Strona główna AKTUALNOŚCI Książki czytane w hamaku? Impreza z okazji święta Syrenki? Park rozrywki jak...

Książki czytane w hamaku? Impreza z okazji święta Syrenki? Park rozrywki jak ze świata Wiedźmina?

Fot. sxc.hu

Na platformie internetowej Otwarta Warszawa zgłoszono 164 pomysły, z których jury wybrało 24 zwycięskie. Zostaną one nagrodzone i zrealizowane przez miasto.

Najlepszym pomysłem w kategorii kultura okazał się wizjonerski projekt parku rozrywki osadzonego w świecie przedstawionym w cyklu książek o Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego. Wśród zwycięskich zgłoszeń znalazły się również pomysły na wyznaczenie terenu nad Wisłą do uprawiania wakeboardingu, organizację święta Syrenki, czy budowę profesjonalnego skateparku.

Pierwsze projekty są właśnie w trakcie realizacji – hamaki, w których będzie można np. czytać książki pożyczone z plenerowych bibliotek. To pomysł Anny Tomaszewskiej, która zgłosiła taką propozycję w grupie pytań poświęconej zieleni miejskiej.

Otwarta Warszawa zbiera kreatywne rozwiązania na zmiany w mieście. Dyskutowano już o zieleni, transporcie, wyznaczano „serce miasta” w przestrzeni Warszawy. Wystarczy wejść na platformę www.otwartawarszawa.pl i zgłosić swój pomysł ? wszystkie koncepcje trafią do władz miasta, a najlepsze z nich zostaną zrealizowane.

Projekt potrwa do czerwca. Obecnie można odpowiadać na pytania z zakresu architektury i dostępu do miasta. Do 5 kwietnia można zgłosić swój pomysł np. na to, jak powinny wyglądać murale oraz jak włączyć osoby niesłyszące w życie kulturalno-społeczne miasta. Aby umożliwić odpowiedź osobom niedowidzącym, uruchomiono w ostatnich dniach uproszczoną wersję platformy, co umożliwia skorzystanie z syntezatorów mowy.

Otwarta Warszawa to wspólny projekt miasta stołecznego Warszawy i MillionYou, który odmienia miasto od czerwca ubiegłego roku. Stanowi wirtualny hyde park dla mieszkańców, gdzie każdy może wyrazić i zaprojektować, co warto zmienić w mieście. Wszystkie zgłoszenia na platformie są analizowane przez jury złożone z zespołu ekspertów i przedstawicieli miasta, a najlepsze z nich mają szansę na realizację.

Dodatkową zachętą do projektowania zmian w mieście są nagrody przewidziane dla autorów zwycięskich pomysłów ? po 500 zł dla najlepszych propozycji w danej grupie pytań, a także nagrody rzeczowe i wejściówki do teatrów i obiektów sportowych.

Od początku działania Otwartej Warszawy nadesłano blisko 800 pomysłów, a stronę odwiedziło ponad 12 000 warszawiaków. Do tej pory w projekcie poruszono kwestie dotyczące m.in. zieleni miejskiej i transportu.

Źródło: materiały prasowe.