Najważniejsze zabytki Warszawy i tereny związane z jej historią i tożsamością znajdą się w obszarze parku kulturowego. Podjęta przez Radę Miasta uchwała zapewni w ten sposób ochronę krajobrazu historycznej części stolicy.
Teren Parku obejmuje Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, ogrody Krasińskich i Saski, a także parki położone poniżej Skarpy oraz Łazienki Królewskie, w sumie ponad 6 km.
–Zależało nam na tym, aby szczegółowo przeanalizować i przedyskutować ze wszystkimi partnerami, to co ma się dziać na Trakcie Królewskim. Odbyły się wielomiesięczne konsultacje społeczne, które były dla nas wszystkich bardzo wartościowe. Słuchając się nawzajem, uczyliśmy się od siebie. Konsultacje w bardzo dużej mierze były nastawione również na wysłuchanie strony przedsiębiorców, którzy odpowiadają w dużej mierze za to jak Trakt Królewski wygląda i co się dzieje w jego przestrzeni. Mieliśmy kilka zdań rozbieżnych, ale myślę, że w większości ten dokument, który został wypracowany jest konsensusem, wartościowym dla wszystkich – powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.
Po co te regulacje?
– Park Kulturowy jest narzędziem wprowadzonym w 2003 roku. Pierwsze parki kulturowe zostały wprowadzane w Polsce po 10 latach, w miastach historycznych, najczęściej na starówkach np. w Poznaniu, we Wrocławiu, w Krakowie. Po paru latach zaczęły przynosić bardzo konkretne efekty – powiedział dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Michał Krasucki.
Atrakcyjność tych miejsc codziennie potwierdzana jest przez rzesze odwiedzających je mieszkańców i turystów. Ale to także rejon, w którym odbywa się handel i działają różnego typu usługi. To miejsce, gdzie po prostu toczy się życie. Zapisy uchwały jasno określają jak powinien wyglądać szyld reklamowy, uliczne stoisko handlowe i ogródek gastronomiczny. To ułatwia zarządzanie tym terenem, usprawnia relacje na styku urząd – przedsiębiorca. Wydawanie decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących m.in. lokalizacji ogródków gastronomicznych, nośników reklamowych czy obiektów małej architektury będzie szybsze i prostsze.
Dla ochrony piękna
– Śledzę poczynania zespołu opracowującego zasady funkcjonowania w całej społeczności zajmującej się handlem, gastronomią na terenie parku kulturowego i kibicuję tym poczynaniom. Oparłbym ten proces na trzech zasadniczych filarach, po pierwsze edukacji. Proszę zwrócić uwagę, że coraz więcej osób prowadzących swoje interesy jest obcokrajowcami i nie mają wiedzy na temat Historycznego Centrum Warszawy. Muszą mieć świadomość, że znajdują się na Trakcie Królewskim, który został wpisany do rejestru zabytków. Po drugie uproszczenie procedur pozyskiwania zezwoleń, aby prościej można było umieścić szyld nad lokalem, czy pozyskać zezwolenie ma ogródek gastronomiczny. Po trzecie egzekwowanie, aby na przykład kontrolować zaparkowane samochody na chodnikach – powiedział Witold Fizyta, członek zarządu Stowarzyszenia Nowy Świat.
Uchwała porządkuje także umieszczanie reklam, chroni oryginalny detal architektoniczny i historyczną stolarkę. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.
Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała jest prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości.
Zapisy parku kulturowego Historycznego Centrum Warszawy zaczną obowiązywać od grudnia 2024 roku.
– Cały nadchodzący rok będziemy pomagać i doradzać. Będziemy podpowiadać rozwiązania, jakie przedsiębiorcy powinni zastosować, aby chronić krajobraz kulturowy. Ale także, w wielu wypadkach, aby uatrakcyjnić ofertę swoich restauracji czy sklepów – dodaje wiceprezydent Kaznowska.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy