności opuszczania budynku urzędu.
Złożono również projekt, który zakłada uruchomienie darmowej, ogólnodostępnej sieci Wi-Fi w okolicy deptaku na ul. Chłodnej, inny proponuje przywrócenie zaniedbanego i zdegradowanego terenu poniżej Ronda Radosława do użytku dla dzieci i mieszkańców okolicznych osiedli.
Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.
Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.