Strona główna WYDARZENIA Koniec obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Koniec obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Zakończenie obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego
Zakończenie obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

Ślubowanie uczniów LO im. Batalionu „Zośka”, składanie wieńców pod pomnikiem cywilnych ofiar Powstania Warszawskiego, uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli i w Parku Dreszera. Trwają obchody 79. rocznicy kapitulacji Powstania.

Zastępczyni prezydenta stolicy Renata Kaznowska uczestniczyła w ślubowaniu klas pierwszych LXXXVI LO im. Batalionu „Zośka” przy pomniku Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli. Zwróciła się do uczniów w niezwykłych słowach.

– Czy myślicie, że idąc do walki warto byłoby wziąć ze sobą smartfon? A czy będzie działać sieć telefonii komórkowej? A czy zabrać powerbank, bo jeśli przyjdzie siedzieć wiele godzin na barykadzie i bronić jej przed najeźdźcą, bateria mogłaby się rozładować. A ubranie? Krótkie spodenki to 1 sierpnia dobry wybór, ale może lepiej byłoby wziąć ciepłe ciuchy, bo co by było, gdyby powstanie przeciągnęło się aż do 2 października, kiedy robi się już chłodno – mówiła wiceprezydent Kaznowska. – Drodzy Uczniowie, na szczęście nie musicie rozstrzygać takich dylematów. Ale chciałam Wam uświadomić jak niezwykłe imię nosi wasza szkoła – Batalionu „Zośka”. Dziś oddajemy hołd ostatnim żołnierzom tej jednostki, ostatnim Powstańcom w sędziwym wieku. Wtedy oni biegali w krótkich spodenkach i stanęli do nierównej walki w Powstaniu. Zapamiętajcie ich takich – takich jak Wy.

Rano wiceprezydent Michał Olszewski złożył wieniec przy pomniku upamiętniającym 50 tys. cywilnych ofiar Woli. 2 października jest obchodzony również jako Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy.

Koniec obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego
Koniec obchodów 79. rocznicy Powstania Warszawskiego

W ramach obchodów 79. Rocznicy Powstania Warszawskiego w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie uroczyście otwarta wystawa Krzysztofa Wodiczki pt. Głosy pamięci.

W wydarzeniu wezmą udział: Rafał Trzaskowski – prezydent m.st. Warszawy, Wanda Traczyk-Stawska oraz Krzysztof Wodiczko. Audiowizualna instalacja Głosy pamięci upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy z 1944 roku.

Ostatnim akcentem tegorocznych obchodów będą uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący 1944 w parku im. Gen. G. Orlicz-Dreszera. Już w przyszłym roku wydarzenie powróci do zmodernizowanego Parku Akcji „Burza” i na znajdujący się w parku Kopiec Powstania Warszawskiego. Na jego szczycie odwiedzający mogą skorzystać z dwupoziomowej platformy widokowej z odnowionym symbolem Polski Walczącej, zamontowanym na nowym c

Źródło: Urząd m. st. Warszawy