Należy się zastanowić, czy podział planu nie usprawniłby procesu jego uchwalenia, zwłaszcza tej części, która jest oczekiwana przez mieszkańców Odolan.
Jednym z waż-niejszych wyzwań stojących przed Komisją Ładu Przestrzennego m.st. Warszawy jest doprowadzenie do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Odolan, do którego sporządzenia Rada Warszawy przystąpiła w dniu 14 kwietnia 2011 r.
Obszar Odolan to teren zróżnicowany ze względu na obecne zagospodarowanie. Północna część obszaru, tj. rejon ul. Jana Kazimierza, to pozostałości zabudowy produkcyjno-usługowej, a obecnie przedmiot zainteresowania inwestorów i rosnącego ruchu budowlanego.
Ten zdegradowany przestrzennie teren, na którym często bez troski o estetykę i ład przestrzenny stały magazyny, hale czy składy, zmienia dynamicznie swój wizerunek oraz ma szansę zostać nowoczesną częścią Woli. Południowa część obszaru to w ogromnej przewadze tereny kolejowe, których znaczenie funkcjonalne systematycznie maleje. Pośród terenów kolejowych zlokalizowane są niewielkie zespoły mieszkaniowe oraz obszary zieleni w postaci dzikich skupisk drzew i krzewów.
Uporządkowanie układu przestrzenno-krajobrazowego w miejscowym planie spowoduje szybsze utworzenie obszarów obsługi mieszkańców w zakresie kultury, szkolnictwa, sportu i rekreacji. Uruchomi pod zabudowę zdegradowane tereny pokolejowe, usprawni funkcjonowanie układu komunikacyjnego między dzielnicami Wola i Ochota oraz ochroni tereny zieleni miejskiej.
Teren projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Odolan obejmuje powierzchnię około 340 ha – jest to jeden z największych planów w naszej dzielnicy – co może sprawiać trudności w jego procedowaniu.
Michał Czaykowski,
radny Warszawy, PO