Prawie co czwarty projekt do budżetu partycypacyjnego na Woli nie przeszedł urzędowej weryfikacji. Spośród propozycji, które zgłosili mieszkańcy, pozostało 138, a odpadło 45.
„Nie da się” zbudować ronda na zbiegu ulic Żelaznej i Nowolipie. „Projekt został zweryfikowany negatywnie na podstawie negatywnej opinii Biura Drogownictwa i Komunikacji – Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy dla tego rozwiązania – brak pozytywnej opinii wspomnianej jednostki uniemożliwia realizację ww. pomysłu” – wytłumaczyli urzędnicy.
„Nie da się” też zagospodarować dachu kotłowni pomiędzy budynkami przy ul. Górczewskiej 13. Projekt zakładał stworzenie ogrodu zimowego, placu zabaw z grami kreatywnymi, zajęcia jogi, kręgli i łucznictwa, tańca towarzyskiego i teatru cieni, a w czasie wakacji kino pod chmurką. „Zaproponowany sposób zagospodarowania dachu budynku użytkowego przy ul. Górczewskiej 13 zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym powoduje zmianę użytkowania tego obiektu w myśl art. 71 Prawa budowlanego. Zmiana użytkowania ma bezpośredni wpływ na zmianę warunków bezpieczeństwa i zmianę obciążeń” – czytamy w uzasadnieniu odmowy.
„Nie da się” zbudować siedziby i stworzy instytucji wspierającej rozwój społeczności lokalnej Odolan. „Proponowana lokalizacja nie ma obecnie niezbędnej infrastruktury, a wymagane uzgodnienia z niektórymi dostarczycielami mediów mogą potrwać nawet do roku – woda. Ponadto istnieje ryzyko, że dostarczyciele prądu i gazu nie wyrażą zgody na dostarczenie mediów do budynku tymczasowego” – zauważyli urzędnicy.
„Nie da się” umieścić na terenie dzielnicy 100 tablic upamiętniających miejsca, wydarzenia i ludzi związanych z Wolą w ciągu minionych 100 lat. Urzędnicy zauważyli, że „lista poparcia nie została dołączona, lista poparcia nie została wypełniona poprawnie, formularz nie został wypełniony poprawnie”.
Co nam pozostało? Łącznie będziemy mieli do wyboru 42 projekty ogólnodostępne, po 23 na Kole i Młynowie, 22 na Ulrychowie i Odolanach, 15 na Nowolipkach i 13 w Czystem/Mirowie.
Wśród projektów znalazły się między innymi: ścieżka rowerowa i chodnik 350 metrów od ronda Daszyńskiego do ul. Kolejowej, wymiana chodników na ul. Żytniej (odcinek Młynarska ? Płocka) i pakiet zmian w organizacji ruchu poprawiających bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na ulicach Mirowa.
Będzie można też zagłosować na sterylizacje kotów w okresie wzmożonej prokreacji, czyli na wiosnę i jesienią ? ogólnodostępne dla opiekunów zwierząt wolno żyjących. „Co roku są wydawane tysiące złotych na zapobieganie bezdomności zwierząt w mieście. Niestety, okres dostępności tych pieniędzy dla opiekunów mija się czasowo z okresem płodności zwierząt. […] Tylko stale dostępna sterylizacja może temu zapobiec” – czytamy w uzasadnieniu projektu, który jest jednym z tańszych – kosztować ma 10 tys. zł.
Na Kole może powstać ogrodzony wybieg dla psów wyposażony w sprzęt do psich zabaw (ścieżka zręcznościowa dla psów), tor przeszkód, dyspenser na torebki i kosz na psie odchody, wiata dla właścicieli z ławeczką.
Projekt „Zdrowe jedzenie ma znaczenie” proponuje zatrudnienie dwóch dietetyków, którzy przygotują zdrowy i zbilansowany jadłospis na sześć tygodni z przepisami i będą czuwali nad ich przestrzeganiem. Dietetycy poprowadzą lekcje dla dzieci i młodzieży oraz spotkania edukacyjne dla dyrektorów placówek i osób zajmujących się organizacją żywienia.
Będzie można też zdecydować o odnowieniu starej siłowni plenerowej znajdującej się w parku Szymańskiego, wykonaniu tabliczek informacyjnych z opisem ćwiczeń oraz zorganizowaniu bezpłatnych, cotygodniowych treningów z profesjonalnym instruktorem dla mieszkańców Woli.
Przez urzędnicze sito przedostało się też „zaprojektowanie i wyznaczenie przejścia dla pieszych pomiędzy parkiem Szymańskiego a parkiem Sowińskiego, na wysokości głównych alej tych parków na osi wschód-zachód”.
Głosować będzie można od 16 do 26 czerwca.