Strona główna AKTUALNOŚCI Ulica autora muzyki do filmu „Lecą żurawie”

Ulica autora muzyki do filmu „Lecą żurawie”

fot. materiały prasowe

Nowa ulica na Woli otrzymała imię autora muzyki do filmu nagrodzonego na festiwalu w Cannes „Lecą żurawie” – Mieczysława Wajnberga.

Mieczysław Wajnberg był kompozytorem i pianistą. Zmarł przed 25 laty w Moskwie, jednak dorastał tu w Warszawie, gdzie w 1926 roku się urodził, a jako dziecko i młody chłopak chodził do szkół muzycznych przy Konserwatorium Warszawskim. Pozostawił po sobie niesamowity dorobek: m.in. 153 utwory opusowane, ale także utwory kameralne, których powstało aż 70 m.in. dla kwartetów smyczkowych. Komponował cykle pieśni w trzech językach: po polsku, żydowsku i rosyjsku.

– Symbolicznie przywracamy postać Mieczysława Wajnberga Warszawie i jego dawnym sąsiadom, bo ulica imienia Wajnberga, znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu muzyka przy ul. Żelaznej 66. Choć opuścił Warszawę w wieku 20 lat, to Warszawa nigdy mu nie wyszła z głowy – powiedział Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury urzędu miasta.

Komponował dla teatru, radia, cyrku, a także dla filmów, z których najbardziej znany był z pewnością dramat wojenny „Lecą żurawie”, wyróżniony Złotą Palmą na festiwalu filmowym w Cannes w 1958 roku. W latach ‘60 Wajnberg zdecydował się nawet na napisanie opery. Na warsztat wziął tekst Zofii Posmysz „Pasażarka”, która w wersji koncertowej wykonana została dopiero w grudniu 2006 roku w Moskwie.