Strona główna KOMUNIKACJA Progi dopełniły całość zmian na Obozowej

Progi dopełniły całość zmian na Obozowej

0
fot. Zarząd Dróg Miejskich

Montaż progów zwalniających zakończył prace związane z budową azyli na pięciu najbardziej niebezpiecznych przejściach na ul. Obozowej. Rozwiązanie jest doraźne – do czasu przebudowy ulicy.

Azyle dla pieszych zostały wybudowane przy wszystkich pięciu przejściach bez sygnalizacji świetlnej pomiędzy ul. Księcia Janusza a al. Prymasa Tysiąclecia: przy przystanku Dalibora (2 przejścia) i Magistracka (2 przejścia) oraz przy ul. Majakowskiego.

Każde z przejść zyskało dwie wysepki oddzielające jezdnię od torowiska. Dzięki temu piesi mogą pokonywać przejścia na raty, zaś one same stały się krótsze – jezdnia w ich rejonie liczy 3,5 metra szerokości. Na skrajach wysepek Zarząd Dróg Miejskich wstawił słupki, by informowały o nich kierowców. Wyznaczone zostały też martwe strefy przy powstałych azylach.

Ostatnim etapem był montaż wyspowych progów zwalniających. Ulokowane są w czterech miejscach – przed przejściami dla pieszych przed skrzyżowaniami ul. Obozowej z ulicami Dalibora i Ciołka oraz Długomiłą i Magistracką. Są „wklejone” w asfalt, aby były bardziej delikatne dla zawieszenia samochodów.

Przy okazji poprawiło się też bezpieczeństwo na przejściu przez ul. Ciołka u zbiegu z Obozową. W miejscu lewoskrętu drogowcy wyznaczyli martwą strefę dzielącą ruch w obu kierunkach, a na jej końcu – przed zebrą – zamontowali wyspę. Po zmianie skręt w lewo nadal jest możliwy, a odbywa się z pasa przeznaczonego dotąd tylko do skrętu w prawo.