Strona główna AKTUALNOŚCI Jak poskromić konflikt

Jak poskromić konflikt

Fot. Pixabay/ PublicDomainPictures

Z myślą o osobach będących w konflikcie powstał projekt „Rodzic Woli”. W jego ramach odbędą się warsztaty, spotkania oraz konsultacje.

Fundacja RoRo zachęca do udziału w spotkaniach projektu „Rodzic Woli”, współfinansowanego ze środków urzędu dzielnicy. Projekt składa się z trzech typów spotkań: konsultacje mediacyjne dla rodziców z Woli, warsztatów „Jak oswoić konflikt” oraz „Konflikty w rodzeństwie”. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, organizatorzy prowadzą zapisy uczestników.

Pokonaj wstyd, zmierz się z konfliktem

Wiele osób wstydzi się publicznie przyznać do rodzinnych konfliktów. Problemy w związku nadal dla wielu są tematem tabu. – Warto byłoby zastanowić się czy to wstyd nas powstrzymuje i skąd on wynika. Bez wątpienia trudności w relacjach z najbliższymi są szczególnie wrażliwym tematem, dotykają najistotniejszych wartości i potrzeb, wzbudzają silne emocje – chociażby przez to trudno jest o nich mówić. Z tego samego jednak powodu warto zająć się nimi świadomie i z namysłem – mówi Iwona Osik, która od wielu lat prowadzi mediacje. – Sam konflikt nie jest powodem do wstydu, jest on niemal wpisany w bliskie relacje. Możemy natomiast w różny sposób na niego reagować, różnie w nim funkcjonować. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się jak konstruktywnie radzić sobie zarówno w drobnych nieporozumieniach, większych sporach czy wręcz konfliktach nabudowanych przez lata – dodaje.

– Podczas warsztatów skupiamy się na doświadczanych przez większość rodziców konkretnych dylematach i problemach. Staramy się prowadzić zajęcia tak, aby zdobyta na zajęciach wiedza mogła być efektywnie wykorzystana w codziennym życiu. Spotkanie w grupie daje nieocenioną możliwość wymiany doświadczeń między uczestnikami, zadawania pytań prowadzącemu, czerpania z doświadczenia i wiedzy innych osób. Co ważne, pozostaje zawsze pełna dowolność stopnia zaangażowania w proponowanych dyskusjach czy ćwiczeniach. Konsultacje mediacyjne dotyczą natomiast konkretnej sytuacji osoby czy pary, która szuka porozumienia w kryzysie relacji. W bezpiecznej atmosferze można porozmawiać o przydatności mediacji w danej sprawie, o możliwych sposobach postępowania. To może być krok do znalezienia satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu i zadbania o relacje mimo różnicy zdań – wyjaśnia Iwona Osik.

Konsultacje mediacyjne dla rodziców z Woli

W ramach konsultacji istnieje możliwość indywidualnego spotkania z mediatorem. Wspólnie ze specjalistą można porozmawiać o postępowaniu w przypadku konfliktów i trudności w relacji, o przydatności mediacji lub innych form wsparcia. W spotkaniu mogą wziąć udział także pary. Mediacje poprowadzi Iwona Osik.

Konsultacje odbędą się w dniach: 25 maja (poniedziałek), 29 maja (piątek), 2 czerwca (wtorek), 9 czerwca (wtorek), 12 czerwca (piątek), 15 czerwca (poniedziałek), 19 czerwca (piątek) oraz 30 czerwca (wtorek).

Spotkania będą miały miejsce w Domu Kultury Działdowska (ul. Działdowska 6). Zapisy pod adresem: iwona.osik@fundacjaroro.org.

Warsztaty „Oswoić konflikt”

O tym, jak świadomie przechodzić przez konflikt dowiedzą się uczestnicy warsztatów, które 2 czerwca (wtorek), w godzinach od 17.30-19.45 odbędą się w Domu Kultury Działdowska. W trakcie spotkania rodzice i opiekunowie poznają odpowiedzi na pytania: czym jest konflikt? Czy można i czy warto go unikać? Czy zawsze oznacza walkę na śmierć i życie?

Warsztaty poprowadzi Iwona Osik. Liczba miejsc ograniczona, zapisy odbywają się za pomocą formularza dostępnego na stronie fundacjaroro.org.

Warsztaty „Konflikty w rodzeństwie”

Kłótnie, zabieranie zabawek czy bicie – często właśnie w taki sposób wyglądają relacje między rodzeństwem. Jak sobie poradzić z problemem opowie Beata Chrzanowska-Pietraszuk, pedagog i psycholog. Na spotkaniu dowiemy się nie tylko jak radzić sobie z kłótniami dzieci, ale także jak pomagać im budować przyjazne relacje w atmosferze wzajemnego szacunku i miłości.

Warsztaty odbędą się 29 maja (piątek), w godzinach od 9.30-11.50. Miejscem wydarzenia jest Dom Kultury Działdowska. Liczba miejsc ograniczona, zapisy odbywają się za pomocą formularza dostępnego na stronie fundacjaroro.org.