Strona główna ŻYCIE MIASTA W weekend rusza akcja szczepienia lisów

W weekend rusza akcja szczepienia lisów

0
Rusza akcja szczepienia lisów Fot. Domena publiczna
Rusza akcja szczepienia lisów Fot. Domena publiczna

W sobotę, 9 września, rozpocznie się szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie. Za akcję odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt na spacer.

Akcja szczepienia wolno żyjących lisów potrwa od 9 do 20 września. Działania prowadzone będą na terenie województwa mazowieckiego, a za ich koordynację odpowiada mazowiecki wojewódzki lekarz weterynarii. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Zrzuty nie obejmą zbiorników wodnych, dróg i terenów zabudowanych.

Szczepionki będą umieszczone w brunatno-zielonej przynęcie w kształcie krążka. Przez dwa tygodnie od jej wyłożenia mieszkańcy powinni zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt. Psy powinny być prowadzone na smyczy, a koty – trzymane w zamkniętych pomieszczeniach. Ewentualny kontakt czworonoga ze szczepionką powinien zostać zgłoszony do lekarza weterynarii.

Szczepionki nie powinni dotykać również ludzie. Lisy nie przyjmą jej, jeśli wyczują zapach człowieka. Każdy mieszkaniec, który miałby styczność ze szczepionką, powinien skontaktować się z lekarzem medycyny.

Urząd m. st. Warszawy