Strona główna AKTUALNOŚCI Podsumowanie tygodnia

Podsumowanie tygodnia

fot. Pixabay.com

TYDZIEŃ W WARSZAWIE 

ZWIERZĘTA Urząd miasta apeluje do mieszkańców miasta, aby w mroźne jesienne i zimowe dni pamiętali o zwierzętach wolno żyjących. Chodzi nie tylko o dokarmianie ptaków, ale również o zapewnienie dostępu do piwnic dla kotów. „Pomieszczenia piwniczne w okresie jesienno-zimowym stanowią bezpieczne i ciepłe schronienie dla wolno żyjących kotów w stolicy. Dlatego Warszawa po raz kolejny zachęca zarządców i administratorów nieruchomości oraz wszystkich warszawiaków do tego, aby ułatwili czworonogom dostęp do tych pomieszczeń. Koty wolno żyjące w naturalny sposób zapobiegają występowaniu gryzoni w budynkach” – przypomina urząd miasta.

AKCJE Na Ursynowie trwa akcja „Alert dla zwierząt”. „Do końca listopada trwa zbiórka darów dla bezdomnych zwierząt. Do tej pory dzięki ofiarności i zaangażowaniu mieszkańców dzielnicy zebrano ponad 130 kg żywności dla zwierząt, a także środki czystości i higieniczne, akcesoria pielęgnacyjne, smycze i obroże. Zbiórkę prowadzimy w czterech lokalizacjach na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie” – opisuje Urząd Dzielnicy Ursynów. Oddawać można: karmę dla psów i kotów dobrej jakości, miski metalowe, obroże i smycze z metalowymi zapięciami (nierozwijane), żwirek oraz środki czystości – płyny, szczotki, ręczniki i mopy.

POMNIKI „Temat budowy pomnika Narutowicza został przedstawiony Zespołowi do spraw wznoszenia pomników i realizacji upamiętnień na terenie m.st. Warszawy” – napisała wiceprezydent Renata Kaznowska w odpowiedzi na interpelację wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Sławomira Potapowicz. „W trakcie dyskusji wskazano m.in. na wybitne walory artystyczne rzeźby autorstwa Edwarda Wittiga, stanowiącej obecne upamiętnienie prezydenta. Zespół jednogłośnie zaakceptował lokalizację pomnika w nowym miejscu na przebudowanym placu Narutowicza. (…) Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia konkursu oraz przygotowywany jest projekt uchwały Rady Miasta w sprawie lokalizacji pomnika” – dodała wiceprezydent.

WODOCIĄGI W związku ze spadkiem temperatury Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przypomina o sprawdzeniu stanu licznika wody i odpowiednim zabezpieczeniu go przed zamarznięciem. „Niska temperatura może uszkodzić wodomierz zwłaszcza, gdy znajduje się on w nieogrzewanej piwnicy lub studni wodomierzowej. W wyniku awarii wodomierza głównego lub odliczającego może dojść do rozszczelnienia instalacji wodociągowej, zalania pomieszczeń, a nawet przerwy w dostawie wody” – ostrzega MPWiK.

URZĘDY Prezydent Rafał Trzaskowski wprowadził wewnętrzną procedurę przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w urzędzie miasta. „Pracodawca wprowadzając niniejszą procedurę przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji w urzędzie ma na celu budowanie środowiska pracy opartego na wzajemnym szacunku, zaufaniu, uczciwości, odpowiedzialności i otwartej komunikacji” – czytamy w zarządzeniu prezydenta.

MUZYKA Z okazji jubileuszu swojego 120-lecia Filharmonia Narodowa wydała płytę zawierającą archwialne nagrania Zespołów Filharmonii Narodowej arcydzieł muzyki polskiej, głównie współczesnej. Są to nagrania pod batutą kolejnych dyrektorów od Witolda Rowickiego (Szymanowski – Litania do Maryi Panny) do obecnego Dyrektora Artystycznego Andrzeja Boreyki (Szymanowski – Veni Creator). Pomiędzy nimi – Bohdan Wodiczko (Chopin – Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 z Haliną Czerny-Stefańską), Kazimierz Kord (Panufnik – X Symfonia), Antoni Wit (Lutosławski – Mi-parti) i Jacek Kaspszyk (Penderecki – Powiało na mnie morze snów – wybór) oraz nagranie na chór a cappella pod batutą Henryka Wojnarowskiego (Górecki – Totus Tuus). Chór w dziełach Pendereckiego i Veni Creator Szymanowskiego przygotował obecny Dyrektor Chóru – Bartosz Michałowski. Wydawnictwo wzbogacone jest o obszerną, jubileuszową książeczkę zawierającą opisy poszczególnych dzieł oraz biogramy wykonawców, ale także esej historyczny autorstwa Andrzeja Sułka i esej o nagraniach Filharmonii Narodowej Piotra Maculewicza.

UCZELNIE Mateusz Białek, Kamil Choromański i Jakub Łobodecki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej stworzyli aplikację, która otwiera nowe możliwości przed użytkownikami samochodów elektrycznych. Pozwala wyznaczyć trasę, biorąc pod uwagę zarówno konieczność ładowania, jak i ciekawe miejsca, które można odwiedzić w trakcie tego procesu. Użytkownik decyduje o tym, jakie obiekty go interesują (np. muzea, parki albo dobre restauracje), a aplikacja wyznaczy trasę tak, aby w trakcie ładowania samochodu możliwe było ich odwiedzenie. Rozwiązanie sprawia, że nużący czas oczekiwania na gotowość samochodu do jazdy może być zastąpiony odkrywaniem nowych, ciekawych miejsc.

URZĘDY Dyrektorką koordynatorką ds. zielonej Warszawy została Magdalena Młochowska, która „zarządza i koordynuje realizacją zadań z zakresu ochrony i kształtowania środowiska, rozwoju zieleni oraz ochrony powietrza i polityki klimatycznej”. Dyrektorka-koordynatorka koordynuje pracę Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej oraz Biura Ochrony Środowiska.

ZIELEŃ Ogłoszony został konkurs „Zielony Uniwersytet Warszawski”, w którym można zgłaszać projekty badawcze dotyczące ochrony bioróżnorodności, oszczędności zasobów naturalnych i kształtowania postaw proekologicznych. Konkurs realizowany jest z inicjatywy prof. Ewy Krogulec, prorektor UW ds. rozwoju, w ramach działań proklimatycznych na Uniwersytecie Warszawskim. – Jeden z celów, jaki sobie wyznaczyliśmy w strategicznym dokumencie „Agenda na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju” to zintensyfikowanie badań i projektów prowadzonych w obszarach związanych z kryzysem klimatycznym. Konkurs „Zielony Uniwersytet Warszawski” to wynik podejmowanych przez nas wysiłków w tym zakresie i pierwszy krok w realizacji tego ważnego działania – mówi prof. Krogulec.

BIURA Warszawski rynek mocno wyhamował – poziom realizacji nowych biur jest rekordowo niski – informuje firma Walter Herz. W budowie jest mniej niż połowa biur realizowanych w ostatnich latach przed 2020 rokiem. „Tymczasem w ostatnich miesiącach mogliśmy obserwować odbudowującą się aktywność najemców, która w trzecim kwartale zaowocowała wolumenem najmu o jedną trzecią wyższym w porównaniu do tego samego okresu w roku ubiegłym. Jeśli popyt będzie utrzymywał się w trendzie wzrostowym, a deweloperzy nadal będą wstrzymywali się z realizacją kolejnych projektów w perspektywie dwóch lat możemy spodziewać się, nie tylko spadku poziomu pustostanów biurowych w Warszawie, ale realny jest także wzrost stawek rynkowych” – zapowiadają eksperci Walter Herz.

KOMUNIKACJA

ROZKŁADY W Warszawie działa sześć e-papierowych rozkładów jazdy Warszawskiego Transportu Publicznego – informuje urząd miasta. Pierwsze dwa zostały zamontowane na przystankach przy Muzeum Powstania Warszawskiego we wrześniu. Potem doszły do nich przystanki przy placu Zawiszy, przy stacji Metro Marymont i przy Dworcu Gdańskim. Każdy składa się z dwóch części – na pierwszej jest rozkład jazdy linii tramwajowych z godzina i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Przypomina zwykłą wydrukowaną kartkę jaką widzimy od lat na przystankach. Na drugiej części jest dynamiczna informacja – za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj i w jakiej kolejności. Ta informacja jest odświeżana co kilkanaście sekund.

PIESI Na przejściu dla pieszych przez al. Krakowską przy ul. Tapicerskiej rozpoczęły się prace związane z budową sygnalizacji. „Niebawem w światła wyposażymy zebrę na ul. Połczyńskiej przy ul. Lustrzanej, a także skrzyżowanie ulic Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku” – zapowiada Zarząd Dróg Miejskich.

KOLEJ Od początku roku do końca października pociągami na linii WKD przejechało 3 895 167 pasażerów, czyli o 207 263 osoby mniej w porównaniu z takim samym okresem 2020 roku, w którym przewieziono 4 102 430 osób – oznacza to spadek o 5,05 proc. Według danych za 9 miesięcy różnica ta wynosiła 10,43 proc. Przewozy pasażerskie w październiku wzrosły o blisko 6 proc. względem poprzedniego miesiąca.

UTRUDNIENIA W związku z układaniem warstwy ścieralnej asfaltu, na ul. Sokratesa zmieniła się organizacja ruchu. Od 25 listopada do 2 grudnia obowiązuje kierunek tylko od ul. Kasprowicza do ul. Wólczyńskiej, a wjazd i wyjazd z parkingu naprzeciwko ul. Cienkiej są niemożliwe. Następnie rozpoczną się prace na jezdni północno-zachodniej, a kierowcy pojadą wyłącznie od ul. Wólczyńskiej w stronę ul. Kasprowicza.

MOSTY Most pieszo-rowerowy na Wiśle powstanie za ponad dwa lata, podpisana została umowa z wykonawcą. Przeprawa będzie miała 452 metry długości. To pierwszy warszawski most dostępny tylko dla pieszych i rowerzystów. Zbuduje go firma Budimex za ponad 120 mln zł. Jednopoziomowy most ma się wspierać na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, przeprawa będzie się poszerzać. Rozdzieli na dwie rampy, które zostaną przerzucone nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Pomiędzy rampami zaplanowano schody dwubiegowe ze spocznikiem. Będą wbudowane w taras bulwaru. Most zostanie wykonany ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu.

SKRZYŻOWANIA „Zmodernizowana sygnalizacja, wymieniona nawierzchnia, poszerzone dotychczasowe i wybudowane nowe azyle na przejściach dla pieszych, a także posadzona zieleń w miejscu zbędnego betonu. To najważniejsze zmiany, jakie przeprowadziliśmy na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Królewskiej. Efektem jest poprawa bezpieczeństwa i estetyki” – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

UTRUDNIENIA W związku z przebudową ul. Sokratesa od dziś do 2 grudnia do godz. 4 zamknięta będzie jezdnia ul. Sokratesa od ul. Wólczyńskiej do ul. Kasprowicza. Ruch na ul. Sokratesa będzie odbywał się jednokierunkowo prawym pasem jezdni od ul. Kasprowicza do ul. Wólczyńskiej. Autobusy linii 114, 121, 203, 210, 250, 712, N01, N02 i N58 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

AUTOBUSY Od 27 listopada (sobota) linia 163 w wybranych kursach zostanie skierowana na nową trasę: Stegny – … – Tuzinowa – Syta – parking Zakładu Oczyszczalni Ścieków „Południe” Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – Syta – Vogla – … – Wilanów. Uruchomiony zostanie przystanek Oczyszczalnia „Południe”, który będzie obowiązywał jako stały dla linii 163 w obu kierunkach.

ZAPROSZENIA NA WEEKEND

ŚRÓDMIEŚCIE Do niedzieli w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego odbywają się Targi Książki Historycznej. Podczas uroczystego otwarcia wręczono Nagrody KLIO – to wyróżnienie wkładu w popularyzację historii i literatury historycznej. Listę wszystkich laureatów Nagrody KLIO można znaleźć na stronie Fundacji Historia i Kultura.

WOLA 27 i 28 listopada (sobota i niedziela) w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14 odbywać się będą 18. Warszawskie Targi Sztuki. „W jednym miejscu zaprezentowanych zostanie ponad 1000 obiektów, które będzie można oglądać, a także kupować. Na Warszawskich Targach Sztuki zaprezentuje się ponad 70 wyselekcjonowanych galerii i antykwariatów z całej Polski. Wystawcy przygotowali bogatą ofertę obrazów, rzeźb i grafik twórców współczesnych, jak i przedwojennych, m.in. Bolesława Biegasa, Jana Dobkowskiego, Henryka Wicińskiego, Teresy Pągowskiej, Stanisława Fijałkowskiego, Janiny Wierusz Kowalskiej, Józefa Wilkonia, Edwarda Dwurnika, Włodzimierza Pawlaka, Moniki Szwed oraz prace najmłodszych twórców: Karola Palczaka, Karoliny Jabłońskiej, Tomasza Górnickiego i Dawida Czycza. Będzie też, jak zwykle, dużo dobrego rzemiosła artystycznego” – zapowiada urząd miasta.

URSYNÓW 27 listopada (sobota) w godz. 9–14 przed Urzędem Dzielnicy Ursynów odbędzie się ostatnia w tym roku zbiórka krwi, którą organizuje Klub Honorowych Dawców Krwi „Krewki Ursynów”. Podczas zbiórki odbędzie się również rejestracja potencjalnych dawców szpiku przy współpracy z Fundacją DKMS Polska.

PRAGA-POŁUDNIE 28 listopada (niedziela) o godz. 10 na PGE Narodowym odbędzie się Bożonarodzeniowy Kiermasz Stowarzyszenia Współmałżonek Szefów Misji Dyplomatycznych (SHOM). „Jest to już czternasta edycja Międzynarodowego Kiermaszu Dobroczynnego organizowanego przez stowarzyszenie. W tym roku ponad 50 ambasad, na swoich stoiskach będzie sprzedawać wyjątkowe przedmioty pochodzące z całego niemal świata. Celem wydarzenia jest zbiórka pieniędzy, które zasilą 25 organizacji charytatywnych” – opisują organizatorzy.

PRAGA-PÓŁNOC 28 listopada (niedziela) w godz. 10-16 w hali sportowej przy ul. Szanajcy 17/19 odbędzie się charytatywny turniej piłki nożnej „Zgrana Paczka”, podczas którego prowadzona będzie zbiórka na rzecz Domu Samotnej Matki i Dziecka na Pradze-Północ. „Zachęcamy mieszkańców dzielnicy do włączenia się do świątecznej akcji dla praskich mam. Lista potrzeb jest długa, to m.in. artykuły spożywcze, chemiczne, pieluchy, chusteczki nawilżane, gry dla dzieci” – informuje urząd dzielnicy. Organizatorem akcji jest Dzielnicowy Ośrodek Sportu i Rekreacji. Dary można przynosić do hali przy ul. Szanajcy. Więcej: https://bit.ly/3nJE0eN.

ŚRÓDMIEŚCIE 28 listopada (niedziela) o godz. 18 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej rozpocznie się koncert „Penderecki in memoriam”. „To już ponad rok, od kiedy nie ma z nami Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Odszedł 29 marca 2020 roku w Krakowie. By uczcić ogrom jego talentu i oddać hołd wybitnemu kompozytorowi, Teatr Wielki – Opera Narodowa wspólnie ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena zapraszają na uroczysty koncert 28 listopada” – informuje instytucja. Podczas koncertu usłyszymy: Chaconne w wersji na Trio, Koncert podwójny oraz VI Symfonię.

ZAPOWIEDZI

ŚRÓDMIEŚCIE 2 i 3 grudnia (czwartek i piątek) w godz. 10-18 na pl. Politechniki odbywał się będzie Kiermasz Świąteczny Politechniki Warszawskiej. „Na odwiedzających będą czekały świąteczne domki, w tym jeden wyjątkowy — ten, w którym będzie można przekazać datek na Stypendia pod choinkę i jednocześnie zdobyć gadżety PW (także kultowe skarpetki!)” – zapowiadają organizatorzy.

ŚRÓDMIEŚCIE 3 grudnia (piątek) w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się koncert „Posłuchaj ABBY pod gwiazdami”. „Usłyszysz największe przeboje tego legendarnego zespołu, zobaczysz zapierające dech w piersiach kosmiczne wizualizacje i poznasz międzygwiezdne ciekawostki przygotowane przez naszych prezenterów. Będą tylko cztery pokazy” – zapowiadają organizatorzy.

INTERNET 3 grudnia (piątek) o godz. 14 w mediach społecznościowych rozpocznie się ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji konkursu S3KTOR. Do konkursu zgłoszone zostały 54 inicjatywy. Kierowane były do różnych grup mieszkańców – duża część z nich chroniła zdrowie i życie osób najbardziej narażonych: starszych, bezdomnych, czy pozbawionych środków do życia. Organizacje opiekowały się nimi, dostarczały posiłki i paczki, udzielały pomocy medycznej czy robiły zakupy. W tegorocznej edycji miasto chce podziękować organizacjom za pomoc mieszkańcom w trakcie pandemii.

PRAGA-POŁUDNIE 3 i 4 grudnia (piątek i sobota) w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się pokazy specjalne szkicu scenicznego „Nastia” w reżyserii białoruskiego artysty Jury Dzivakowa. Po premierowym pokazie 3 grudnia zaplanowano także debatę o sytuacji artystów i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Jesteśmy z Wami”, który wspiera ludzi kultury represjonowanych przez reżim Alaksandra Łukaszenki.