Pierwsza w historii Woli obywatelska inicjatywa uchwałodawcza będzie dotyczyła rejestrowania obrazu i dźwięku z sesji Rady Dzielnicy Wola. Teraz pod uchwałą trzeba zebrać 1700 podpisów, żeby wnieść ją pod obrady wolskiego ratusza.
Wolontariusze Stowarzyszenia Wola Zmian przeprowadzili rozmowy z kilkoma tysiącami mieszkańców Woli po to, żeby poznać ich opinie na temat życia w naszej dzielnicy i żeby opowiedzieć im o tym, w jaki sposób, dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej, mogą sami stanowić prawo.
– Zebraliśmy wiele propozycji zmian, których wprowadzenie pozwoliłoby na podniesienie komfortu życia mieszkańców Woli, i dowiedzieliśmy się, jakie kwestie leżą im na sercu – mówi Adam Borowski-Dobrowolski, prezes Stowarzyszenia Wola Zmian. – Spośród najciekawszych pomysłów należy wymienić stworzenie sieci osiedlowych klubokawiarni dla młodych ciałem i duchem, uruchomienie wypożyczalni rowerów wodnych i wyciągu na górce na Moczydle oraz stworzenie systemu monitoringu pracy radnych.
Najczęściej skarżono się na nieporządek, hałas i nieskuteczność działań straży miejskiej. – Jak wynika z przeprowadzonych ankiet kwestie dotyczące śmieci – kłopoty z segregacją, brak wystarczającej liczby koszy – utrzymywania w czystości ulic i trawników oraz sprzątania psich kup wymagają pilnej interwencji włodarzy dzielnicy. Podobnie jest, jeśli chodzi o uregulowania dotyczące parkowania samochodów: ponieważ kierowcy nie mają gdzie parkować, stawiają samochody na chodnikach, przez co piesi, a zwłaszcza mamy z wózkami, mają problemy z bezpiecznym przemieszczaniem się po trotuarach – mówi Aneta Skubida, wiceprezes stowarzyszenia.
– Pomysł nagrywania obrad spotkał się z ogromnym poparciem, ponad 80 proc. respondentów było za, dlatego pojęliśmy działania zmierzające do wprowadzenia go w życie – mówi Piotr Skura, zastępca koordynatora projektu Uchwalmy to. – Nie można marzyć o zwiększeniu poziomu partycypacji, skoro, jak wynika z naszych badań, znakomita większość mieszkańców Woli ani nie zna radnych, ani nigdy z nimi nie rozmawiała.
Projekt uchwały wraz z uzasadnieniem członkowie stowarzyszenia wysłali do konsultacji do Urzędu Dzielnicy Wola. Następnie należy zawiązać komitet inicjatywy, którego pełnomocnik pełni rolę ambasadora projektu. Obecnie komitet zajmuje się zbieraniem podpisów mieszkańców pod projektem uchwały – w przypadku Woli potrzeba ich około 1700 – a następnie przedłoży go przewodniczącej rady dzielnicy.