Wspieranie osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej to jedno z ważnych zadań dzielnicy, realizowanych przez urząd dzielnicy i ośrodek pomocy społecznej.
Wspieranie osób i rodzin w trudnej sytuacji życiowej to jedno z ważnych zadań realizowanych przez urząd dzielnicy i ośrodek pomocy społecznej. Program Wsparcia Dziecka i Rodziny realizowany jest zarówno w formie oddziaływań indywidualnych, jak i grupowych oraz środowiskowych. Liczba rodzin objętych wsparciem w ramach programu systematycznie wzrasta, w 2013 r. przekroczyła 500 rodzin.
Zakres oferty dla osób i rodzin doświadczających przemocy oraz liczba osób i rodzin objętych wsparciem (400 osób rocznie) wyróżnia Wolę wśród innych warszawskich dzielnic. Szczególną ofertą jest program przeciwdziałania przemocy wśród osób starszych.
Badania demograficzne wskazują, że ponad 26 proc. mieszkańców dzielnicy Wola to osoby w wieku senioralnym, dlatego na Woli przywiązuje się dużą wagę do projektów adresowanych do tej grupy społecznej.
OPS wspiera też osoby zagrożone marginalizacją z powodu niekorzystnej sytuacji na rynku pracy.
Wola jest jedyną warszawską dzielnicą, na terenie której od 2010 r. realizowany jest program skierowany do osób skazanych i ich rodzin. Jest on unikatowy na skalę Warszawy. Spośród pozarządowych programów pomocy postpenitencjarnej wyróżnia go objęcie działaniami całej rodziny, w wielu przypadkach aż trzech jej pokoleń.
Od 2011 r. działa na terenie dzielnicy Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który w głównej mierze zajmuje się realizacją procedury Niebieska Karta. Podjęto także działania w celu pomocy osobom zadłużonym.
Kilkakrotnie każdego roku odbywają się akcje honorowej zbiórki krwi – „Wolskie zbiórki krwi”. Podczas czterech lat zebrano ponad 500 litrów – ten bezcenny dar życia trafia do małych pacjentów ze szpitala dziecięcego przy ul. Działdowskiej.
Dzielnica Wola zarządza największym w stolicy zasobem komunalnym, w którego skład wchodzi około 14,5 tys. lokali mieszkalnych, ale nie tylko. To również lokale socjalne i tymczasowe oraz ponad 1,2 tys. lokali użytkowych i 170 garaży. Ten stan posiadania w najbliższym czasie jeszcze się powiększy. Właśnie dobiega końca rozpoczęta jesienią ubiegłego roku budowa nowego budynku komunalnego wielorodzinnego przy ul. Sławińskiej.
Przez ostatnie cztery lata liczba rodzin oczekujących na mieszkanie komunalne na Woli zmniejszyła się dziesięciokrotnie, z 564 rodzin na koniec 2010 r. do 57 na koniec czerwca 2014 r.
Dochody z najmu lokali użytkowych w ostatnich latach co roku przekraczają 20 mln zł, w roku 2013 wyniosły ponad 26,4 mln zł. Z analizy miejskiego Biura Polityki Lokalowej, przygotowanej w końcu ubiegłego roku, wynika, że dzielnica Wola jako jedyna w Warszawie sukcesywnie od 2008 r. zmniejsza nieprzerwanie udział pustostanów w ogólnej liczbie lokali użytkowych.
Szanowni Państwo,
Dobiega końca czteroletnia kadencja samorządu. Jest to naturalnie czas podsumowania naszych osiągnięć. Jesteśmy Państwu winni sprawozdanie z tego, czym wolski samorząd zajmował się przez minione cztery lata, w jaki sposób wydatkował środki publiczne z budżetu dzielnicy. Rozpoczynamy cykl publikacji od zaprezentowania najważniejszych spraw dotyczących między innymi ochrony środowiska oraz tego, co działo się w dziedzinie spraw społecznych i jak gospodarowaliśmy wolskim zasobem komunalnym. Jest to rzecz jasna prezentacja w wielkim skrócie, nie sposób tu wymienić wszystkich przedsięwzięć i spraw, jakimi w tym okresie zajmował się Urząd Dzielnicy Wola. Po więcej szczegółów zapraszam na naszą stronę internetową www.wola.waw.pl.
Z wyrazami szacunku,
Urszula Kierzkowska Burmistrz
Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Leszek Mikulecki, przewodniczący Komisji Mieszkaniowej Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Praca w komisji mieszkaniowej ma szczególny charakter. Komisja Mieszkaniowa, jako jedyna z działających przy Radzie Dzielnicy Wola, pracuje społecznie ? nieodpłatnie. Jej zadaniem jest opiniowanie wniosków osób ubiegających się o najem lokalu z zasobu m.st. Warszawy. Wnioski rozpatrywane są w zakresie najmu lokali mieszkalnych, socjalnych, zamiany w celu poprawy warunków zamieszkiwania, zamiany między stronami i regulacji tytułów prawnych.
Za tymi sprawami stoją często ludzkie tragedie i osobiste problemy. Nasza praca wymaga poufności, ale też umiejętności obiektywnej oceny sytuacji osób ubiegających się o pomoc mieszkaniową. W trakcie czteroletniej kadencji pod obrady mojej komisji trafiło kilka tysięcy wniosków. Praca w Komisji Mieszkaniowej to wielka odpowiedzialność i dla mnie osobiście bardzo ważny przepracowany czas.
Blanka Zienkiewicz, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy
Uważam, że najważniejsze jest to, że z roku na rok mieszkańcy uczą się mówić o problemach, nie boją się zaufać instytucji i innym ludziom. Przekonują się do tego, że można im realnie pomóc, że nie są sami, a ich problemy nie są spychane na drugi tor. Ludzie zaczynają się otwierać, a z drugiej strony coraz częściej pracownikom socjalnym udaje się dotrzeć do
rodziny i zauważyć jej problem.
Potrzeby mieszkańców to również pomoc w zapewnieniu dobrego bytu rodzinie, zabieganie o mieszkania socjalne i komunalne, których na Woli jest najwięcej. Programy wychodzenia z bezdomności pozwalają zacząć wszystko od nowa i stanąć na nogi. Komisja Zdrowia i Pomocy Społecznej kontroluje efektywność wielu prowadzonych na Woli działań – między innymi na rzecz profilaktyki zdrowotnej czy Wolskiej Koalicji na rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.