8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek – święto zainicjowane w 1985 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Warszawskie biblioteki to nie tylko miejsca, w których wypożycza się książki, to także lokalne centra kultury.
Warszawska sieć biblioteczna to 18 bibliotek dzielnicowych i ponad 200 różnego rodzaju placówek, w których znajduje się około pięciu milionów książek. W zasobach stołecznych bibliotek można znaleźć nowości wydawnicze zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, audiobooki i filmy. Wypożyczyć można m.in. książki nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy – co roku, przy okazji kolejnych edycji, pojawiają się nowe tytuły.
Lokalne centra kultury
Biblioteki, oprócz tego, że udostępniają czytelnikom i czytelniczkom swoje zbiory, starają się też przyciągać propozycjami kulturalnymi: organizują spotkania autorskie, poetyckie, wieczory z muzyką, pokazy filmów czy warsztaty tematyczne. Zarówno dorośli jak i dzieci znajdą coś dla siebie. Ciekawe wydarzenia organizowane przez biblioteki w dzielnicach trafiają na stronę bibliotekiwarszawy.pl, która jest bazą wiedzy o bibliotekach dzielnicowych.
Tydzień Bibliotek
Tradycyjne święto bibliotekarzy i bibliotekarek, 8 maja, to także początek Tygodnia Bibliotek, w tym roku obchodzonego pod hasłem „Moja, twoja, nasza – biblioteka!”. Z tej okazji dzielnicowe biblioteki organizują pikniki, warsztaty, zajęcia kreatywne, kiermasze. Zachęcają także do wymiany książek i tzw. bookcrossingu, czyli przekazywania innym już przeczytanych pozycji.
Schronisko książek
Od 2012 roku w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy przy ul. Koszykowej działa Schronisko Książek, które przyjmuje od czytelników niepotrzebne książki i przekazuje je dalej, do nowych właścicieli. Przez dekadę działalności przez Schronisko przewinęło się ponad 300 tysięcy pozycji!
Książkowa samoobsługa
W Warszawie jest już ponad 30 książkomatów, czyli specjalnych wrzutni, dzięki którym można samodzielnie zwrócić książki po przeczytaniu. Co ważne – miejsca te są dostępne całą dobę. Ułatwiają życie czytelnikom, ale także osobom pracującym w bibliotekach.
Zwierzęta mile widziane
Warszawskie biblioteki włączają się w ciekawe projekty, służące z jednej strony zwiększeniu ich dostępności, z drugiej – wspieraniu różnego rodzaju akcji społecznych. W 2022 roku kolejne stołeczne placówki otrzymały honorowe odznaczenie „Miejsce przyjazne dla zwierząt” przyznawane przez Festiwal „Ktoś, nie coś”. Specjalne naklejki wskazują miejsca, do których czytelnicy mogą przychodzić ze swoimi zwierzakami, niezależnie od wielkości i gatunku.
Urząd m.st.Warszawy