Strona główna AKTUALNOŚCI Przeniosą zabytkowy portal

Przeniosą zabytkowy portal

Przed poszerzeniem ul. Prostej spółka Art Norblin zabezpieczy zabytkowy portal – pozostałość po dawnej Willi Norblinów. Wytnie go, przeniesie, a docelowo wyeksponuje w ramach nowego projektu.

materiały prasowe
materiały prasowe

Podczas poszerzania ulicy planowane jest obcięcie jednego z budynków (tzw. hali 520 T) na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53. W związku z tym przeniesienie portalu jest niezbędne. Prace rozpoczęły się w grudniu, a relokacja nastąpi w lutym.

Portal ma wymiary ok. 3 na 4 metry i waży 10 ton. Obecnie jest w złym stanie technicznym. Aby można było go przenieść, wykonane zostały prace zabezpieczające – portal został oczyszczony i podklejony od tyłu metalową siatką oraz dodatkowym murem. Wykonane zostały wzmocnienia konstrukcyjne, aby portal można było wyciąć. Całość spięto metalowymi szynami i portal jest gotowy do zmiany lokalizacji.

Zostanie on przeniesiony dźwigiem przez dach i podczas budowy czekać będzie na swoje docelowe miejsce w ścianie nowej hali od strony ulicy Nowo projektowanej łączącej ulice: Prostą i Łucką. Zostanie wyeksponowany jako relikt, bez nadmiernej ingerencji restauratorskiej (rekonstrukcji).

ArtNorblin (2)
Tak wyglądać ma Fabryka Norblina po rewitalizacji

Historia portalu

Portal wejściowy do Willi Norblinów, później Domu Dyrekcyjnego, powstał kilka lat po zbudowaniu samego budynku w 1891 r. Willa Norblinów była obiektem jednokondygnacyjnym, ceglanym i otynkowanym. Frontowa strona była prostopadła do ulicy Pańskiej, gdzie pierwotne znajdowało się wejście, zaś na północnej ścianie znajdował się taras i zejście do ogrodu.

Najprawdopodobniej kilka lat później, wraz ze zmianą funkcji tego obiektu z mieszkalnej na biurową oraz zamknięciem terenu Fabryki (budynkami i murem), wejście od strony południowej przestało być użytkowane. Głównym wejściem stało się wówczas, wybite w pierwotnej przybudówce, wejście od strony wschodniej – z bezpośrednim połączeniem z terenem fabryki.

Na początku lat 30. XX wieku, po połączeniu Willi/Domu Dyrekcyjnego (który po raz kolejny zmienił funkcję na obiekt pomocniczy – Narzędziownię) z wybudowaną w 1925 roku halą prasy 520 T powstała hala ciągarni I, której zachodnią ścianę stanowiła wschodnia fasada Willi/Domu Dyrekcyjnego z portalem głównego wejścia. Wejście wraz z portalem, po tych zmianach, zostało zamurowane i w tej formie przetrwało do dzisiaj.