Strona główna AKTUALNOŚCI Prehistoryczny mural powstanie w tym roku

Prehistoryczny mural powstanie w tym roku

0

Mural upamiętniający prehistorycznego słonia leśnego powstanie jeszcze w tym roku. Szczątki słonia odkryto w trakcie prac na stacji metra „Płocka”.

Do niecodziennego znaleziska doszło pod koniec ubiegłego roku, kiedy ekipa pracująca na budowanej stacje metra „Płocka” trafiła na dobrze zachowane szczątki zwierzęcia. Znaleziskiem zajęli się pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego, a Wola wraz z ZGN zorganizowała konkurs na mural, który upamiętni to wyjątkowe odkrycie i uatrakcyjni przestrzeń miejską w okolicach nowej stacji podziemnej kolejki.

– Dostaliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń, a jury nagrodziło pracę Marty Żylskiej – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Autorka w nagrodę otrzyma 5000 zł, a dzieło powstanie jeszcze w tym roku – dodaje.

Efektem konkursu „Wolskie odkrycie – prehistoryczne życie” jest mural, który ozdobi ścianę budynku przy ul. Skierniewickiej 11. Projekt przedstawia słonia leśnego obok stacji metra, a także inne elementy prehistorycznej fauny i flory. Dzieło pełne jest wyrazistych, przenikających się kolorów, a sam malunek znajdzie się na ścianie o wymiarach 15 m na 13 m.

– W najbliższym czasie wyłonimy wykonawcę, czekamy również na decyzję ornitologiczną i przystępujemy do pracy – zapowiada Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola. – Mural powstanie po zakończeniu sezonu lęgowego ptaków, a jeśli uda się uzyskać wcześniej opinię ornitologiczną, że budki dla jeżyków nie są zasiedlone przez ptaki, to do pracy przystąpimy wcześniej tj. w okresie wczesnojesiennym – dodaje.

Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się również z wynikami badań, które rozwiały wątpliwości co do samego zwierzęcia. Potwierdziły one, że na Woli znaleziono samicę słonia leśnego, która żyła tu między 132 a 115 tysiącami lat temu.