Strona główna AKTUALNOŚCI Zaproszenia na weekend

Zaproszenia na weekend

PRAGA-POŁUDNIE 6 kwietnia (sobota) o godz. 10 na Stadionie Narodowym zacznie się dwudniowe Wielkie Otwarcie 5. Sezonu Gokartów na PGE Narodowym. Ma to być weekend pełen atrakcji dla dzieci i dorosłych: jazdy dla dzieci od 5. roku życia, strefa kartingu wyczynowego, a w niedzielę – wyścig time attack.

WOLA 6 kwietnia (sobota) o godz. 11 w Muzeum Powstania Warszawskiego przy ul. Grzybowskiej 79 odbędzie się premiera gry planszowej „Kurierzy”. W trakcie rozgrywek gracze przeniosą się do czasów II wojny światowej i poznają działania podejmowane przez kurierów Armii Krajowej. Celem niebezpiecznych misji będzie przedarcie się przez okupowaną Europę i dostarczenie jak największej liczby meldunków. Wstęp wolny po rejestracji: turniejgier@1944.pl.

ŚRÓDMIEŚCIE 6 kwietnia (sobota) o godz. 12.30 w Zamku Królewskim odbędzie się II Debata Konstytucyjna, organizowana przez Stowarzyszenie Potomków Sejmu Wielkiego oraz Zamek Królewski. Jak deklarują przedstawiciele Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, koncepcja Debat Konstytucyjnych ma być konstruktywną odpowiedzią na propozycje Prezydenta RP, aby wprowadzić zmiany w ustawie zasadniczej. Stowarzyszenie podkreśla rolę debaty obywatelskiej w środowisku niezwiązanym z żadną opcją polityczną. W Debatach biorą udział konstytucjonaliści, politolodzy i historycy, którzy przedstawiają historię polskich konstytucji, ewolucję różnych konstytucji na świecie i dyskutują na temat obecnej ustawy zasadniczej.

MOKOTÓW 6 kwietnia (sobota) o godz. 13 na pl. Unii Lubelskiej 1, przy zachodniej Rogatce Mokotowskiej, zacznie się dwuczęściowe spotkanie z cyklu „Odkryj Skarby Warszawy”. Tym razem tematem będzie Stary Mokotów – jeden z najbardziej urokliwych i najciekawszych zakątków Warszawy. Warszawscy przewodnicy zaproszą na spacer po dawnym „Mon Coteau” Izabeli Lubomirskiej, a także pomiędzy pięknymi kamienicami i willami z początku ubiegłego stulecia. Cena spaceru: 10 zł od osoby.

PRAGA-PÓŁNOC 6 kwietnia (sobota) o godz. 15 przy ul. Floriańskiej 2, róg ul. Kłopotowskiego (przy pomniku Kapeli Praskiej), zacznie się spacer „Praga po żydowsku”. „Mylą się ci, którzy pozostałości po Warszawie żydowskiej szukają tylko na placu Grzybowskim, Muranowie czy Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej. Niegdysiejszą obecność prężnej społeczności żydowskiej łatwiej poczuć na Pradze. Tu swój folwark miał fundator cmentarza i synagogi Szmul Zbytkower, tu mieszkał rabin Menachem Ziemba, któremu proponowano objęcie funkcji naczelnego rabina Jerozolimy, tu u swoich sąsiadów wielu Żydów znalazło schronienie w czasie II wojny światowej. Tu także znajdziemy ślad po mezuzie, ulice, przy których żydowskie rodziny zamieszkiwały większość kamienic i domów, posesję po zburzonej po wojnie synagodze, pozostałości po stawianych przez Żydów fabrykach czy spektakularny, w stylu neorenesansu polskiego, zbudowany Żydowski Dom Akademicki” – opisują organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 6 kwietnia (sobota) w godz. 15–18 na pl. Zamkowym odbędzie się Holi Color Flashmob 3. „Indyjski festiwal Holi staje się coraz bardziej popularny w Europie, ale również w innych częściach świata. Poczujmy więc radość, jaką daje uczestnictwo w takim wydarzeniu. Nie męczmy się ćwiczeniem skomplikowanych układów choreograficznych do jakiejś piosenki i nie martwmy się, czy wszystko się uda. Po prostu zatańczmy w stylu dowolnym, gdy rozsypywany w powietrzu kolorowy proszek holi będzie tworzył niepowtarzalny klimat tej imprezy” – zachęcają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 7 kwietnia (niedziela) w godz. 10–19 w siedzibie fundacji Marzyciele i Rzemieślnicy (ul. Bracka 25, III piętro) odbędą się obchody Dnia Zwierząt Bezdomnych 2019. „Chcemy przy tej okazji wraz z Magdaleną Nykiel poświęcić myśl (i działanie) kotom bezdomnym, szukającym domów, miejskim, wolno żyjącym; zastanowić się, co możemy wspólnie dla tych zwierząt zrobić” – zapowiadają organizatorzy. W programie m.in. wykład o pomocy kotom miejskim „Kot obywatel”, pokaz dokumentu „Gdyby koty mogły mówić”, szkolenie „Kot dla początkujących”, bezpłatne porady specjalistów i ogłoszenie kolejnych laureatów Kociego Znaku Jakości. Zgłoszenia: https://goo.gl/forms/ddREIKIO1K7UFTmm2.

WAWER 7 kwietnia (niedziela) od godz. 10 przy Centrum Zdrowia Dziecka (al. Dzieci Polskich 20) odbędzie się Bieg Zajączków 2019. Po raz pierwszy w kwietniu uczestnicy starują w 10-kilometrowym biegu charytatywnym. Bieg Zajączków jest kontynuacją grudniowego Biegu Mikołajów, którego sukces zmobilizował organizatorów do spróbowania zupełnie nowej, wiosennej odsłony. Jeden przebiegnięty kilometr = jedna złotówka na cele charytatywne. Beneficjentem, a także gospodarzem Biegu Zajączków, jest Centrum Zdrowia Dziecka.

ŚRÓDMIEŚCIE 7 kwietnia (niedziela) w godz. 10–17 w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1 odbędą się Wielkie Targi Wielkanocne. Ponad 100 wystawców zaprezentuje wyjątkowe rękodzieło, ozdoby i dekoracje świąteczne, wśród których nie zabraknie autentycznych, tradycyjnych form oraz nowego rzemiosła. Na odwiedzających będą czekać pisanki, palmy, koszyczki, wycinanki, a także wianki, biżuteria, ceramika czy elementy wystroju wnętrz, takie jak łowickie pająki.

ŻOLIBORZ 7 kwietnia (niedziela) o godz. 11 w forcie Sokolickiego przy ul. Czarneckiego 51 odbędzie się spotkanie „Melomaluszki na Żoliborzu”. Projekt Melomaluszki, to program edukacyjno kulturalny dla dzieci przygotowany z myślą o niemowlętach, dzieciach w wieku przedszkolnym i ich rodzicach, dziadkach, wujkach i ciociach, zainteresowanych taką formą spędzania czasu z dziećmi i otwieraniem ich na muzykę. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, wstęp na koncert za bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w informacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz ul. Słowackiego 6/8.

URSYNÓW 7 kwietnia (niedziela) w godz. 11–17 w ursynowskim ratuszu przy al. Komisji Edukacji Narodowej 61) odbędzie się Pierwszy Turniej Figurkowych Gier Bitewnych na Ursynowie. „Zapraszamy na cały dzień niesamowitych przygód z grami bitewnymi – rozrywce »bez prądu«, która pozwoli Wam zostać generałem niezliczonych armii i toczyć bitwy w fantastycznych uniwersach Warhammera! To doskonała alternatywa dla wirtualnego świata smartfonów i komputerów. Głównym punktem programu będą aż trzy turnieje (Kill Team, SAGA, Warhammer Underworlds), w których gracze z Warszawy i okolic zmierzą się w całodniowej rywalizacji o chwałę i wspaniałe nagrody. Stoły zapełnią się klimatyczną scenerią i pięknie pomalowanymi modelami, przenosząc nas na pola figurkowych bitew” – zachęcają ursynowscy urzędnicy.

ŻOLIBORZ 7 kwietnia (niedziela) o godz. 11 w Forcie Sokolnickiego przy ul. Czarneckiego 51 odbędzie się spotkanie „Melomaluszki na Żoliborzu”. Projekt „Melomaluszki” to program edukacyjno-kulturalny dla dzieci przygotowany z myślą o niemowlętach, dzieciach w wieku przedszkolnym i ich rodzicach, dziadkach, wujkach i ciociach, zainteresowanych taką formą spędzania czasu z dziećmi i otwieraniem ich na muzykę. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc wstęp na koncert za bezpłatnymi wejściówkami, które można odebrać w informacji Urzędu Dzielnicy Żoliborz przy ul. Słowackiego 6/8.

ŚRÓDMIEŚCIE 7 kwietnia (niedziela) w godz. 12–20 w multitapie Kufle i Kapsle Powiśle przy ul. Solec 46A odbędzie się pierwsza edycja Domówki na Powiślu – Mikrofestiwal Piw Domowych. Piwowarzy domowi wystawiają się ze wszystkim, co mają najlepsze. Wy degustujecie i przy okazji głosujecie na wybrane piwa” – tłumaczą organizatorzy. Impreza będzie odbywać się cyklicznie – w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

WŁOCHY 7 kwietnia (niedziela) o godz. 12.30 w Artystycznym Domu Animacji przy ul. ks. Chrościckiego 14 odbędzie się przedstawienie dla dzieci „Pani Wiosna Radosna”. „Po zimie nadchodzi wiosna, przyroda się budzi, a z nią budzi się też Świstak. W pierwszej chwili myli Wiosnę z marzanną, ale szybko spostrzega swą pomyłkę. Zapatrzony w Wiosnę, przełamuje swoją niechęć do pracy i przystępuje do wiosennych prac – sieje ziarenka, podlewa kiełkujące roślinki itp. Nadchodzi maj i Świstak chce podarować Wiośnie bukiet kwiatów. Niestety, kwiaty bez wody zaczynają schnąć. Za radą Wiosny Świstak wraz z dziećmi przywołuje wiosenny deszczyk. W końcu Wiosna chce odejść, ale Świstak nie chce się na to zgodzić. Dopiero, gdy Wiosna tłumaczy mu, jakie atrakcje przychodzą z nadejściem Lata, Świstak się uspokaja i czeka na nadejście kolejnej pory roku” – opisują organizatorzy. Wstęp: 10 zł.

PRAGA-POŁUDNIE 7 kwietnia (niedziela) o godz. 15 przed kościołem na pl. Szembeka, ul. Chłopickiego 5B, rozpocznie się spacer pt. „Grochów Mały i Witolin”. „Odwiedzimy okolice placu Szembeka, w ramach systemu MSI mylnie nazywane Gocławkiem. Tu dokonała się kosztowna rewitalizacja, przez złośliwych zwana mortyfikacją. Okolica słynie z handlu nie mniej bazarowego niż na Różyckim, ostatnio w ramach kontrowersyjnej decyzji zastępowanego centrum handlowym, z natury zabójczym dla genius loci. Chociaż niegdysiejszy mieszkaniec okolicy, Andrzej Stasiuk, w czasie przeszłym napisał, że »wystarczyło zejść z Grochowskiej i od razu było jak w Sokołowie« – małomiasteczkowo-wiejski charakter okolicy ciągle jeszcze pozostaje widoczny. Ujrzymy osiedle, gdzie kręcono wybitny film »Cześć Tereska«, miejsce, gdzie stała prawdziwa siedziba dowódcy bitwy grochowskiej, właśnie wpisaną do rejestru zabytków, w stylu dworkowym, zbudowaną kolonię posłów PPS” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 7 kwietnia (niedziela) o godz. 17 w fundacji Marzyciele i Rzemieślnicy przy ul. Brackiej 25 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu „Gdyby koty mogły mówić”, połączony z dyskusją. Film opowiada o bezdomnych i wolno żyjących kotach z Warszawy i okolic. Ich losy przedstawione są przez osoby, które na co dzień spędzają czas na udzielaniu pomocy potrzebującym czworonogom (pracownicę schroniska, lekarkę weterynarii, osoby prowadzące dom tymczasowy, społeczne opiekunki miejskich kotów oraz prezeskę Fundacji JoKoT). Produkcja ma na celu zbudowanie społecznej świadomości wokół sytuacji bezdomnych miejskich kotów oraz konieczności działań prewencyjnych takich jak kastracja. Zapisy:https://forms.gle/5nTs1cu8RXKQetiX9, zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=Goio1BMWmvA.