Strona główna AKTUALNOŚCI Zmieniają się zasady budżetu partycypacyjnego

Zmieniają się zasady budżetu partycypacyjnego

0
Zmieniają się zasady budżetu partycypacyjnego

W kolejnej edycji budżetu partycypacyjnego będzie można zgłaszać projekty, które obejmą całe miasto. Zwiększy się też budżet do 77 mln zł. 

Na kształt tegorocznej edycji wpłynęły wyniki konsultacji społecznych i wymogi z ustawy o samorządzie gminnym, która w 2018 r. uregulowała zasady przeprowadzenia budżetu partycypacyjnego, jedną z regulacji był to, że to radni nowej kadencji ustalają zasady przeprowadzania budżetu partycypacyjnego. W związku z koniecznością ukonstytuowania się nowej rady miasta, 6. edycja budżetu partycypacyjnego zacznie się trochę później niż poprzednie.

– Projekt uchwały to efekt prac radnych, urzędników, a także mieszkańców, którzy w ramach dwóch tur konsultacji społecznych zgłosili ponad 500 uwag i propozycji jak ulepszyć budżet partycypacyjny. Tak duże zainteresowanie pokazuje jak ważny jest to mechanizm dla warszawiaków – mówi Ewa Kolankiewicz, dyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej.

W szóstej edycji do podziału będzie 77 mln złotych, czyli o ponad 12 mln więcej niż w poprzednim roku. Będzie można zgłaszać projekty dzielnicowe, ale również ogólnomiejskie, dotyczące całego miasta lub kilku dzielnic.

To samo kryterium ogólnodostępności będzie obowiązywało we wszystkich dzielnicach. Do tej pory każdy dzielnicowy zespół ds. budżetu partycypacyjnego ustalał niezależnie od innych zespołów definicję ogólnodostępności. Projekty, które w jednej dzielnicy spełniały warunek ogólnodostępności, w innej już nie i nie mogły być realizowane. Zmiana jest odpowiedzią na uwagi mieszkańców zgłaszane podczas konsultacji społecznych. Wprowadzona zmiana ujednolici zasady.

Dzielnice mogą się podzielić na mniejsze obszary, ale bez możliwości dzielenia kwoty. W każdym obszarze do realizacji przechodzi projekt, który uzyskał największą liczbę głosów oraz zagłosowało na niego co najmniej 50 mieszkańców. Pozostałe projekty przechodzą do realizacji, gdy otrzymają największą liczbę głosów do wyczerpania ogólnej kwoty w danej dzielnicy. Zwiększy to szanse na realizację przynajmniej jednego projektu w mniejszych obszarach, rzadziej zaludnionych.

Zmieniają się zasady głosowania – mieszkaniec będzie mógł głosować na maksymalnie 15 projektów na poziomie dzielnicowym i 10 projektów na poziomie ogólnomiejskim. W poprzednich edycjach mieszkańcy głosowali do puli środków przeznaczonych na obszar, czyli „do kwoty”.

Zmieniła się liczba wymaganych podpisów na liście poparcia projektu: projekty dzielnicowe – 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, projekty ogólnomiejskie – 40 podpisów mieszkańców Warszawy. Na poziomie ogólnomiejskim projekt będzie musiał uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na poziomie dzielnicowym co najmniej 50.

Powstanie też miejski zespół ds. budżetu partycypacyjnego – wynika to z wprowadzenia możliwości zgłaszania projektów na poziomie ogólnomiejskim i zastosowania analogicznej procedury jak na poziomie dzielnicowym. Zadania będą takie same jak w zespołach dzielnicowych.