Kamienicę przy ul. Żelaznej 91 ozdobi praca artysty Igora Chołdy (Aqualoopa). Projekt powstanie na ścianie o powierzchni ponad 400 metrów kwadratowych.
Konkurs na mural inspirowany przestrzenią Woli trwał od grudnia 2017 r. Zgłaszane projekty miały zawierać treści symbolicznie nawiązujące do hasła „Moda na Wolę”, prezentować wysokie walory artystyczne, wzbudzać pozytywne odczucia i wpisywać się w przestrzeń.
Komisja konkursowa, złożona z artystów, varsavianistów oraz przedstawicieli miasta, dzielnicy i ZGN Wola, nie miała łatwego zadania. Do Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wpłynęło ogółem 37 projektów, w tym w wyznaczonym i zgodnym z regulaminem konkursu terminie zgłoszono 32 projekty.
Zwycięzcą konkursu został Igor Chołda (Aqualoopa) – projektant, ilustrator i artysta streetartowy. Absolwent Wydziału Filozofii UW i Łódzkiej Szkoły Filmowej tworzy obrazy, teledyski i animacje, głównie jednak znany jest jako autor murali, m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie przy stacji metra Centrum, „Jaskółki” na Ursynowie, „grającego muralu” na Pradze-Północ czy realizacji w Słupsku i Częstochowie.
– Hasło „Moda na Wolę” zainspirowało twórców z całej Polski – mówi dyrektor ZGN Wola Mateusz Matejewski. – Wierzę, że nasz mural nie tylko wpisze się w otoczenie, lecz także przyczyni się do tego, że skrzyżowanie ul. Żelaznej z al. Solidarności stanie się centralnym miejscem dzielnicy. Zwycięski mural budzi pozytywne emocje, pokazuje energię i różnorodność, które drzemią w naszej dzielnicy.
Realizacja Igora Chołdy, która powstanie na rogu al. Solidarności i ul. Żelaznej swoją zdecydowaną kolorystyką przełamuje szarość otaczającej przestrzeni.
– Każdy detal muralu nawiązuje do miejskiej tożsamości Woli. Za inspirację posłużyły mi skojarzenia związane z życiem ulicznym i dźwiękami dzielnicy, które znam jeszcze z dzieciństwa: zielony skwer na skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Towarowej, gdzie stawały kiedyś cyrk i wesołe miasteczko, turkot tramwajów, bazary, muzeum kolejnictwa, w którym spędzałem dużo czasu. Mural w centrum Woli skupia najbardziej charakterystyczne motywy dzielnicy – mówi Igor Chołda.