Strona główna KOMUNIKACJA Weekend w Warszawie i na Mazowszu – kup Mazobilet!

Weekend w Warszawie i na Mazowszu – kup Mazobilet!

0
Mazobilet - grafika
Mazobilet - grafika

Mazobilet to nowa oferta, dzięki której w weekendy bez ograniczeń można podróżować pociągami Kolei Mazowieckich, WKD i SKM, a także metrem, tramwajami i autobusami. Dziś władze Mazowsza i Warszawy podpisały porozumienie w tej sprawie. Jest także druga dobra wiadomość dla pasażerów do 31 marca 2025 r. przedłużona została umowa na wspólny bilet w Warszawskim Transporcie Publicznym i w pociągach Kolei Mazowieckich.

– Stawiamy na komunikację publiczną. Inwestujemy w tabor, zbudowaliśmy 11 nowych stacji metra, nowe linie SKM. Zależy nam, żeby połączenia w całej metropolii były jak najlepsze, by wszyscy jej mieszkańcy mogli się swobodnie poruszać. Chcemy ułatwić wszystkim mieszkańcom Mazowsza zwiedzanie Warszawy, warszawiakom dać możliwość, by mogli odpocząć na Mazowszu i poznać jego zakątki – mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Mazobilet to bilet imienny, który będzie można kupić w kasach biletowych i biletomatach, a także za pośrednictwem aplikacji mobilnych: Koleje Mazowieckie, SkyCash, mPay lub przez internet. Może być zakupiony przez jednego pasażera lub grupę liczącą od 2 do 5 osób (jedna z nich musi wpisać swoje dane na bilecie). Bilet jednoosobowy będzie kosztować 49 zł, a grupowy – 99 zł.

Oferta będzie obowiązywać w każdy weekend od piątku od godz. 19 do poniedziałku do godz. 8. W weekend 12/13 sierpnia, który można przedłużyć aż do wtorkowego święta 15 sierpnia – oferta będzie obowiązywać aż do 8.00 w środę 16 sierpnia.

Podróżni, którzy kupią Mazobilet, będą mogli jeździć pociągami Kolei Mazowieckich (z wyjątkiem pociągów „Słoneczny” i „Słoneczny BIS”), Warszawskiej Kolei Dojazdowej i Szybkiej Kolei Miejskiej oraz autobusami KM na trasie stacja Modlin – Lotnisko Modlin, a także środkami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem) w pierwszej i drugiej strefie biletowej.

Do skorzystania z nowej oferty zachęca wicemarszałek Rafał Rajkowski: – Mazobilet to dla mieszkańców naszego regionu świetna okazja do zwiedzenia Warszawy i Mazowsza. Trwają wakacje, więc przy planowaniu letnich weekendowych podróży warto pomyśleć o zamianie samochodu na bardziej ekologiczny środek transportu.

Mazobilet - porozumienie  Fot. UM Warszawa
Mazobilet – porozumienie Fot. UM Warszawa

Wspólny bilet ciąg dalszy

Niemal równocześnie z wprowadzeniem Mazobiletu stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego i Koleje Mazowieckie podpisały umowę o przedłużeniu funkcjonowania tzw. wspólnego biletu KM-ZTM.

– Zapraszamy mieszkańców Mazowsza do poznawania Warszawy. Transport publiczny w Warszawie jest najbardziej rozwinięty w Polsce. Mazobilet ma też cel dodatkowy – zachęcanie mieszkańców Mazowsza, by dojechali do stolicy transportem publicznym i poruszali się po niej komunikacją również na co dzień. Od 1 sierpnia przedłużyliśmy też co najmniej do 2025 roku Wspólny Bilet, który umożliwia korzystanie z naszego transportu oraz WKD i Kolei Mazowieckich na jednym bilecie – mówiła dyr. ZTM Katarzyna Strzegowska.

Umowa została zawarta do 31 marca 2025. Jej wartość to 393,8 mln zł brutto, a środki pochodzić będą z budżetu m.st. Warszawy.

Oferta Wspólnego Biletu ZTM-KM funkcjonuje w aglomeracji warszawskiej od 2005 roku. Obecnie pasażerowie posiadający bilety ZTM dobowe lub dłuższe (czyli bilety 3-dniowe, weekendowe, 30- lub 90-dniowe) mogą jeździć pociągami Kolei Mazowieckich w określonej strefie bez konieczności kupowania dodatkowego biletu na pociąg.

Strefa obowiązywania wspólnego biletu sięga kilkanaście kilometrów poza Warszawę. Mieszkańcy gmin sąsiadujących ze stolicą mogą dojechać do jednej ze stacji skomunikowanej z WTP i przesiąść się do tramwaju, autobusu lub metra. Dzięki dopłatom gmin, mogą kodować Bilety Metropolitalne w niższej cenie.

– Cieszę się, że współpraca między Mazowszem a Warszawą się rozwija. Przestrzeń niezagospodarowana przez rząd – budowanie aglomeracji – jest zapełniana przez samorządy. Dziękuję za to prezydentowi Trzaskowskiemu – mówił dziś Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, radny województwa i przewodniczący klubu KO w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Mazobilet na weekend  Fot. UM Warszawa
Mazobilet na weekend Fot. UM Warszawa

To nie koniec ofert dla podróżujących transportem publicznym. Od września osoby podróżujące pociągami KM będą mogły skorzystać ze specjalnej promocji obowiązującej w aplikacji mobilnej Kolei Mazowieckich. Podróżni przy zakupie biletów okresowych za jej pośrednictwem otrzymają 10 proc. zniżki. Promocja będzie obowiązywać od początku września do końca listopada, z możliwością jej przedłużenia.

Koleje Mazowieckie cały czas inwestują w zakup nowoczesnych pojazdów. Ostatnio został zakończony rekordowy kontrakt na dostawę 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ER160 FLIRT. Nowe pociągi są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przewozu wózków dziecięcych czy rowerów. Zostały wyposażone w nowoczesne toalety, klimatyzację oraz defibrylatory. Kursują na trasach: Warszawa – Działdowo, Sochaczew – Warszawa – Celestynów, Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki, Czachówek Południowy – Warszawa – Modlin, a także Warszawa – Tłuszcz.

– Jako samorządowy przewoźnik pasażerski stale dążymy do polepszania warunków i komfortu podróży. W ubiegłym miesiącu odebraliśmy ostatnie pojazdy FLIRT z największego zamówienia w historii polskiej kolei, o wartości ponad 2 mld zł. W planach mamy kolejne inwestycje, zarówno taborowe, jak i te dotyczące zapleczy technicznych – zaznacza Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Urząd m. st. Warszawy