13 kwietnia 1943 niemiecka propaganda poinformowała o odnalezieniu masowych grobów polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w lesie pod Smoleńskiem. By uczcić 80. rocznicę ujawnienia Zbrodni Katyńskiej, Dom Spotkań z Historią zaprasza na inaugurację programu wydarzeń – m.in. na wystawę plenerową i performatywne czytanie listów rodzin katyńskich.
Do Zbrodni Katyńskiej, w wyniku której zamordowano około 22 tysięcy obywateli Polski, w tym m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów, urzędników państwowych i osoby cywilne, doszło wiosną 1940 roku. Masowych zabójstw dokonali funkcjonariusze NKWD m.in. w Lesie Katyńskim, w Kalininie (obecnie Twer), w więzieniach zachodniej Ukrainy i Białorusi. 13 kwietnia 1943 roku Niemcy ujawnili odkrycie dołów śmierci pod Smoleńskiem. Dopiero 47 lat później (kwiecień 1990 r.) Związek Radziecki przyznał się do odpowiedzialności za mord na polskich jeńcach wojennych.
Symboliczny 13 kwietnia
13 kwietnia 2008 roku odbyły się pierwsze oficjalne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowionego przez Sejm RP w 2007 roku. To właśnie 13 kwietnia wyznacza umowną rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz początek walki o pamięć i prawdę o Katyniu.
W ramach programu obchodów Dom Spotkań z Historią zaprasza do refleksji i dyskusji o tym, jak zmieniała się pamięć o Katyniu, jakie formy przyjmowała, jak były politycznie wykorzystywana i zniekształcana, jakiej pamięci o tej zbrodni chcemy dla przyszłych pokoleń.
Program wydarzeń
13 kwietnia
godz. 18:00 – wernisaż wystawy plenerowej „Uciekli do Mandżurii. 80 lat od ujawnienia zbrodni w Katyniu”
godz. 18.30 – spotkanie z kuratorkami wystawy „Uciekli do Mandżurii”
14 kwietnia
godz. 18:00 – „A tymczasem wiosna idzie”, czytanie performatywne listów rodzin katyńskich z elementami muzyki na żywo
17 września
prezentacja efektów programu edukacyjnego prowadzonego przez DSH
Szczegóły na stronie Domu Spotkań z Historią.
Urząd m. st. Warszawy