Strona główna AKTUALNOŚCI Pudełko na lek w Muzeum Woli

Pudełko na lek w Muzeum Woli

0
Pudełko na lek w Muzeum Woli

Sala Jednego Eksponatu zmienia obiekt zainteresowań. W najbliższym czasie na wystawie będzie można oglądać pudełko apteczne.

muzeum woli1

Pudełko apteczne jest nietypowe, bo z sygnaturą opatrzone nazwiskiem Antoniny Leśniewskiej. To jedyna pamiątka, jaka została z jej apteki działającej w latach 1933-1937 przy ul. Marszałkowskiej 72 w Warszawie.

Czym jest owe pudełko? To proste w formie, a jednocześnie eleganckie opakowanie, które służyło do wydawania tabletek przygotowywanych w aptece lub leków gotowych. Do opakowania dołączona była papierowa sygnatura informująca o składzie leku. Zaprojektowana została zgodnie z obowiązującymi wówczas kanonami, ozdobiona symbolicznym przedstawieniem węża owiniętego na lasce Eskulapa.

Wystawa „Pudełko na lek od magistry Anny Leśniewskiej” jest także okazją poznania historii kobiet w polskich aptekach tamtych czasów.

Anna Leśniewska urodziła się w 1866 roku w Warszawie. W 1900 roku uzyskała dyplom prowizora, a rok później tytuł magistra farmacji na Akademii Wojenno-Medycznej w Petersburgu. Leśniewska zapisała się w historii farmacji dzięki założeniu pierwszej na świecie apteki zatrudniającej wyłącznie kobiety oraz Farmaceutycznej Szkoły dla Kobiet. W 1933 roku uruchomiła w Warszawie Aptekę Marszałkowską, której personel stanowiły wyłącznie kobiety. Mieszcząca aptekę neogotycka kamienica z końca XIX wieku przetrwała II wojnę światową. Za swoją działalność Antonina Leśniewska została odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.

Otwarcie wystawy: 2 września, godz. 18.30
Muzeum Woli (ul. Srebrna 12)
Ekspozycja czynna: wtorek-piątek w godz. 10-18, sobota-niedziela w godz. 10-20.