Strona główna KULTURA Najlepsza edukacja – edukacja z kulturą!

Najlepsza edukacja – edukacja z kulturą!

0
Muzeum Karykatury Fot. Filip Kwiatkowski
Muzeum Karykatury Fot. Filip Kwiatkowski

Warszawskie muzea wraz z nowym rokiem szkolnym przygotowały nową ofertę edukacyjną i zaplanowały m.in. spacery tematyczne, lekcje muzealne, gry miejskie czy warsztaty. Zajęcia przeznaczone są zarówno dla przedszkolaków, jak i uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Tajemnice Warszawy

Muzeum Warszawy wraz ze swoimi oddziałami zaprasza na różnorodne zajęcia edukacyjne. W ofercie znalazły się m.in. lekcja z cyklu „Praskie zawody” – o ginących zawodach rzemieślniczych z Pragi-Północ, lekcja spacerowa po Saskiej Kępie, warsztaty „Po co nam miasto?” i spacer po Starym Mieście „Wokół XIX-wiecznej Warszawy”. Dostępne są też wirtualne lekcje muzealne.

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbywają się liczne warsztaty dotyczące różnorodności kultur, religii i tradycji. Dzieci i młodzież mogą nie tylko zwiedzać wystawę stałą podczas spacerów tematycznych z przewodnikiem, ale także porozmawiać o przeszłości i wyzwaniach współczesnego świata. Instytucja organizuje również zajęcia w przestrzeni miejskiej m.in. spacery śladami Juliana Tuwima, Ireny Sendlerowej czy bohaterów lektury „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

Rozwój ze sztuką i historią

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza grupy szkolne na warsztaty towarzyszące wystawą Refugees Welcome” oraz Marii Prymachenko. Poza tym organizowane są także warsztaty integracyjno-artystyczne Szkoła w Parku”.

W Muzeum Powstania Warszawskiego uczniowie dowiedzą się kim byli „zawiszacy” oraz jak wyglądał zwykły dzień powstańców warszawskich. Poznają także poetów walczącej stolicy i będą podążać śladami batalionów „Zośka” i „Parasol”. Instytucja zaprasza też na zajęcia z historii i języka polskiego.

Także Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało specjalną ofertę – uczniowie mogą wziąć udział w biograficznych lekcjach muzealnych, poświęconych życiu i dorobkowi naukowemu uczonej. A pobliskie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego zaprasza młodzież szkolną na warsztaty mangowe i z podstaw komiksu prowadzone przez ilustratorów i autorów komiksów.

Rozmawiamy o edukacji

Po dwóch latach przerwy środowiska związane z edukacją kulturalną ponownie spotkają się na Muzealnej EduAkcji Warszawy. Wydarzenie jest skierowane do nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących w muzeach, a odbędzie się 26 września w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum Warszawy. Uczestnicy będą rozmawiać o współpracy pomiędzy szkołami i muzeami.

W programie Muzealnej EduAkcji znalazły się: dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli szkół i muzeów, uczniów i publiczności, warsztaty dla nauczycielek i nauczycieli oraz giełda instytucji, podczas której warszawskie muzea zaprezentują aktualną ofertę projektów i zajęć edukacyjnych. Więcej informacji i rejestracja znajdują się na stronie Muzeum Warszawy.

Urząd m. st. Warszawy