Strona główna KOMUNIKACJA Tramwaj na Dworzec Zachodni – prace na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Tramwaj na Dworzec Zachodni – prace na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.

0
Tramwaj na Dworzec Zachodni – prace na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r.
Bitwy Warszawskiej 1920 r. zwężenie jezdni Graf. Infoulice Warszawa

Budowa trasy tramwajowej Dworzec Zachodni wkracza w kolejny etap. Wykonawca inwestycji rozpocznie roboty wymagające zamknięcia jednej z nitek ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Kierowcy pojadą w obu kierunkach drugą jezdnią. Początek zmian w ruchu w poniedziałek, 5 sierpnia, o poranku.

Wykonawca inwestycji – Konsorcjum ZUE i FABE – przygotowuje się do przebudowy instalacji podziemnych w miejscu, w którym powstanie pierwszy tunel tramwajowy w Warszawie. W pasie dzielącym jezdnie ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. buduje przewiązki, które umożliwią wprowadzenie większych zmian w organizacji ruchu. Kolejny etap inwestycji wymaga bowiem zamknięcia drogi, pod którą biegnie infrastruktura do przebudowy.

Po jednym pasie

W poniedziałek, 5 sierpnia, około godziny 5:00 wykonawca zamknie jezdnię ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. w kierunku Alej Jerozolimskich – pomiędzy ulicą Szczęśliwicką a parkiem Pięciu Sióstr. Na drugiej kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie w każdą stronę.

Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już na skrzyżowaniu z Grójecką. Od strony alei Krakowskiej kierowcy skręcą w Bitwy Warszawskiej 1920 r. tylko z jednego pasa. Z sąsiedniego będzie można tylko zawrócić.

Jadący ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. od Grójeckiej na drugą nitkę przejadą na skrzyżowaniu ze Szczęśliwicką, tak ominą powstający wykop tunelu, a następnie wrócą na jezdnie północną na wysokości parku Pięciu Sióstr.

Z alei Prymasa Tysiąclecia kierowcy pojadą prosto dwoma pasami. Węziej będą mieli już przed skrzyżowaniem z Alejami Jerozolimskimi. Na wysokości parku w kierunku Grójeckiej będzie już tylko jeden pas. Pełną szerokość jezdni kierowcy odzyskają za Szczęśliwicką.

Dojazd do posesji

Połączenie z ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r. zachowają drogi wewnętrzne prowadzące do budynków, w których mieszczą się hotel, Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia oraz do bloku pod numerem 18.

Piesi i pasażerowie

Utrudnienia będą dotyczyły także pieszych i pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego. Zamknięte będą dwa przejścia przez ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. – przy budynku numer 18 oraz przy Szczęśliwickiej. Czynna będzie zebra po drugiej stronie skrzyżowania. Z kolei po stronie ulicy, którą zajmie plac budowy, piesi przejdą od Szczęśliwickiej tylko do hotelu i uczelni. Chodnik wzdłuż parku będzie zamknięty.

Autobusy jadące w kierunku Alej Jerozolimskich zatrzymają się na tymczasowym przystanku przed skrzyżowaniem ze Szczęśliwicką.

W kolejnym etapie wykonawca inwestycji planuje wprowadzić zmiany w organizacji ruchu w Alejach Jerozolimskich.

Tramwaj do dworca Warszawa Zachodnia

Trasa wzdłuż ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. będzie miała ponad półtora kilometra długości. Jedna trzecia znajdzie się w tunelu – to pierwsza podziemna trasa tramwajowa w stolicy. Aż 900 metrów torów będzie „zielonych”. Pokryte zostaną rozchodnikiem. Czas przejazdu z Grójeckiej do Dworca Zachodniego wyniesie zaledwie 5 minut, a z Metra Politechnika – kwadrans.

Według szacunków rocznie z nowej trasy będzie korzystało ponad milion pasażerów. Po wybudowaniu wszystkich odcinków tramwaju do Wilanowa wygodne połączenie z drugim co do wielkości dworcem w Warszawie zyskają również mieszkańcy Woli i Bemowa.

Umowa na budowę została podpisana w lutym 2024 roku. Inwestycja będzie gotowa w 2026 roku. Jej wartość wynosi 363 mln zł brutto. Więcej informacji o nowej trasie tramwajowej na stronie poświęconej inwestycji tramwajdowilanowa.pl.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu można znaleźć na stronach: infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Komunikaty dotyczące tras pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego dostępne są na stronie: wtp.waw.pl. Dodatkowo na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa i w aplikacji 19115 można zamówić bezpłatną usługę powiadomienia o planowanych utrudnieniach w ruchu i zmianach w komunikacji.

Źródło: Urząd m. st. Warszawy