Przed poszerzeniem ul. Prostej spółka Art Norblin zabezpieczy zabytkowy portal – pozostałość po dawnej Willi Norblinów. Wytnie go, przeniesie, a docelowo wyeksponuje w ramach nowego projektu.
Podczas poszerzania ulicy planowane jest obcięcie jednego z budynków (tzw. hali 520 T) na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53. W związku z tym przeniesienie portalu jest niezbędne. Prace rozpoczęły się w grudniu, a relokacja nastąpi w lutym.
Portal ma wymiary ok. 3 na 4 metry i waży 10 ton. Obecnie jest w złym stanie technicznym. Aby można było go przenieść, wykonane zostały prace zabezpieczające – portal został oczyszczony i podklejony od tyłu metalową siatką oraz dodatkowym murem. Wykonane zostały wzmocnienia konstrukcyjne, aby portal można było wyciąć. Całość spięto metalowymi szynami i portal jest gotowy do zmiany lokalizacji.
Zostanie on przeniesiony dźwigiem przez dach i podczas budowy czekać będzie na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali od strony ulicy Nowo projektowanej łączącej ulice: Prostą i Łucką. Zostanie wyeksponowany jako relikt, bez nadmiernej ingerencji restauratorskiej (rekonstrukcji).
Historia portalu
Portal wejściowy do Willi Norblinów, później Domu Dyrekcyjnego, powstał kilka lat po zbudowaniu samego budynku w 1891 r. Willa Norblinów była obiektem jednokondygnacyjnym, ceglanym i otynkowanym. Frontowa strona była prostopadła do ulicy Pańskiej, gdzie pierwotne znajdowało się wejście, zaś na północnej ścianie znajdował się taras i zejście do ogrodu.
Najprawdopodobniej kilka lat później, wraz ze zmianą funkcji tego obiektu z mieszkalnej na biurową oraz zamknięciem terenu Fabryki (budynkami i murem), wejście od strony południowej przestało być użytkowane. Głównym wejściem stało się wówczas, wybite w pierwotnej przybudówce, wejście od strony wschodniej – z bezpośrednim połączeniem z terenem fabryki.
Na początku lat 30. XX wieku, po połączeniu Willi/Domu Dyrekcyjnego (który po raz kolejny zmienił funkcję na obiekt pomocniczy – Narzędziownię) z wybudowaną w 1925 roku halą prasy 520 T powstała hala ciągarni I, której zachodnią ścianę stanowiła wschodnia fasada Willi/Domu Dyrekcyjnego z portalem głównego wejścia. Wejście wraz z portalem, po tych zmianach, zostało zamurowane i w tej formie przetrwało do dzisiaj.