W dniu wczorajszym, punktualnie o godzinie 16.00, rozpoczęła się miła dla wielu serc okoliczność. To wyraz szacunku i niski ukłon w stronę historii Polskich Karaimów.
Duża grupa zaproszonych gości i okoliczni mieszkańcy, krótkie przemówienia włodarzy warszawskiej Dzielnicy Wola oraz przedstawicieli społeczności Karaimskiej. Dało się uchwycić wyjątkowy nastój towarzyszący wydarzeniu. Nieskrywana radość zagościła w sercach i na twarzach przybyłych gości.
Momentem kulminacyjnym było odsłonięcie tablicy z nazwą Skwer Karaimski. Miejsce na stałe wpisało się w mapę warszawskiej Woli. Zbieg ulic Redutowej i Pustola – w bezpośrednim sąsiedztwie jedynej w kraju nekropolii wyznaniowej Karaimów.
Ceremonii odsłonięcia dokonali:
- Przewodnicząca Rady Ewa Statkiewicz
- Burmistrz Krzysztof Strzałkowski
- Rada i Zarząd Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Ze strony Fundacii Karaimskie Dziedzictwo:
- Anna Sulimowicz-Keruth – członkini Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo
- Adam Dubiński – prezes Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo
Po części oficjalnej na scenę wkroczyli artyści. Rozpoczęły się występy o pełnym egzotyki orientalnym brzmieniu, w barwnych strojach i niecodziennym języku. Języku, który przez wieki rozbrzmiewał na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Przemiła atmosfera, doniosła okoliczność, piękna muzyka i sprawna organizacja
Udział wzięli:
- Mykhailo Kulichenko
- Karolina Cicha wraz z zespołem
- Zespół taneczny Dostlar
W 1936 roku Selm RP zagwarantował Karaimom swobodę praktyk religijnych, możliwość kultywowania tradycji i języka narodowego. Język Karaimski wpisany jest na listę zagrożonych języków UNESCO. Najmniejsza w naszym kraju grupa etniczna ratuje swoją wielowiekową historię. To piękny i godny gest.
Kilka słów o sąsiadującym ze skwerem cmentarzu (za Wikipedia):
Pierwotnie, około 1887 roku, nekropolia karaimska miała powstać na terenie ówczesnej gminy Bródno, w sąsiedztwie Kirkutu Praskiego oraz Cmentarza Bródnowskiego. Ostatecznie cmentarz otwarto na drugim krańcu przedmieść Warszawy, na Woli.
Na miejscu zainstalowano okolicznościową wystawę prezentującą historię społeczności karaimskiej: “Karaimi Najmniejsza Mniejszość”, która została sfinansowana ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.