Wola znalazła się na czwartym miejscu w rankingu dzielnic Warszawy przygotowanym przez Urząd Statystyczny. Wyprzedziły ją: Śródmieście, Mokotów i Ochota.
Największy wpływ na tę decyzję miała dobra komunikacja w dzielnicy. Co ciekawe, według analizy GUS nasza dzielnica nie jest atrakcyjna dla rodzin z dziećmi. Pod tym względem znalazła się dopiero na dziewiątym miejscu. Dużo lepiej poczują się tu single, czyli „osoby w wieku produkcyjnym, które nie są w stałym związku, czyli nie posiadają partnera (prowadzą 1-osobowe gospodarstwo domowe) i są bezdzietne”. Choć gorzej, niż na Mokotowie, Żoliborzu i Ochocie.
Pod względem atrakcyjności dla seniorów Wola znalazła się na ósmym miejscu. Zaliczona została do dzielnic, w których odsetek osób w wieku poprodukcyjnym przekracza 25 proc. ogólnej liczby ludności, natomiast współczynnik obciążenia demograficznego jest wyższy niż 60 osób w wieku nieprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym. Widoczny staje się tu problem starzenia się społeczeństwa, który jest jednym z najważniejszych obecnie problemów społecznych. Starzenie się ludności powoduje m.in. zmiany struktury konsumpcji, zmniejszenie aktywności zawodowej oraz wzrost zapotrzebowania na niektóre usługi – np. w dziedzinie ochrony zdrowia i opieki społecznej.
Jak wynika z raportu, Wola jest dzielnicą zatłoczoną (czwarte miejsce pod względem liczby osób na kilometr kw.), męską (pod względem tzw. wskaźnika feminizacji zajmujemy 16. miejsce) i bezdzietną (17. miejsce pod względem dzieci i młodzieży). Mieszkańcy Woli są jednak przedsiębiorczy (czwarte miejsce pod względem współczynnika działalności gospodarczej), pracowici (piąte miejsce pod względem współczynnika osób pracujących, ale 17. pod względem współczynnika bezrobocia). Również pod względem osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej jesteśmy na szarym końcu. Zajęliśmy 17. miejsce, co oznacza, że tylko w jednej dzielnicy zasiłki dostaje większy odsetek osób.
Mieszkańcy naszej dzielnicy mają też w miarę łatwy dostęp do opieki zdrowotnej – pod względem liczby osób, które przypadają na zakład opieki zdrowotnej jesteśmy na trzecim miejscu, pod względem aptek – na piątym miejscu. Wspólnie z Wesołą zajęliśmy drugie miejsce pod względem liczby uczniów przypadających na jeden komputer z dostępem do Internetu w szkole podstawowej.
Wola jest na pierwszym miejscu pod względem odsetka powierzchni komunikacyjnych (drogi, kolej itp.) w powierzchni dzielnicy, na ósmym pod względem ścieżek rowerowych, a na siódmym jeśli chodzi o powierzchnię parków, terenów zielonych itp.
A oto, co napisano w charakterystyce naszej dzielnicy:
Wola to mocno zurbanizowana dzielnica Warszawy, atrakcyjna ze względu na bliskość do centrum miasta. Obecnie dzielnica przeżywa swój renesans. Z ośrodka przemysłowego nazywanego często „Przedmieściem Przemysłowym Warszawy”, nabiera znaczenia centrum biznesu, handlu i usług.
Na terenie Woli otwierają swoje biura największe koncerny, banki i towarzystwa ubezpieczeniowe. Wiele terenów przeznaczonych zostało pod inwestycje mieszkaniowe. Wszystko to podkreśla znaczenie dzielnicy w przyszłym rozwoju miasta.
Na tle innych dzielnic Wola notuje stosunkowo niekorzystną strukturę ludności według ekonomicznych grup wieku – występuje w niej relatywnie wysoki odsetek osób w wieku poprodukcyjnym. Dodatkowo dzielnica notuje niekorzystne wskaźniki demograficzne dotyczące przyrostu naturalnego i nadwyżki kobiet nad liczbą mężczyzn. Szansą przyszłego rozwoju demograficznego jest dodatnie saldo migracji. Na tle pozostałych dzielnic Wola charakteryzuje się wysokim poziomem przedsiębiorczości wśród mieszkańców i dużą liczbą pracujących. Jednak pomimo korzystnej sytuacji na rynku pracy mieszkańcy Woli borykają się z problemem bezrobocia. Pod względem liczby bezrobotnych w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, Wola zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu. Gorsze wyniki notuje tylko Praga-Północ.
Poza tym Wola posiada dobrze rozwinietą infrastrukturę edukacyjną i zdrowotną. Szkoły podstawowe i gimnazjalne nie są przepełnione. Na 1 szkołę podstawową przypada 219 uczniów, natomiast na 1 szkołę gimnazjalną – 154 uczniów. Przekłada się to na warunki nauczania wyrażone małą liczbą uczniów przypadających na 1 komputer z dostępem do Internetu – mniejszą odnotowano tylko w dzielnicy Śródmieście.
Dodatkowo Wola wyróżnia się największą liczbą wolontariuszy w całodobowych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, których liczba stanowi 35,9% wszystkich wolontariuszy działających w tego typu placówkach na terenie Warszawy. Dzielnica posiada również największą liczbę mieszkańców domów i zakładów stacjonarnej pomocy społecznej, którzy stanowią 21,3% mieszkańców tego typu placówek w stolicy. Na jedną placówkę przypada średnio 85 mieszkańców. Jednak liczba miejsc jakimi dysponują placówki jest w 93% zapełniona, zatem posiada jeszcze ofertę wolnych miejsc.
Jednocześnie Wola notuje dużą liczbę korzystających z systemu świadczeń pomocy społecznej. Na 1 tys. mieszkańców 34 osoby są beneficjentami świadczeń pomocy społecznej. Statystyczny obraz beneficjenta świadczeń pomocy społecznej: Na tle innych dzielnic Wola wyróżnia się dużą liczbą sklepów oraz największą liczbę siłowni. Na 1 sklep przypada w niej o 1099 osób mniej niż w dzielnicy Wilanów (dzielnicy o najsłabszej dostępności sklepów).
Na Woli występuje także największy odsetek terenów komunikacyjnych, które zajmują 33,1% powierzchni dzielnicy. Dzięki dobrej komunikacji i położeniu blisko centrum rośnie zainteresowanie dzielnicą, jako miejscem pod inwestycje dla budownictwa mieszkaniowego. W 2011 r. na Woli oddano do użytkowania 920 mieszkań, z czego 81,6% stanowiły mieszkania przeznaczone na sprzedaż lub wynajem. Nowe mieszkania charakteryzowały się małą przeciętną powierzchnią użytkową 35 – 54,9 m2. Jednak, jak wynika z danych Home Broker, mieszkania o takiej powierzchni były najbardziej poszukiwane przez kupujących: przeciętny poszukiwany metraż to niewiele ponad 50 mkw.