Muzeum Woli chce poznać swoich sąsiadów i zaprasza na weekend otwarcia w zmodernizowanej siedzibie przy ul. Srebrnej 12. Muzeum będzie można zwiedzać 7 grudnia (sobota) w godz. 10-15 i 8 grudnia (niedziela) w godz. 10-18.
W sobotę w pracowni edukacyjnej goście muzeum zostaną wprowadzeni w historię dzielnicy. „Skonstruujemy wiatraki, narysujemy wolskie kamienice i mosty, sprawdzimy drewniane klocki planistów i archiwalne zdjęcia dzielnicy, szczególnie z okresu świąt Bożego Narodzenia.
Zobaczymy nową oryginalną mapę Woli, zaprojektowaną przez Patryka Mogilnickiego” – zapowiadają organizatorzy.
Mapa posłuży do zabaw kartograficznych i rozmów o dzielnicy. W przyszłości będzie można z niej korzystać podczas akcji w przestrzeni miejskiej.
W niedzielę w muzeum odbędzie się Gwiazdka Sąsiedzka. „Czekamy przy stołach warsztatowych, gdzie razem zagłębimy się w symbole i ciekawostki wolskie, wysłuchamy koncertów i opowieści, zaprojektujemy nowe miejskie pająki” – zachęcają pracownicy muzeum.
W ten weekend nie zabraknie okazji do odwiedzin Gabinetu Wolskiego, po którym oprowadzi kierownik muzeum Konrad Schiller.
Szczegółowy program niedzielnych wydarzeń:
Godz. 10.00-18.00
Warsztaty symboli wolskich – inspiracją do tworzenia ozdób na choinkę lub gadżetów, będą: tramwaj produkcji zakładów Lilpopa, budynek gazowni, słoń leśny, syrenka Picassa, cukiernica z fabryki Norblina, sfinks z logotypu browaru Haberbusch i Schiele, kształt dzielnicy i inne.
Godz. 10.00-18.00
Pracownia nowych pająków miejskich inspirowanych wiejskimi dekoracjami świątecznymi.
Godz. 10.30-11.00
Wizyta w Gabinecie Wolskim – spotkanie prowadzi Konrad Schiller, kierownik Muzeum Woli.
Godz. 11.00-11.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i wspólne śpiewanie.
Godz. 12.00-12.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w Warszawie – poprowadzi Katarzyna Żukowska, kuratorka programu edukacyjnego Muzeum Woli.
Godz. 13.00-13.30
Wschodnie kolędy – krótki występ zespołu Hulaj Pole i wspólne śpiewanie.
Godz. 14.00-14.30
Krótka opowieść o świętowaniu, Boże Narodzenie w prawosławiu – poprowadzi Myroslawa Keryk, prezeska Fundacji „Nasz Wybór”.
Godz. 15.00-15.30
Zwiedzanie wystawy „Wola w Muzeum” – poprowadzi Magdalena Staroszczyk, kuratorka wystaw Muzeum Woli.
Godz. 16.00-16.30
Krótka opowieść o zimowych świętach żydowskich – poprowadzi Jakub Kowalik, edukator z Jewish Community Center.
Miniwykład na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w prawosławiu zrealizuje Mirosława Keryk, prezeska fundacji „Nasz Wybór” (administrator Domu Ukraińskiego), wykładowczyni, socjolożka, historyczka. Łączy działania ukierunkowane na integrację społeczności ukraińskiej w Polsce z realizacją licznych projektów naukowo-badawczych w obszarze migracji.
Miniwykład na temat żydowskich świąt tego okresu przeprowadzi Jakub Kowalik – doświadczony edukator z Jewish Community Center.
Zespół w składzie: Joanna Górska, Beata Blizińska, Artur Tondera, Artur Chrzanowski, Łukasz Filipow, Amelia Pietroczuk, Magdalena Gil zaśpiewa wschodnie kolędy, zaprosi uczestników warsztatów do wspólnego śpiewania
Warsztaty wolskich ozdób świątecznych poprowadzą doświadczone rękodzielniczki i pedagożki: Urszula Smykowska, Marlena Krzysiak, Marta Pałdyna.