Strona główna AKTUALNOŚCI Siłownie pod chmurką

Siłownie pod chmurką

fot. Urząd Miasta

Park Zielone Odolany, Park Moczydło oraz Skwery Apfelbauma i Gorzechowskiego – takie lokalizacje plenerowych siłowni na Woli najczęściej zgłaszali internauci.

fot. Urząd Miasta
fot. Urząd Miasta

Mieszkańcy Woli zgłosili 20 propozycji miejsc, w których powinny stanąć obiecane przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz siłownie plenerowe.

– Spośród nich w drodze konsultacji społecznych ma zostać wyłonionych siedem – mówi rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Wola Monika Beuth-Lutyk. – Tyle bowiem siłowni przewidziano na Woli.

Konsultacje mają ruszyć jutro. Będzie można zagłosować zarówno przez internet (konsultacje.um.warszawa.pl), jak też wypełniając ankietę dostępną w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w urzędach dzielnic.

– Każdy będzie miał jeden głos – mówi wicedyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Karolina Malczyk. – Aby go oddać, trzeba będzie się zarejestrować. Hasło przyjdzie na e-maila. Konsultacje będą trwały 21 dni.

Oto wolskie propozycje nadesłane przez mieszkańców (część z uzasadnieniami):

  • Park Zielone Odolany (68 propozycji) 

W tej okolicy powstaje dużo nowych mieszkań. Dużo nowych mieszkańców, czyli więcej przychodów z tytułu podatków.

Bo ostatnimi czasy teren pod Park jedynie się kurczy i nic tu nie powstaje. Miejmy coś dla siebie oprócz tego kościoła, który zabierze 1/3 Parku.

Zieleń już jest, należy ją tylko zagospodarować.

  • Park Moczydło (53)

Park jest uroczym miejscem chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców, brakuje w nim tylko siłowni. Park znajduje się pomiędzy ul. Czorsztyńską, Al. Prymasa Tysiąclecia, Górczewską i Deotymy w Warszawie. Jestem młodą emerytką brakuje mi ruchu, wraz z licznymi koleżankami chciałybyśmy ćwiczyć. Wnuczęta też chętnie by korzystały.

Z uwagi na dobry dojazd, miejsce powszechnie znane, lubiane a przede wszystkim wiele osób z niego korzysta. Nieopodal jest ścieżka rowerowa, Orlik. W tym miejscu siłownia na powietrzu jest jak najbardziej mile widziana.

Aby rodzice również mieli gdzie zadbać o swoją kondycję:) Park jest idealnym miejscem dla tego typu instalacji także ze względu na przebiegające przez park ścieżki rowerowe, które uczynią siłownię dostępną dla rowerzystów również z odleglejszych zakątków Woli.

  • Skwer im. M. Apfelbauma/Skwer im. J. Gorzechowskiego (36)

Proponuję jedną z najlepszych lokalizacji w tej części Woli, tj skwer Jana Jura Gorzechowskiego. U zbiegu ulic Dzielnej i Smoczej znajdziemy dwa zielone skwery codziennie oblegane nie tylko przez okolicznych mieszkańców, ale również osoby z nieco dalszych części Woli i Śródmieścia. Dzieci bawią się tu na dwóch placykach zabaw i niewielkiej górce, młodzież często korzysta z trawiastego boiska do koszykówki, natomiast starsi wypoczywają w cieniu licznych drzew lub wylegują się na leżaczkach i ławkach, smażąc ciałka. W takim miejscu siłownia miałaby by z pewnością niebywałe powodzenie!!! Dzieciaczki bawiłyby się na placyku, a rodzice, dziadkowie lub starsze rodzeństwo czy nianie mogliby za płotkiem trenować swe ciałka.

Jest to zmodernizowany skwer z ogródkiem dla najmłodszych mieszkańców tej okolicy do lat 10, piękne alejki i podświetlany bruk, jednakże brakuje tu rozrywki dla osób w przedziale wiekowym 15-40 lat, a taka siłownia plenerowa na pewno była by nie lada gratką dla wielu osób, które w tej okolicy – włącznie ze mną – aktywnie spędzają czas. Jest tu wiele osób biegających a także młodzieży trenującej różnego rodzaju sporty – taka siłownia plenerowa byłaby dopełnieniem treningu.

  • Plac Opolski (25)

Po tej stronie woli praktycznie nic się nie dzieje, nie ma ani jednej stacji rowerowej, a większość tego typu rzeczy jest robionych na Moczydle. Dlatego Plac Opolski jest świetna lokalizacja na tego typu przedsięwzięcie.

Mieszkam na Woli i zazdroszczę mieszkańcom Bemowa siłowni plenerowych. Wspaniałym miejscem na umiejscowienie plenerowej siłowni na Woli jest Plac Opolski. Jest to niewielki skwerek, ładnie zagospodarowany, który jest miejscem spotkań zarówno ludzi młodych, jak i seniorów. Zamiast wysiadywać na ławeczkach, odrobina ruchu przydałaby się wszystkim. Aby zamontowany sprzęt mógł służyć jak najdłużej, na placu przydałby się jednak monitoring.

  • Park Szymańskiego (16)

Chciałem zgłosić idealną lokalizację na plenerową siłownię na Woli – jest to park im. E. Szymańskiego. W tej chwili w parku tym jest wiele ścieżek rowerowych oraz tor dla rolkarzy. Spacerując po parku widać dużo rowerzystów, rolkarzy, biegaczy. Siłownia w tym miejscu była by fajnym uzupełnieniem całości jako parku dla aktywnych ludzi, jednocześnie w parku tym jest sporo miejsca, gdzie można by taką siłownie zorganizować. Jednocześnie jako człowiek interesujący się różnego rodzaju aktywnością sportową (dość długo toczę walkę z nadwagą i niestety póki co przegrywam ze względu na miłość do jedzenia :-) ) chciałbym dodać, iż bardzo ważne jest aby taka siłownia posiadała proste klasyczne elementy służące np. do podciągania się w zwisi , w opadzie itp.. Są to proste elementy składające się z 3 prostych rurek , a niestety dość często pomijane. 

  • Park Księcia Janusza (16) od ul. Dalibora do Księcia Janusza

Teren jest spory, niezbyt uczęszczany przez spacerowiczów. Myślę, że ożyłby dzięki siłowni. W pobliżu jest Lasek na Kole, który moim zdaniem jest także dobrym miejscem na tego typu instalację.

  • Sąsiadujący teren zieleni Lasek na Kole (5) pomiędzy al. Prymasa Tysiąclecia a Dalibora
  • Skwer Krochmalna 3 (15)

Jest to ogólnodostępny plac, który znajduje się pod adresem Krochmalna 3. Znajduje się na nim plac zabaw dla dzieci i boisko. Przychodzi na niego bardzo dużo rodziców z dziećmi. Dzieci bawią się w najlepsze, jednak nie ma tutaj żadnych atrakcji dla rodziców. Super by było, jakby oni też mogli aktywnie spędzać czas na tym placu, podczas gdy ich dzieci bawią się ze sobą. Siłownię plenerową można by stworzyć naprzeciwko placu zabaw, tak żeby rodzice mogli ćwiczyć a jednocześnie doglądać swoje pociechy. Ta lokalizacja ma jeszcze jedną istotną funkcję. Jest jednym z ostatnich placów sportowo-rekreacyjnych w wolskiej części Osiedla Za Żelazną Bramą. Inne wspólne przestrzenie pomiędzy blokami są systematycznie „plombowane” biurowcami i apartamentowcami. Dlatego plac przy Krochmalnej 3 powinien pełnić jak najwięcej funkcji. Stąd pomysł na siłownię plenerową.

  • PDT Wola – na tyłach, obok dawnego kina W-Z (13)

Piękny teren zieleni za wolskim dawnym Domem Towarowym Wola tylko czeka na zagospodarowanie. Świetny punkt na plenerową siłownię (Pod Chmurką), świetna lokalizacja w zacisznym bezpiecznym miejscu. Mam nadzieje, że niedługo będę miał okazję poćwiczyć z całą rodziną wspólnie na plenerowej siłowni.

  • Pole Elekcyjne (skwer przy rozwidleniu ulic Młynarskiej i Obozowej) (11)

Ludzie wysadzają na nim psy. To puste klepisko mogłoby stać się fajną przestrzenią rekreacyjną. Zwłaszcza że w około jest dużo osiedli mieszkaniowych i budują się nowe. Poza tym Młynów jest osiedlem, na którym mieszka bardzo dużo osób starszych. To miejsce jest na tyle widoczne (na widoku), że sprawia wrażenie bezpieczniejszego niż zakamarki starych blokowisk, jak np. „rewiry” Żytniej i Szlenkierów. Jakiś czas temu (liczony w latach) z bezpośrednich okolic bloków przy Długosza usunięto ławki, bo podobno służyły bardziej grupom łobuziaków niż seniorom. W rezultacie, może i jest spokojniej, bo nikt się na dłużej nie zatrzymuje (nie licząc nurków pod śmietnikiem – tu jest ławeczka), ale moja Babcia i jej sąsiedzi nie mają się się gdzie podziać na świeżym powietrzu i co ze sobą zrobić. W okolicy (przy Wierzynka i Tyszkiewicza) jest też szkoła; do tego Centrum bezpieczeństwa (112) za płotem. Siłownia miałaby użytkowników z okolicy

  • Rozwidlenie ul. Okopowa/Leszno/al. Solidarności (8)

Tereny zielone w trójkącie ograniczonym ulicami Al. Solidarności-Okopowa-Leszno po prawej lub lewej stronie siedziby Straży Miejskiej Warszawa-Śródmieścia (sąsiedztwo Straży Miejskiej jest dodatkowym atutem, bo pomoże zabezpieczyć urządzenia przed ewentualną dewastacją).

  • Ul. Piaskowa (6)
  • Ul. Wolska róg Płockiej (6)
  • Teren zielony między ul. Olbrachta a Pustola (6)
  • Park Powstańców Warszawy (6)

Główna aleja prowadząca do ul. Redutowej. Miejsce relaksu dla okolicznych mieszkańców, w większości w wieku 7-77 lat (ale nie tylko). W słoneczne dni wszystkie ławki zajęte, na trawnikach mnóstwo poszukiwaczy słońca. Warto by ich zaktywizować, bo do samego miejsca przyciągać już nie trzeba.

  • Lasek na Kole (5) pomiędzy al. Prymasa Tysiąclecia a Dalibora
  • Skwer Pawełka (5)
  • Osiedle Górczewska Park/Wola Park (5)
  • Anielewicza róg Okopowej (przy pętli Esperanto) (5)
  • Okopowa 33 (4) (plac zabaw między Gibalskiego, Mireckiego, Okopową)

Istnieje tu ogrodzony duży teren z placem zabaw, który nadaje się do modernizacji i boiska dla dzieci. Teren ma duży potencjał, jeśli chodzi o rozbudowę pod rekreację dla mieszkańców. To idealne miejsce na taką siłownię.

  • Al. Solidarności 94 i 96 (betonowy placyk pomiędzy budynkami Solidarności) (4)

Osiedle otoczone sześcioma wysokimi blokami, zamieszkanymi w 80 proc. przez ludzi w podeszłym wieku. Dookoła wiele przedszkoli i żłobek oraz szkoły, co powoduje że jest coraz więcej młodych ludzi z dziećmi, którzy w okolicy nie maja miejsca na aktywny wypoczynek.

  • Ul. Krępowieckiego – plac zabaw (4)