Wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej, koncert Stanisława Soyki, IV Warszawska Parada Rowerowa i wystawa drzeworytów i zwojów japońskich w połączeniu ze współczesną ceramiką to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Hipolita i Ludwiki.
Festiwal Hipolita i Ludwiki składa się z cyklu koncertów, wystaw i wydarzeń plenerowych, zorganizowanych na terenie Kolonii Wawelberga, zabytkowego osiedla na Woli. Ma na celu łączenie ludzi o różnych poglądach, wyznaniach i statusie społecznym. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, majowy festiwal, został przeniesiony na wrzesień.
Festiwal otworzy 4 września niezwykła wystawa poświęcona Wisławie Szymborskiej. W Otwartej Kolonii będzie można zobaczyć m.in. kolaże autorstwa noblistki, jej przedmioty codziennego użytku oraz fotografie poetki autorstwa Joanny Helander. Wystawa pt. “Spojrzenia Szymborskiej” potrwa do 28 września.
Główne wydarzenie Festiwalu Hipolita i Ludwiki odbędzie się 6 września. Na dziedzińcu Kolonii Wawelberga, przy Górczewskiej 15 wystąpi wybitny wokalista, instrumentalista i kompozytor Stanisław Soyka wraz z zespołem Soyka Kwintet. Usłyszymy piosenki z wydanego niedawno albumu „Muzyka i słowa Stanisław Soyka”, pieśni do słów Agnieszki Osieckiej z albumu „Tylko brać…Osiecka znana i nieznana”, klasyki Czesława Niemena z monografii „W hołdzie Mistrzowi” oraz takie szlagiery jak „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”.
W tym dniu zaśpiewa także aktorka Teatru Capitol we Wrocławiu, Emose Uhunmwangho, a towarzyszyć jej będą “Baśniowe Skrzypotrąpy” – muzycy, grający na XIX-wiecznych, dziś mało znanych instrumentach. W programie także koncert wokalisty i pianistyMichała Sobierajskiego, znanego z drugiej edycji programu “The Voice of Poland”. Na festiwalowej scenie nie zabraknie atrakcji dla miłośników teatru. Będzie można obejrzeć mini spektakl poświęcony Wisławie Szymborskiej oraz spektakl dla dzieci „Złota Rybka” w reżyserii Tomasza Zadrożnego z Teatru Baza.
Jak co roku, na odwiedzających tego dnia Kolonię Wawelberga czeka sporo atrakcji nie tylko na scenie, ale na całym terenie osiedla. W programie m.in.:
– wystawa z okazji 125-lecia powstania Wyższej Szkoły Budowy Maszyn im. H. Wawelberga i S. Rotwanda, prezentowana w dwóch miejscach: na Kolonii Wawelberga oraz przy dawnych budynkach szkoły, przy ulicy Narbutta 84.
– wystawa drzeworytów i zwojów japońskich w połączeniu ze współczesną ceramiką Andrzeja Chybowskiego, wypalaną w szesnastowiecznej technice japońskiej RAKU.
– festiwal otworzy IV Warszawska Parada Rowerowa, która tego dnia przejedzie ulicami Warszawy. Powitają ją na Kolonii dźwięki zespołu Viva el Cajon.
– odsłonięcie muralu, poświęconego Wandzie Lurie na skwerze jej imienia. Namaluje go Daria Yermolina i artysta street artu, społecznik Dariusz Paczkowski.
Festiwal Hipolita i Ludwiki to wyjątkowy projekt non profit organizowany przez społeczników, całkowicie oddolna inicjatywa Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga. Wszystko wzięło się z miłości do miejsca – najstarszego, istniejącego osiedla mieszkaniowego w Warszawie – i zachwytu ideą, która stała za jego powstaniem. Kolonię wymyślił i ufundował wraz z żoną Ludwiką, Hipolit Wawelberg. 120 lat temu warszawski finansista i społecznik dał robotnikom wolskich fabryk nowoczesne mieszkania za grosze. Dołożył spójny program społeczny. Na osiedlu działały m.in. szkoły, ochronka, łaźnie, czytelnia, punkt lekarski i sala zabaw. Wawelbergowie wierzyli, że taka formuła zatrze antagonizmy społeczne i rasowe.
Miejsce: Kolonia Wawelberga, ul. Górczewska 15. Wstęp wolny.
Organizator: Kolonia Wawelberga Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół we współpracy z Wolskim Centrum Kultury.