Ślubowanie uczniów LO im. Batalionu „Zośka”, składanie wieńców pod pomnikiem cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli i w Parku Dreszera. Trwają obchody 79. rocznicy kapitulacji Powstania.
Zastępczyni prezydenta stolicy Renata Kaznowska uczestniczyła w ślubowaniu klas pierwszych LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka” przy pomniku Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli. Zwróciła się do uczniów w niezwykłych słowach.
– Czy myślicie, że idąc do walki warto byłoby wziąć ze sobą smartfon? A czy będzie działać sieć telefonii komórkowej? A czy zabrać powerbank, bo jeśli przyjdzie siedzieć wiele godzin na barykadzie i bronić jej przed najeźdźcą, bateria mogłaby się rozładować. A ubranie? Krótkie spodenki to 1 sierpnia dobry wybór, ale może lepiej byłoby wziąć ciepłe ciuchy, bo co by było, gdyby powstanie przeciągnęło się aż do 2 października, kiedy robi się już chłodno – mówiła wiceprezydent Kaznowska. – Drodzy Uczniowie, na szczęście nie musicie rozstrzygać takich dylematów. Ale chciałam Wam uświadomić jak niezwykłe imię nosi wasza szkoła – Batalionu „Zośka”. Dziś oddajemy hołd ostatnim żołnierzom tej jednostki, ostatnim Powstańcom w sędziwym wieku. Wtedy oni biegali w krótkich spodenkach i stanęli do nierównej walki w Powstaniu. Zapamiętajcie ich takich – takich jak Wy.
Rano wiceprezydent Michał Olszewski złożył wieniec przy pomniku upamiętniającym 50 tys. cywilnych ofiar Woli. 2 października jest obchodzony również jako Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.
W ramach obchodów 79. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie uroczyście otwarta wystawa Krzysztofa Wodiczki pt. Głosy pamięci.
W wydarzeniu wezmą udział: Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy, Wanda Traczyk-Stawska oraz Krzysztof Wodiczko. Audiowizualna instalacja Głosy pamięci upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy z 1944 roku.
Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów będą uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący 1944 w parku im. Gen. G. Orlicz-Dreszera. Już w przyszłym roku wydarzenie powróci do zmodernizowanego Parku Akcji „Burza” i na znajdujący się w parku Kopiec Powstania Warszawskiego. Na jego szczycie odwiedzający mogą skorzystać z dwupoziomowej platformy widokowej z odnowionym symbolem Polski Walczącej, zamontowanym na nowym c
Źródło: Urząd m. st. Warszawy