Drugie urodziny Otwartej Kolonii, filii Wolskiego Centrum Kultury odbędą się 28 lutego (czwartek) w godz. 16–20.30 w Otwartej Kolonii przy ul. Górczewskiej 15.
28 lutego miną dwa lata, od kiedy Otwarta Kolonia działa w przestrzeni Woli. Z tej okazji zaplanowano urodziny, na które zaproszeni są zarówno obecni, jak też przyszli bywalcy Otwartej Kolonii. „Przygotowaliśmy program, w którym pojawi się coś dla ducha i dla ciała, ale czym byłyby urodziny bez gości? Zapraszamy wszystkich, którzy chcą sprawdzić jak się zmieniliśmy lub którzy chcą się podzielić z nami pomysłami na to, żeby Otwarta Kolonia stała się jeszcze bardziej otwarta” – zachęcają organizatorzy.
Program:
16:00 – sąsiedzkie warsztaty integracyjne „Otwarte-zamknięte”, bank pomysłów, urodzinowe ciasto, rozmowy przy kawie i herbacie.
19:00 – koncert meksykańsko-francuskiej sopranistki Denise Reyonard przy akompaniamencie Wojciecha Świętońskiego.
Podczas koncertu po raz pierwszy w murach Otwartej Kolonii zabrzmi ponadstuletnie pianino z warszawskiej fabryki Kerntopf i Syn, które zostało przekazane nam przez rodzinę jego poprzedniego właściciela, malarza i profesora Politechniki Warszawskiej – Stanisława Wocjana. Jego losy splotły się z losami Otwartej Kolonii poprzez osobę fundatora osiedla, na którym się znajdujemy – Hipolita Wawelberga. Prof. Wocjan ukończył Państwową Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki, której Wawelberg był współzałożycielem.
Wstęp wolny.
Denise Reyonard jest meksykańsko-francuską sopranistką pochodzącą ze spokojnego miasteczka Monterrey, położonego na północy Meksyku. W 2016 ukończyła studia w Escola Superior de Música de Catalunya (ESMUC) z tytułem Mistrza Interpretacji Muzyki Dawnej. Jej repertuar skupia się głównie na klasycznej muzyce kameralnej i na wykonawstwu historycznym (autentyźmie). Uczestniczyła w zajęciach specjalistycznych (masterclasses) oraz warsztatach poświęconych średniowiecznym, renesansowym oraz barokowym wykonaniom, prowadzonych przez José Pizarro, Francesco Garrigosa, Luisa Antonio González Marín, Jordi Domènech, Rebekę Stewart, Michaela Chance oraz Claudio Rizzi.
W 2014 uczestniczyła w utworzeniu zespołu La Voladora, opartego na fuzji folklorowej oraz dawnej muzyki, a w drugiej części 2017 założyła duet La Catrina Duo, oparty na folklorze meksykańskim. Denise także regularnie kontrybuuje w magazynie Cultural Resuana, pisząc recenzje muzyczne.
Wojciech Świętoński jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Bronisławy Kawalla. Wcześniej pobierał lekcje u profesorów z Konserwatorium Moskiewskiego. Uczestnik elitarnego „Kursu mistrzowskiego” Maestro Ivo Pogorelicha. Pozostając z nim w stałym kontakcie, nieustanie czerpie inspiracje z licznych wskazówek Mistrza. Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych w Kijowie i Rzymie. Regularnie występuje w salach koncertowych Europy, z recitalami i z towarzyszeniem orkiestry. Współpraco-wał z wieloma zespołami (Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), występując pod batutą m.in. Moniki Wolińskiej, Grzegorza Mielimąki, Tomasza Bugaja oraz Szymona Kawalli. Obok sztandarowych dzieł muzyki fortepianowej, nieustannie poszerza swój repertuar o awangardowe i neoklasyczne dzieła twórców XX i XXI w., a wyniki tych poszukiwań są uwieczniane na kolejnych nagraniach płytowych.