Wernisaż wystawy fotografii pt. „Siła Woli” odbędzie się 11 maja (czwartek) o godzinie 17.00 w budynku Incity przy ul. Siedmiogrodzkiej 1. Jej celem jest pokazanie dzielnicy i jej miastotwórczego potencjału, wynikającego z zakorzenienia w bogatej historii.
Wystawa „Siła Woli” jest zapisem procesu zmian, jakie zaszły w ostatnich kilku latach w tej warszawskiej dzielnicy. Historyczne ujęcia przeplatane będą współczesnymi zdjęciami. Wystawa pokazuje, jak dzielnica rozwija się, czerpiąc siłę ze swej historii. Ekspozycja zdjęć – od okresu międzywojennego, przez PRL po ujęcia współczesne – pozwoli przenieść się w czasie i odkryć tę znaną i tę nieznaną twarz Woli.
Dzieje Woli sięgają XIV wieku: pierwsza wzmianka o wsi Wielka Wola, która stanowiła własność książąt mazowieckich, pochodzi już z 1367 roku. Dzielnica na stałe wpisała się w historię Polski: to tutaj, na wolskich polach, przez ponad 200 lat wybierano królów. Wiele nazw na Woli bierze początek właśnie z czasów wolnej elekcji: np. nazwa ulicy Elekcyjnej czy osiedla Koło, która nawiązuje do koła rycerskiego.
Złotym okresem dla Woli była druga połowa XIX wieku i początek XX wieku, kiedy powstało tu wiele zakładów i fabryk. Rozkwit przemysłu na lata określił charakter tej dzielnicy. Również w okresie międzywojennym i po II wojnie światowej Wola kojarzona była głównie jako dzielnica przemysłowa i robotnicza. O Woli w tym okresie mówiło się potocznie, że to Dziki Zachód, inne dzielnice się odbudowywały, a Wola przez wiele lat leżała odłogiem. W dodatku po 1980 roku nastąpił upadek wielu działających tu zakładów.
Wola została powtórnie odkryta w ostatnich latach. Obecnie widzimy szybki rozwój dzielnicy, która dziś jest postrzegana jako coraz bardziej modne miejsce. Docenia się jej lokalizację, skomunikowanie i niepowtarzalny klimat.
– Wystawa „Siła Woli” pozwala dotknąć historii i cieszyć się teraźniejszością. Życzę sobie i wszystkim mieszkańcom Woli, osobom, które tu pracują, żeby ta dzielnica prężnie się rozwijając, nie niszczyła swojego dziedzictwa i z każdym dniem piękniała – mówi Tomasz Misztal, wicedyrektor Wolskiego Centrum Kultury.
Na wystawie znajdą się fotografie budynków i miejsc, które zmieniły się bardzo, i tych, które przez dziesiątki lat nie uległy znaczącej transformacji. I tak budynek, w którym mieści się Szpital św. Zofii przez lata nie tylko nie zmienił się pod względem wyglądu i nieodmiennie od 1912 roku pełni tę samą funkcję. Z kolei ulica Prądzyńskiego, przy której dziś działa nowoczesne centrum wystawiennicze EXPO, na początku XX wieku była miejscem, gdzie stały elewatory zboża.
Wystawę poprzedził konkurs fotograficzny pt. „Twoja Wola” dla wszystkich miłośników Woli. Jego celem było pokazanie dzielnicy oczami mieszkańców – ludzi, którzy tu pracują i wszystkich tych, których Wola fascynuje. Zwycięskie zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas wernisażu 11 maja.