Miasto chce sprzedać działkę, na której stoi dawna garbarnia Temler i Szwede. Wcześniej podejmowano już próby znalezienia nowego właściciela, ale bezskutecznie.
Chodzi o działkę znajdujący się przy ulicy Okopowej 78. To tam stoi zaniedbany budynek Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Garbarskiej Temler i Szwede.
– Planujemy sprzedaż działki w drodze przetargu – informuje Konrad Klimczak z biura prasowego ratusza. I przypomina, że główny, pofabryczny budynek wraz z otoczeniem jest wpisany do rejestru zabytków.
Dotychczas nieruchomość próbowano sprzedać dwukrotnie – w 2005 i 2009 roku. Za pierwszym razem cena wywoławcza wynosiła 45 mln zł, za drugim 64 miliony. Na razie nie wiadomo, jaka będzie nowa cena wywoławcza. Urzędnicy nie są w stanie określić też, kiedy wystawią nieruchomość na sprzedaż
Fabryka była wznoszona w latach 1858-1939. Najstarszym z zachowanych obiektów całego zespołu jest główny budynek fabryczny z elewacją utrzymaną w neoromańskiej stylistyce oraz charakterystycznymi półkoliście zamkniętymi oknami.
Dzieje budynku wiążą się z członkami rodzin Temlerów, Szwede i Pfeiffer – przemysłowców, którzy angażowali się w życie miasta i działalność społeczną oraz charytatywną. Jak informują przedstawiciele wojewódzkiego konserwatora zabytków, pod koniec lat 70-tych XIX wieku fabryka była najpotężniejszą garbarnią na terenie Królestwa Polskiego. „Przed wybuchem I wojny światowej produkowała skóry podeszwowe, pasowe, cielęce, juchtowe i surowcowe oraz pasy do maszyn. Po I wojnie światowej, chylącą się ku upadkowi garbarnię uratowali bracia Pfeiffer, którzy w 1925 roku przejęli nad nią zarząd” – podają służby konserwatora.
W 1944 roku fabryka została częściowo zniszczona, ale uruchomiono ją po wojnie. Później zaczęła stopniowo tracić na znaczeniu.