Strona główna AKTUALNOŚCI Torebka od Jabłkowskich w muzeum

Torebka od Jabłkowskich w muzeum

0
Torebka od Jabłkowskich w muzeum

Sala Jednego Eksponatu Muzeum Woli w tym miesiącu będzie miała kolejny eksponat. Tym razem skupi się na torebce firmowej Braci Jabłkowskich.

muzeum woli1

Od 7 października (wtorek) eksponatem prezentowanym w wolskim muzeum będzie papierowa torebka firmowa z Domu Towarowego Braci Jabłkowskich. Pochodzi ona z lat 30. XX wieku. Pełniła funkcję zarówno użytkową, jak również reklamową. W sklepie Jabłkowskich do pakowania zakupów używano kolorowych i gustownych opakowań, które miały przyciągać uwagę klienta, a także wskazywać na nowoczesny wizerunek firmy.

Rodzina Jabłkowskich pierwszy sklep otworzyła w 1884 roku przy ul. Widok w Warszawie. Sklep oferował klientom artykuły piśmienniczo-papiernicze. Od 1888 roku niewielki sklepik funkcjonował przy ul. Hożej. Po dziesięciu latach działalność przeniesiono na Bracką.

Otworzony w 1914 roku Dom Towarowy Braci Jabłkowskich był największym magazynem w międzywojennej Warszawie. Wnętrze urządzone było w nowoczesny sposób w oparciu o najnowsze rozwiązania w dziedzinie technik handlu. Mieścił w sobie 300 działów sprzedażowych, jedną kawiarnię na trzecim piętrze i drugą letnią na dachu, a także teatrzyk kukiełkowy na 300 miejsc oraz pracownię krawiecką. Kupujący miał bezpośredni dostęp do towarów, zniknięcie lady oddzielającej klienta od produktu było w tamtych czasach absolutną nowością. W sklepie można było zaopatrzyć się w przeróżne produkty: zakupić elementy garderoby, wyposażyć mieszkanie czy kupić sprzęt sportowy.

Po kampanii wrześniowej, w lutym 1940 roku udało mu się wznowić działalność sklepu. Dom handlowy Braci Jabłkowskich przetrwał powstanie warszawskie. W 1950 roku został odebrany rodzinie i znacjonalizowany. W 2010 roku spadkobiercy Jabłkowskich odzyskali budynek.

Otwarcie wystawy odbędzie się 7 października (wtorek) o godz. 18.30 w Muzeum Woli (ul. Srebrna 12). Ekspozycja będzie czynna: wtorek-piątek w godz. 10-18, sobota-niedziela w godz. 10-20.

Wystawie towarzyszą spotkania:
13 października (poniedziałek) o godz. 18 – cykl spotkań z warszawskimi kolekcjonerami i ich zbiorami: Jerzy Gogacz Wileński Elektrit, warszawski Marconi – odbiornik radiowe polskiej produkcji.
16 października (czwartek) o godz. 18 – wykład dr Ewy Wieruch-Jankowskiej: Reklama lat 30. XX w. i bracia Jabłkowscy
23 października (czwartek) o godz. 18 – wykład Moniki Siwińskiej: Dom Towarowy Braci Jabłkowskich