Pierwsze osobniki żółwi błotnych wrócą w środę do naturalnych warunków. W warszawskim zoo wzrasta nowa populacja tych gadów.
To efekt prowadzonego od półtora roku projektu reintrodukcji gatunku. Wkrótce żółwie zyskają również specjalny wybieg na terenie miejskiego ogrodu zoologicznego.
– Cieszę się także, że to warszawskie osobniki dadzą początek nowej populacji. Wypuszczone do środowiska naturalnego będą walczyć o przetrwanie swojego gatunku. To kolejny projekt realizowany przez Warszawę, w którym inwestujemy w środowisko przyrodnicze i dbamy o jego bioróżnorodność. Całe to przedsięwzięcie doskonale unaocznia jak ważną rolę pełnią nowoczesne ogrody zoologiczne – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.
– Herpetolodzy szacują, że na Mazowszu żyje obecnie zaledwie sto pięćdziesiąt osobników żółwia błotnego. Naszym zadaniem jest przywrócić ten gatunek naturze – uzupełnia Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie.
Reintrodukcja żółwia błotnego, czyli ponowne wprowadzenie do środowiska młodych osobników na terenie województwa mazowieckiego – to główny cel projektu „Kompleksowa ochrona bioróżnorodności w zakresie fauny i flory z elementami edukacji ekologicznej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.
– W Polsce jeszcze nikt nie podejmował próby reintrodukcji żółwia błotnego. Mieliśmy jednak nie tylko pomysł, ale także doskonale przygotowany zespół by z powodzeniem podjąć to wyzwanie. W toku jego realizacji zyskaliśmy także odpowiednie zaplecze i wyposażenie, a wkrótce zakończona zostanie także budowa wybiegu – podsumowuje Adam Hryniewicz, herpetolog nadzorujący projekt w warszawskim zoo.
Obecnie żółwie mieszkają w zaadaptowanym do tego celu wybiegu Ośrodka CITES. W czerwcu przeniosą się jednak do swojego docelowego domu. W sąsiedztwie Ptasiego Azylu i wspomnianego „CITES-u” powstaje wybieg ekspozycyjno-hodowlany, gdzie stado będzie mieszkać w warunkach możliwie zbliżonych do naturalnych. Wybieg będzie udostępniany zwiedzającym, ale tylko z przewodnikiem i w określonych godzinach. Inwestycja realizowana jest za pośrednictwem Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta.
Do reprodukcji posłużyła grupa dziewięciu, przebadanych pod kątem linii genetycznej, osobników. Są to cztery samce: Cyklop, Augustyn, Zamościk oraz Barnaba, a towarzyszy im pięć samic: Madame, Śmieszka, Drapana, Ona i Przodowniczka. Ich potomstwo w całości zasilać będzie nową populację. Warszawskie żółwie doczekały się już przychówku. Wypuszczane na wolność stadko początkowo jednak będzie się składać z 50 młodych żółwi pozyskanych z zewnątrz, między innymi z Poleskiego Parku Narodowego, z okolic Chełma oraz z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Taki zabieg zapewni odpowiednią różnorodność genetyczną nowej populacji.
– Zbliża się Międzynarodowy Dzień Żółwia. Dlatego też, chcąc uczcić to wydarzenie, właśnie 23 maja, do natury wypuścimy pierwszych 25 osobników. Gdzie dokładnie zamieszkają, dla ich dobra, nie mogę zdradzić – mówi dyrektor Kruszewicz.
Żółw błotny jest gatunkiem chronionym, znajdującym się w Czerwonej Księdze Zwierząt i posada status EN – gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.