W Warszawie odbędzie się dzisiaj wielkie piłkarskie święto – mecz o Super Puchar UEFA. Na PGE Narodowym zagrają Real Madryt, zwycięzca Ligi Mistrzów i Atalanta Bergamo, zwycięzca Ligi Europy. Na kibiców czekają atrakcje w Fan Festiwalu nad Wisłą.
– Tylko co skończyły się Igrzyska Olimpijskie, które dostarczyły nam niezapomnianych przeżyć, a już za chwilę czekają nas kolejne wielkie emocje na meczu o Super Cup. Jestem bardzo dumna, że tak ważne piłkarskie wydarzenie odbywa się w Warszawie – mówiła Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta. – Kibiców, turystów i mieszkańców serdecznie zapraszam do strefy Fan Festiwalu, gdzie przygotowano mnóstwo atrakcji dla fanów piłki nożnej i całych rodzin – dodała wiceprezydentka.
O tym, że mecz o Super Cup to ogromne wydarzenie dla Polskie mówił także Łukasz Wachowski, sekretarz generalny Polskiego Związku Piłki Nożnej.
– Dzięki Euro 2012 zbudowaliśmy sobie renomę bardzo dobrego gospodarza wydarzeń piłkarskich, dlatego dziś UEFA bardzo chętnie powierza Polsce i Warszawie organizację tego typu wydarzeń. Liczę, że będzie ich jeszcze więcej – mówił sekretarz generalny PZPN. – Mam nadzieję, że czeka nas wielkie widowisko – dodał Łukasz Wachowski.
Strefa dla kibiców i fanów piłki nożnej
Fani sportu i warszawiacy, którzy lubią aktywnie spędzać czas mogą już korzystać ze strefy Fan Fastiwal UEFA Super Cup 2024 Warsaw.
Na terenie Fan Festiwalu przy skwerze Kahla nad Wisłą przygotowano mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, m.in. dmuchane aktywności piłkarskie (boisko 4×4, mini boisko 1×1, bramka do ćwiczenia strzałów, stoliki do gry w piłkę nożną), UEFA selfie point, sklep kibica, strefa gastronomiczna z food truckami i mecze pokazowe. Można także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Superpucharem.
Strefy kibiców
W dniu meczu kibice z Hiszpanii i Włoch będą gromadzili się w specjalnych strefach, z których wyruszą na stadion. Kibice Realu Madryt spotkają się na ulicy Francuskiej, a fani Atalanty Bergamo na bulwarach nad Wisłą, przy moście Świętokrzyskim. Organizacja obu stref będzie wiązała się ze zmianami w ruchu.
O godzinie 8:00 została zamknięta ulica Francuska od ronda Waszyngtona do Walecznych. Tu również nie będzie można parkować, a pozostawione samochody zostaną odholowane. Z kolei na odcinek od Zwycięzców do Walecznych wjadą tylko dojeżdżający do posesji. Autobusy linii: 117, 138, 146 i 147 będą kursowały objazdem aleją Waszyngtona, Saską i Zwycięzców. Normalny ruch wróci na Francuską o północy.
Przed meczem
Kibice wybierający się na PGE Narodowy powinni pamiętać, że mecz odbędzie się w przeddzień święta Wojska Polskiego. Z tej okazji zorganizowana zostanie defilada na Wisłostradzie. W środę, 14 lipca, o godzinie 18:00 biegnąca wzdłuż Wisły arteria zostanie zamknięta od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Ruch wróci tu dopiero w czwartek o godzinie 18:00. Więcej szczegółów można znaleźć w serwisie Infoulice Warszawa.
W środę od godziny 15:00 zostanie ograniczony ruch na Saskiej Kępie. Do godziny 21:15 kierowcy nie wjadą na obszar pomiędzy aleją Poniatowskiego i aleją Waszyngtona, ulicą Międzynarodową, aleją Stanów Zjednoczonych i ulicą Wał Miedzeszyński oraz aleją Stanów Zjednoczonych, ulicami Afrykańską i Bora-Komorowskiego. Zakazy nie będą dotyczyły pojazdów osób posiadających identyfikatory SK, taksówek oraz jednośladów. Także autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego wjadą do tego rejonu.
Najszybciej Warszawskim Transportem Publicznym
Na stadion najszybciej dojadą ci, którzy wybiorą Warszawski Transport Publiczny. Posiadacze biletów, biletów-zaproszeń oraz akredytacji na mecz będą bezpłatnie podróżowali warszawską komunikacją publiczną, Kolejami Mazowieckimi i Warszawską Koleją Dojazdową w 1. strefie biletowej. Nie zapłacą też za postój samochodów na parkingach P+R. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Jak wrócić ze stadionu?
Po zakończeniu meczu, czyli około godziny 22:45, zostanie zamknięta aleja Zieleniecka. Wjadą tu tylko autobusy komunikacji miejskiej. Jeśli duża grupa kibiców będzie chciała przejść do centrum pieszo, policja może zdecydować o zamknięciu mostu Poniatowskiego i Alej Jerozolimskich na odcinku od ronda Waszyngtona do ronda de Gaulle’a.
Sprawny powrót do domów i hoteli zapewnią metro, autobusy i tramwaje. Z ronda Waszyngtona będą dodatkowe kursy autobusów linii 138 i 509 w kierunku Bokserskiej, Gocławia i Winnicy. Więcej będzie też tramwajów linii 9 i 26. Dodatkowe składy metra zabiorą kibiców w kierunku Bemowa.
W przypadku zamknięcia mostu Poniatowskiego na trasy objazdowe zostaną skierowane tramwaje i autobusy. Składy linii 7 i 9 po stronie śródmiejskiej dojadą do placu Starynkiewicza, a po stronie praskiej „siódemka” do ronda Wiatraczna, a „dziewiątka” do Ratuszowa-Zoo. Tramwaje linii 22 na lewym brzegu Wisły pojadą z Banacha na plac Starynkiewicza, natomiast po drugiej stronie rzeki będą kursowały w pętli z i do ronda Wiatraczna.
Dodatkowo zostanie uruchomiona zastępcza linia Z-9. Autobusy z placu Zawiszy pojadą Alejami Jerozolimskimi, Nowym Światem, przez plac Trzech Krzyży, Alejami Ujazdowskimi, Trasą Łazienkowską, Wałem Miedzeszyńskim, Zwycięzców, Saską i aleją Waszyngtona do ronda Wiatraczna. Autobusy linii: 111, 117, 158, 162, 166, 507, 521, N22, N24 i N72 ominą zamknięty fragment tras mostem Łazienkowskim.
Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.
Źródło: Urząd m. st. Warszawy