Strona główna REKREACJA Skwer Gwary Warszawskiej coraz bliżej!

Skwer Gwary Warszawskiej coraz bliżej!

Otwarcie Skweru Gwary Warszawskiej 12.10.2017 r.
Otwarcie Skweru Gwary Warszawskiej 12.10.2017 r.

Tylko do 14 lutego można składać oferty w przetargu na modernizację i zagospodarowanie Skweru Gwary Warszawskiej. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to miejsce zyska całkowicie nowy wygląd już w przyszłym roku.

· Skwer Gwary Warszawskiej znajduje się na Młynowie, tuż obok dawnego „Pedetu”,
· Po rewitalizacji warszawiacy otrzymają piękne i nowoczesne miejsce spotkań podzielone na 4 strefy,
· Od podpisania umowy zwycięzca przetargu będzie miał 14 miesięcy na realizację zadania,
· Inwestycja uzyskała częściowe dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Skwer Gwary Warszawskiej oficjalnie istnieje od 2017 roku, a jego utworzenie to inicjatywa Stowarzyszenia „Gwara Warszawska”. W projekt rewitalizacji i zagospodarowania terenu ograniczonego ulicami Wolską, Młynarską, Leszno i Karolkową zaangażowały się różne środowiska, w tym lokalni mieszkańcy, socjologowie z Fundacji „Na Miejscu”, projektanci, a także przedstawiciele Zarządu Zieleni oraz dzielnicy.

– Mam nadzieję, że po wielu perturbacjach w końcu uda się go zrealizować, a mieszkańcy Woli i Warszawy zyskają fantastyczne miejsce do relaksu i rekreacji – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. – Termin składania ofert mija w Walentynki i jeżeli uda się podpisać umowę z wykonawcą, to już w przyszłym roku miejsce zmieni się nie do poznania – dodaje Strzałkowski.

Przyjaciele Woli i Gwary Warszawskiej.  Fot. Archiwum własne
Przyjaciele Woli i Gwary Warszawskiej. Fot. Archiwum własne

Po rewitalizacji Skwer Gwary Warszawskiej będzie przyjaznym, zielonym, bezpiecznym i tętniącym życiem miejscem, dostępnym dla warszawiaków w każdym wieku. Projekt przewiduje stworzenie letniej polany piknikowej z miejscem na kino plenerowe, nowoczesnego placu zabaw dla dzieci, dwóch stref do ćwiczeń na świeżym powietrzu, niewielkiego amfiteatru, przestrzeni ekspozycyjnej i kiosku z przekąskami.

– Całość będzie podzielona na 4 strefy, a każda z nich będzie oferować inne atrakcje dla mieszkańców – mówi Magdalena Huszno, Radna Dzielnicy Wola. – „Park” będzie strefą gęstego zadrzewienia, idealną do spacerów i obserwacji ptaków. „Polana” to z kolei oświetlone serce skweru i miejsce spotkań oraz zabaw na świeżym powietrzu. Do tego „Aleja”, czyli miejsce z ławkami, sceną oraz zestawami do parkour i kalisteniki, a także „Otulina”, gdzie powstaną miejsca parkingowe z możliwością okazjonalnego wjazdu dla foodtrucków – dodaje Huszno.

Jeżeli przetarg zostanie rozstrzygnięty i nie wpłyną skargi oraz odwołania, to wykonawca będzie mógł niezwłocznie wejść na plac budowy. Na realizację zadania będzie miał 14 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Źródło: Urząd Dzielnicy Wola