Ruszył portal www.uchwalmyto.pl, który umożliwia stworzenie projektów uchwał i popieranie ich oraz wypełnienie on-line ankiety dotyczącej życia na Woli. To część projektu pierwszej dzielnicowej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
Celem realizowanego przez stowarzyszenie Wola Zmian projektu „Uchwalmy to” jest przeprowadzenie pierwszej dzielnicowej obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej oraz wypracowanie systemu dobrych praktyk dla kolejnych inicjatyw.
– Dotychczas skupialiśmy się na bezpośrednich kontaktach z mieszkańcami Woli. Z przeprowadzonych dotychczas ankiet wynika, że chcieliby oni mieć wpływ na to, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu, ale naprawdę tylko bardzo nieliczni rozmawiali lub rozmawiają o tym z sąsiadami czy radnymi. Teraz nadeszła pora na skorzystanie z potencjału internautów – mówi Aneta Skubida, wiceprezes stowarzyszenia Wola Zmian.
Pomysły na projekty uchwał, które zgłoszono do tej pory, dotyczą m.in. otwarcia przystani rowerowej na Woli, stworzenia punktu pomocy lub noclegowni dla bezdomnych, zbudowania osłon dźwiękochłonnych wzdłuż al. Prymasa Tysiąclecia przy Lasku na Kole i parku Moczydło, zorganizowania punktu bezpłatnej pomocy prawnej i budowy toalet publicznych.
– Jeżeli koncepty naszych respondentów będą się cieszyć zainteresowaniem, to stworzymy kolejne projekty uchwał, które będzie można popierać za pośrednictwem naszego portalu – wyjaśnia Adam Borowski-Dobrowolski, prezes stowarzyszenia Wola Zmian. – Głos osoby, która zarejestruje się na portalu i poda swój nr PESEL, będzie uznawany za ważny i wiążący. Po zebraniu pod projektem uchwały 1700 „wirtualnych” podpisów nasze stowarzyszenie zwróci się do osób popierających go z prośbą o „fizyczne” złożenie podpisu pod danym projektem uchwały.
Procedura obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej jest dosyć skomplikowana. Zgodnie ze Statutem Dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy „przysługuje grupie co najmniej 1,5 proc. osób posiadających czynne prawo wyborcze do Rady Dzielnicy, na zasadach i w trybie określonych przez Radę Miasta”. Na Woli, żeby wnieść projekt uchwały pod obrady rady dzielnicy, potrzeba około 1700 podpisów.
Aby przedstawić projekt uchwały, pomysłodawcy muszą zawiązać specjalny komitet. Do powołania takiego ciała wymaga się co najmniej piętnastu pełnoletnich osób, które mają czynne prawo wyborcze. Osoby tworzące komitet muszą wyznaczyć pełnomocnika i jego zastępcę (komitet musi mieć określoną strukturę). Następnie komitet zajmuje się organizacją zbiórki podpisów, kontaktami z urzędem, a później, gdy już uda się skutecznie złożyć projekt uchwały, pilotowaniem go w całym procesie legislacyjnym.
– Zachęcamy do poparcia uchwały w sprawie obowiązku rejestrowania obrazu i dźwięku podczas obrad rady dzielnicy Wola – mówi Kamil Jurczewski, koordynator projektu. – Ten pomysł naszego stowarzyszenia spotkał się z ogromnym poparciem ankietowanych, dlatego jako pierwszy pojawił się na portalu www.uchwalmyto.pl.