Muzeum Woli rozpoczyna program „Laboratorium miasta”. W najbliższych dniach zaprezentuje polsko-francusko-hiszpański projekt z dziedziny badań nad miastem: „Ekspedycje”.
Ekspedycje są działaniem interdyscyplinarnym – eksperymentem na styku badań społecznych, edukacji i sztuki, zainicjowanym przez grupę francuskich i polskich pedagogów ulicy, prowadzonym przy współpracy grupy badaczy – socjologów, antropologów i artystów. Jego uczestnicy wspólnie odbyli serię „wypraw” do trzech miast: Tarragony w Hiszpanii, Rennes we Francji oraz Warszawy.
Badacze zamieszkiwali w dzielnicach uznawanych za problematyczne. W Warszawie – na Pradze-Północ, przy ulicach Stalowej i Brzeskiej, gdzie dzięki lokalnym przewodnikom – młodym podopiecznym pedagogów ulicy Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Praga-Północ, mogli zapuszczać się w przeróżne, mniej znane zakamarki dzielnicy oraz włączać w swoje działania innych mieszkańców.
Rezultatem Ekspedycji jest zgromadzona, niezwykła kolekcja prac: rysunków, fotografii, wideo, notatek, nagrań audio i obiektów, będących owocami działań prowadzonych w trzech lokalizacjach oraz zapisem eksperymentu. Towarzyszy jej szereg refleksji o możliwości interdyscyplinarnego badania miast i wspólnym tworzeniu nowych narzędzi badawczych.
Równolegle z wystawą rozpoczyna się dwudniowe seminarium Miejskie ekspedycje. To okazja do zastanowienia się w gronie badaczy, artystów i aktywistów nad różnorodnymi metodami i podejściami do badań miejskich oraz nad relacjami między sztuką a pracą społeczną z poszczególnymi grupami mieszkańców. Wśród wykładowców i dyskutantów znajdą się polscy, francuscy i hiszpańscy uczestnicy projektu Ekspedycje oraz m.in. Bogna Świątkowska z Fundacji Bęc Zmiana, Szymon Pietrasiewicz z Pracowni Sztuki Zaangażowanej Społecznie „Rewiry” z Lublina czy Katarzyna Kuzko-Zwierz z Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Historycznego m.st. Warszawy.
Otwarcie wystawy zaplanowano na 27 listopada (środa) na godz. 19. Będzie można ją oglądać do 12 stycznia. Seminarium Miejskie ekspedycje odbędzie się 28 i 29 listopada (czwartek i piątek). Dzień 1: Badanie miasta: metody i perspektywy, (w godz. 10-19), dzień 2: Sztuka w pracy społecznej: wzajemne oddziaływania (w godz. 11-19.30).