Strona główna AKTUALNOŚCI Odblaski dla bezpieczeństwa dzieci

Odblaski dla bezpieczeństwa dzieci

Kaski oraz zestawy odblaskowe ufundowane przez samorząd województwa mazowieckiego i mazowieckie WORD-y oraz apteczki rowerowe dostali uczniowie wolskich szkół z okazji inauguracji akcji „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”.

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja promująca noszenie elementów odblaskowych. Związana jest ze zmianą przepisów ruchu drogowego, które od 31 sierpnia wprowadzają konieczność noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. W ramach akcji w szkołach odbywają się imprezy promujące bezpieczeństwo na drodze. Pierwsza – dla uczniów wolskich szkół – odbyła się w hali Koło przy ul. Obozowej. Widownia była zapełniona.

– Chciałabym prosić, abyście tę lekcję dobrze zapamiętali, bo to jedna z najważniejszych lekcji w waszym życiu – mówiła do uczniów współorganizatorka akcji, radna Woli Joanna Tracz-Łaptaszyńska. – Dziś chcemy was wszystkich zachęcić do tego, abyście nosili elementy odblaskowe, bo od tego może zależeć wasze życie.

Uczniowie dostali między innymi mini zestaw odblaskowy, apteczkę, oświetlenie do roweru oraz kask do jazdy na dwóch kółkach.

– Na tej apteczce zapisany jest numer do pogotowia ratunkowego – mówiła radna Tracz-Łaptaszyńska. – Powinniście z niego skorzystać, jeśli zobaczycie jakiś wypadek na drodze.

Odbyło się też spotkanie z kierowcami rajdowymi Wojciechem Chuchałą oraz Romualdem Chałasem. Uczniowie mogli zobaczyć samochody rajdowe: Mitsubishi Lancer Evo oraz zabytkowy rajdowy Fiat 125p, symulatory jazdy i pokazy bezpiecznej jazdy.

– Takie akcje są bardzo potrzebne dzieciom. Nauka przez zabawę to doskonały pomysł na wpojenie najmłodszym podstawowych zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Policjant czy kierowca rajdowy to swego rodzaju bohater i jednocześnie autorytet dla młodego człowieka. Jeśli oni mówią, że noszenie elementów odblaskowych jest super, to dziecko szybko to podłapie i na pewno je założy. Osiągniemy to, do czego od lat dążymy na Mazowszu – wzrost bezpieczeństwa i mniej wypadków – podkreśla wicemarszałek Mazowsza Wiesław Raboszuk.

Do mieszkańców Mazowsza trafią 23 tys. zestawów odblaskowych. Każdy z nich składa się z czterech elementów – dwóch opasek odblaskowych zapinanych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dzięki temu z odblasków będą mogły skorzystać nawet cztery osoby, np. dwoje rodziców i dwoje dzieci. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

Skąd wzięła się ta akcja?

31 sierpnia tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wprowadza ona obowiązek używania elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych bez względu na wiek, poruszających się po zmroku w terenie niezabudowanym. Do tej pory taki obowiązek miały jedynie dzieci poniżej 15. roku życia.

– To bardzo istotna zmiana – tłumaczy marszałek Raboszuk. – Policjanci i eksperci zgodnie podkreślają, że po zmroku pieszego z odblaskiem kierowca zauważy nawet pięć razy szybciej niż nieoznaczonego. Osoba poruszająca się po zmroku poboczem nieoświetlonej drogi jest praktycznie niewidoczna. Kierowca zauważy ją dopiero z odległości 20-30 metrów. Jeśli przyjmiemy, że dopuszczalna prędkość poza obszarem zabudowanym to 90 km/godz.,
a minimalna droga hamowania przy tej prędkości to 90 metrów, widzimy, że pieszy nie ma żadnych szans. Już jeden element odblaskowy powoduje, że jest on widoczny ze 150 metrów, w tej sytuacji kierujący ma wystarczająco dużo czasu, aby zwolnić, wyhamować i bezpiecznie go ominąć.

Gdzie nosić odblaski?

Nowe przepisy nie mówią, jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu, na przykład na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. – Jeden odblask może uchronić przed kalectwem, a nawet uratować życie – podkreśla podinspektor Marzena Gomołowska-Domańska, kierownik Sekcji Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. – Niestety, piesi bardzo często nie pamiętają o bezpieczeństwie swoim oraz innych
i powodują blisko 9 proc. wszystkich wypadków. Najgorsze jest to, że giną w nich oni sami.

Jakie błędy popełniamy?

Przede wszystkim wychodzimy na jezdnię bezpośrednio przed jadącym samochodem lub zza innego pojazdu, np. autobusu czy samochodu. W takiej sytuacji kierowca nie ma szans na reakcję. Poza tym nagminnie przechodzimy przez drogę w niedozwolonym miejscu lub na czerwonym świetle.

– Samorząd Województwa Mazowieckiego dba o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży – dodaje marszałek Raboszuk. – Od 2002 r. organizuje akcję „Bezpieczna droga do szkoły”, w ramach której uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych z Mazowsza uczą się zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach akcji już 34 tys. uczniów otrzymało zestawy młodego rowerzysty – kaski, oświetlenie do roweru, kamizelki oraz odblaski.
W sumie do dzieci i młodzieży z Mazowsza trafiło także 892 tys. elementów odblaskowych.

Autor: RB