Strona główna KOMUNIKACJA Tramwajarze na rondzie Tybetu i ulicy Ordona

Tramwajarze na rondzie Tybetu i ulicy Ordona

0
Tramwajarze na rondzie Tybetu i ulicy Ordona
Tramwaj na Kasprzaka lipiec 2023 Fot. Tramwaje Warszawskie

Jeszcze w tym roku zakończy się budowa linii tramwajowej na Kasprzaka. Większość torów na nowej trasie jest już gotowa. Tramwajarze wykorzystają wakacje do prac na skrzyżowaniu z aleją Prymasa Tysiąclecia. W tym czasie na rondzie Tybetu łączone będą już ułożone odcinki torowiska. Początek zmian w ruchu w sobotę, 8 lipca, około godziny 22:00.

Wykonawca prac – firma Strabag – już zamontowała szyny na ulicy Kasprzaka od ul. Karolkowej do Ordona. Tory są także na Wolskiej między Ordona a Redutową. To oznacza, że gotowych jest już niemal 70 procent całej długości torowisk – około 2 km z ponad 3 km zaplanowanych do zbudowania. Teraz trzeba połączyć ze sobą dwa, biegnące przez rondo Tybetu, odcinki szyn na Kasprzaka. Prace w tak newralgicznym miejscu zostały zaplanowane na wakacje, kiedy ruch na ulicach jest mniejszy.

Prace na rondzie Tybetu

Plac budowy zajmie środek skrzyżowania i jezdnie alei Prymasa Tysiąclecia pod wiaduktami. Kierowcy podróżujący (dołem) od Alej Jerozolimskich lub Wolskiej nie przejadą przez rondo prosto i nie skręcą w lewo. Ruch na wprost cały czas będzie możliwy po wiaduktach, nad skrzyżowaniem. Uruchomione zostaną objazdy.

Od 8 lipca – jadący od Alej Jerozolimskichskręcą w Kasprzaka, a następnie zawrócą na skrzyżowaniu z Bema. Przed Kasprzaka będą mieli dwa pasy do skrętu w prawo, a u zbiegu z Bema będą trzy pasy – jeden do skrętu w lewo, jeden do jazdy prosto i jeden do jady prosto lub w prawo. Także od strony Wolskiej trzeba będzie skręcić w Kasprzaka, żeby zawrócić na tymczasowej „zawrotce” wybudowanej na wysokości ulicy Grabowskiej.

Rondo Tybetu - objazd zamkniętych odcinków  Graf. Infoulice Warszawa
Rondo Tybetu – objazd zamkniętych odcinków Graf. Infoulice Warszawa

Objazdem na aleję Prymasa Tysiąclecia

Z ulicy Kasprzaka nie będzie skrętu w lewo w aleję Prymasa Tysiąclecia. Jadący z Bemowa zawrócą przy Bema i drugą jezdnią Kasprzaka dojadą do alei Prymasa Tysiąclecia, żeby tu skręcić w prawo. Taka możliwość zostanie wprowadzona dodatkowo ze środkowego pasa. Podobna zasada będzie obowiązywała podróżujących z centrum. Oni zawrócą przy Grabowskiej.

Dla jadących od strony Śródmieścia wprowadzony zostanie zakaz skrętu w lewo – w Bema w kierunku Prądzyńskiego. Objazd do tej ulicy będzie prowadził Krzyżanowskiego i Brylowską.

Ulice Kasprzaka i Ordona organizacja ruchu  Graf. Infoulice Warszawa
Ulice Kasprzaka i Ordona organizacja ruchu Graf. Infoulice Warszawa

Piesi przez środek

Zamknięte zostaną zebry przez ulicę Kasprzaka po obu stronach skrzyżowania. Tymczasowe przejście zostanie wytyczone przez wyspę na rondzie. Nieco dalej przesunięte będzie przejście dla pieszych przez aleję Prymasa Tysiąclecia po południowej stronie skrzyżowania. Zamknięty zostanie także fragment drogi dla rowerów. Obok urządzony zostanie ciąg pieszo-rowerowy.

Zmiany także przy Ordona

Tramwajarze przywrócą ruch na całej szerokości ulicy Ordona pomiędzy Wolską a Kasprzaka. Będzie można tu pojechać zarówno od strony Jana Kazimierza, jak i z Elekcyjnej.

Jezdnia ulicy Kasprzaka w stronę Bemowa pozostanie zamknięta – na odcinku od Ordona do Wolskiej. Samochody już tu nie wrócą – tramwajarze budują w miejscu dawnej jezdni torowisko. Na wcześniejszym fragmencie ulicy Kasprzaka, od Grabowskiej do Ordona, dostępne będą dwa pasy ruchu. Na skrzyżowaniu z Ordona kierowcy będą musieli z nich skręcić w prawo lub w lewo.

W wakacje wyłączone z ruchu zostaną także dwa pasy jezdni ulicy Kasprzaka w kierunku centrum – na krótkim odcinku przed skrzyżowaniem z Ordona.

Autobusy zmieniają trasy

Autobusy linii 105, w kierunku ronda Daszyńskiego, wrócą na swoje trasy podstawowe; natomiast w kierunku pętli Os. Górczewska pojadą ulicami Wolską i Ordona. Z kolei linia 184 będzie już kursować trasą podstawową na trasy podstawowe w obu kierunkach.

Autobusy linii 414 w obydwu kierunkach przez rondo Tybetu będą przejeżdżały po wiaduktach, dlatego nie zatrzymają na przystankach PKP Wola (Kasprzaka) 05 i 06. Zawieszone będą przystanki PKP Wola (Kasprzaka) 01 i 02. Zamiast nich zostaną uruchomione przystanki tymczasowe dla linii 105, 178 i 255: PKP Wola (Kasprzaka) 51 na ulicy Kasprzaka w kierunku Płockiej, za skrzyżowaniem z Bema oraz PKP Wola (Kasprzaka) 52, na Kasprzaka w kierunku alei Prymasa Tysiąclecia przed skrzyżowaniem z Bema. Autobusy linii 184 i 167 będą się zatrzymywały na przystanku Ordona 02 a 414 na przystankach Parafialna.

Tramwaj na Kasprzaka lipiec 2023 Fot. Tramwaje Warszawskie
Tramwaj na Kasprzaka lipiec 2023 Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaj na Kasprzaka – co to za inwestycja?

Nowa trasa tramwajowa zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ. Podróż potrwa zaledwie kilka minut. Na otwarcie tramwaju na Kasprzaka czekają mieszkańcy szybko rozbudowujących się osiedli na Odolanach i okolic ulicy Jana Kazimierza. Ale skorzystają nie tylko mieszkańcy Woli. Tramwaj dowiezie pasażerów m.in. do przystanku kolejowego Warszawa Wola i krótszą trasą dotrze także na Bemowo. Długość nowo budowanych i modernizowanych torów przekracza 3 km. Powstaną także cztery nowe przystanki.

Więcej zieleni

W ramach inwestycji tramwajarze zasadzą aż 94 nowe drzewa. Będą także krzewy, trawy ozdobne i byliny przy peronach tramwajowych i skrzyżowaniach, w pasach między jezdniami oraz wzdłuż Wolskiej. Drzewa zaprojektowano jako uzupełnienie szpalerów wzdłuż Wolskiej i Kasprzaka, a także w obrębie inwestycji. Tory na Kasprzaka zostaną obsadzone rozchodnikiem. Na skraju torowiska i parku Powstańców Warszawy będzie podwójny, a miejscami nawet potrójny szpaler drzew.

Tramwaj na Kasprzaka lipiec 2023 Fot. Tramwaje Warszawskie
Tramwaj na Kasprzaka lipiec 2023 Fot. Tramwaje Warszawskie

Koszty i terminy

Tramwaje Warszawskie przewidują zakończenie robót budowlanych na koniec 2023 roku. Prace idą sprawnie, są zaawansowane niemal w 70 procentach. Realizacją inwestycji zajmuje się firma Strabag – za kwotę 205,4 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez UE w wysokości 156 mln złotych. Więcej informacji na temat inwestycji można znaleźć na stronie tramwajnakasprzaka.pl 

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Urząd m. st. Warszawy