Strona główna AKTUALNOŚCI Czym jest Leucyna i czy BCAA to dobry sposób na jej suplementację?

Czym jest Leucyna i czy BCAA to dobry sposób na jej suplementację?

0
materiały prasowe

Czym jest leucyna?

Leucyna to jeden z trzech aminokwasów rozgałęzionych, a przez to wchodzi ona w skład tzw. BCAA, które są dostępne także w postaci suplementu diety o tej samej nazwie. Ich składzie poza leucyną, znajduje się także izoleucyna oraz walina i wszystkie z nich są aminokwasami egzogennymi – czyli tymi, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Leucyna jest obecna w wielu produktach codziennego użytku, takich jak mięso, nasiona strączkowe, czy też szeroko rozumiany nabiał.

Warto jednak pamiętać, że poprzez pożywienie ilości leucyny dostarczane do organizmu nie są w stanie zaspokoić zwiększonego zapotrzebowania organizmu na tę substancję odżywczą. To powoduje, że coraz więcej osób aktywnych fizycznie decyduje się na dodatkową suplementację leucyny za pomocą odżywek i suplementów diety. Najbardziej podstawowym i popularnym preparatem, w którym się ona znajduje są odżywki typu BCAA. Jednak czy to jedyna i najlepsza forma przyjmowania leucyny?

W poszukiwaniu najlepszego suplementu diety lub odżywki, który pomoże osiągnąć upragniony cel treningowy, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Bcaa-k109.html). Jest w nim dostępna bardzo bogata oferta m.in. z zakresu odżywek bogatych w leucynę – BCAA. Dostępne są różne warianty nie tylko smakowe, ale także proporcjonalne,w których leucyna jest największą częścią składową. Można wybierać spośród proporcji 2:1:1, 4:1:1, 8:1:1, czy nawet 20:1:1.

Czy BCAA to jedyna i najlepsza forma przyjmowania leucyny?

Leucyna jest w naturalny sposób jedną z części składowych odżywek typu BCAA, a co najważniejsze jest ona zazwyczaj najbardziej liczna w ich składzie. Pierwsza liczba podawana w proporcjach tych odżywek (np. 2:1:1) odpowiada właśnie stosunkowi ilości leucyny względem izoleucyny oraz waliny. Jednak BCAA to nie jedyny sposób na suplementację leucyny.

Jest ona także obecna w odżywce aminokwasowej typu EAA, a także suplementach dedykowanych typu L-leucine itp. Ponadto, często można się z nią spotkać w innych odżywkach w formie uzupełnienia ich głównego składu. W ten sposób, leucyna będzie także obecna w odżywkach białkowych, węglowodanowo-białkowych, odżywkach potreningowych itp. W takim razie, jaka forma suplementacji leucyny będzie najbardziej odpowiednia?

Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Obecność leucyny w konkretnej odżywce nie oznacza, że jej ilość jest taka sama. To powoduje, że warto brać pod uwagę dokładny skład ilościowy i na tej podstawie dostosować najlepszą odżywkę do własnej sytuacji. Ponadto, zawsze warto poradzić się w kwestii suplementacji dietetyka lub lekarza, aby pomógł dobrać najbardziej odpowiedni suplement. Następnie dopiero wybrać preparaty z pewnych i oficjalnych źródeł, takich jak np. sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/).