Setne urodziny gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, wizyta pary książęcej Williama i Kate, ponad 3000 nowych eksponatów – Muzeum Powstania Warszawskiego podsumowało 2017 rok.
W minionym roku muzeum wzbogaciło się o ponad 2800 pamiątek oraz ponad 220 zdjęć i odbitek. Był to także rekordowy rok pod względem liczby gości – muzeum odwiedziło ponad 700 tys. osób.
– Gościliśmy 5041 grup zorganizowanych, w tym 557 grup obcojęzycznych – chwalą się pracownicy muzeum.
Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego do muzeum przyjechał stuletni gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, który w swoim przemówieniu stwierdził, że prawdopodobnie ostatni raz bierze udział w obchodach rocznicowych powstania. – Żegnam was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami, 100 lat to wielkie przeżycie, to największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga – mówił w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.
W marcu w muzeum generał świętował swoje setne urodziny. W Sali pod Liberatorem zjawili się kombatanci, politycy, samorządowcy, muzealnicy. – Jestem tak wzruszony, że muszę się mocno trzymać w karbach, aby się nie rozpłakać. Bo jak to by wyglądało, gdyby generał się popłakał – przyznał łamiącym się głosem jubilat.
Do muzeum trafiło 2841 pamiątek od 222 ofiarodawców, w tym okupacyjna akwarelka autorstwa poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiająca jelonka, powstańcza opaska płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” i zabawka – miś należący do Julity Szczudłowskiej.
Dodatkowo muzeum wzbogaciło się o 255 fotografii, m.in. kolekcję niemieckich fotografii zakupionych na portalach internetowych. Najczęściej są to wykonane przez żołnierzy Wehrmachtu obrazy okupowanej Warszawy – zarówno sceny rodzajowe, jak i fotografie architektury, dokumentujące zmiany w obliczu miasta oraz istotne, a nie zachowane do dzisiaj budynki. Wśród nabytych w 2017 r. niemieckich zdjęć z okresu okupacji wyjątkowo ciekawa jest seria pięciu fotografii przedstawiających szpital przy ul. Solec, w czasie wojny przekształcony w niemiecki szpital wojskowy. Wykonane prawdopodobnie przez jednego z pacjentów, m.in. na dziedzińcu szpitala, ukazują wygląd modernistyc znego budynku, który poprzez późniejsze przebudowy utracił częściowo swój pierwotny kształt.
Muzeum wzbogaciło się też o cenną kolekcję zdjęć Stefana Rassalskiego, na których widać odradzające się życie mieszkańców w powojennej Warszawie. Najwcześniejsze kadry pochodzą już ze stycznia 1945 roku. Drugi cenny zbiór to fotografie Leonarda Jabrzemskiego, który tworzy 16 zestawień. Są to ujęcia zburzonej Warszawy, zestawione przez artystę z fotografiami wykonanymi w tych samych miejscach, ale już w odbudowanej, emanującej nowością stolicy.
Warszawiacy mogli korzystać z bogatej oferty zajęć, warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodzin. Dużą popularnością cieszyły się lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W sumie uczestniczyło w nich 28 815 uczniów z całej Polski oraz z zgranicy.
Dzięki współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i Wojewody Mazowieckiego w 2017 r. udało się wyremontować 82 groby powstańcze na Powązkach Wojskowych. Są to kwatery żołnierzy batalionów „Gozdawa” oraz „Chrobry I” w kwaterze B-8. Sfinansowanie renowacji grobów było możliwe dzięki zbiórce pieniędzy, którą muzeum organizuje od lat oraz wsparciu wojewody. Do 2016 r. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało 80 powstańczych mogił. W 2017 r. wyremontowało 36 mogił (we wspomnianej już kwaterze B-8) oraz siedem pojedynczych, zaniedbanych grobów powstańczych na terenie nekropolii.
W 2017 roku z muzeum współpracowało 412 wolontariuszy. Są to osoby, które zapisały się do wolontariatu w tym roku, ale także takie, które współpracują z muzeum od początku działalności instytucji, czyli od 14 lat. Dodatkowo z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 542 wolontariuszy zostało zrekrutowanych do akcji „Wolność łączy”.