Strona główna AKTUALNOŚCI „Wola Pamięci. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli”

„Wola Pamięci. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli”

Wystawę plenerową „Wola Pamięci. Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli” będą mogli zobaczyć uczestnicy jutrzejszych uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawy. A od 2 sierpnia ekspozycja stanie na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego.

WOLA_pamieci_logo_2

Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Woli we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych oraz Archiwum Państwowym m.st. Warszawy. Przedstawia historię największej nekropolii Powstania Warszawskiego, na której spoczywają szczątki i prochy ok. 100 tys. osób poległych, zamordowanych i spalonych przez Niemców w czasie Powstania Warszawskiego. Przybliża okoliczności powstania cmentarza, kolejne fazy jego projektowania, ale też historie tych, którzy na nim spoczęli i realia ich śmierci.

Pokazuje również dzieje Woli, na terenie której usytuowany został cmentarz – na szlaku wielu zbiorowych miejsc straceń w pierwszym okresie powstania warszawskiego (1944), a zarazem w pobliżu historycznej reduty gen. Sowińskiego, miejsca krwawych walk w czasie powstania listopadowego (1831) i obrony Warszawy (1939).

– Towarzystwo Przyjaciół Woli, wspierając wieloletnią działalność Komitetu ds. Cmentarza Powstańców Warszawy przy Światowym Związku Żołnierzy AK z panią Wandą Traczyk-Stawską na czele, pragnie przywrócić pamięć o cmentarzu, a przede wszystkim o spoczywających tu ofiarach, chcąc dochować wierności ideałom, za które wówczas zginęli – tłumaczy inicjator wystawy, prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli Michał Szczerba.

Od 2 sierpnia ekspozycję będzie można zobaczyć przy Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (przy ul. Krakowskie Przedmieście). Będzie znajdować tam się do 10 września i zakończy ją finisaż oraz dyskusja o Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli. Odbędzie się ona o godz. 12 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20.

Historia powstania cmentarza

Cmentarzem tym władze Warszawy zamierzały uczcić bohaterstwo warszawiaków walczących w obronie swojego miasta, dlatego zdecydowały, że powstanie on w miejscu uświęconym krwią żołnierzy polskich, poległych w obronie naszej niepodległości od czasów rozbiorów. Idea utworzenia Cmentarza Powstańców Warszawy zrodziła się w lipcu 1945 r.

Wyborem miejsca pod nowy cmentarz zajęło się Biuro Odbudowy Stolicy, które wskazało na konieczność opracowania szczegółowego projektu „Cmentarza dla Poległych w Powstaniu 1944 r.”, które powierzono we wrześniu 1945 r. architektom Romualdowi Guttowi i Alinie Scholtzównie.

Uroczyste poświęcenie i otwarcie Cmentarza Powstańców Warszawskich odbyło się 29 listopada 1945 r. Pogrzeby trwały do początku lat 50. Największy miał miejsce 6 sierpnia 1946 r. W 1963 r. Cmentarz został przeprojektowany, a w 1973 r. wzbogacony o monumentalny pomnik Polegli – Niepokonani, dzieło prof. Gustaw Zemły.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczęły prochy ekshumowanych ze wszystkich dzielnic Warszawy, ludności cywilnej wymordowanej w czasie Rzezi Woli, z terenu dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych w Alejach Ujazdowskich, z siedziby Gestapo na Szucha oraz licznych miejsc straceń. Pochowano tu również żołnierzy września 1939 r., walk o Warszawę z 1945 r., więźniów Pawiaka i okolicznych mieszkańców oraz Żydów rozstrzelanych w latach 1940-1943 na stadionie SKRA przy Okopowej.

„Powstanie warszawskie pochłonęło tysiące ofiar, ale najtragiczniejszy był los tych, którzy wymordowani bestialsko przez hitlerowskich oprawców zginęli w miejscach masowych egzekucji w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.” – pisał autor relacji z wielkiego pogrzebu „Męczenników Polskich”, który odbył się w Warszawie 6 sierpnia 1946 r.