
Deweloper postanowił, że nie rozbierze wieży ciśnień przy ul. Kasprzaka. Inwestor przekonuje, że wsłuchał się w głosy mieszkańców.
Właścicielem terenu przy ul. Kasprzaka jest firma J.W. Construction Holding S.A., która w planie inwestycji nowo powstającego osiedla Bliska Wola początkowo nie przewidywała pozostawienia wieży ciśnień.
Obiekt nie jest ujęty w rejestrze zabytków, natomiast wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków. Dlatego dzielnica wystąpiła o opinię do Stołecznego Konserwatora Zabytków.
– Tego typu obiekty powinny być rewitalizowane i adaptowane do potrzeb lokalnych społeczności. Dlatego chcemy współpracować z właścicielami gruntów, na których stoją zabytkowe budowle i przekonywać ich do podejmowania odpowiedzialnych decyzji – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.
Ostatecznie firma J.W. Construction Holding S.A. postanowiła o pozostawieniu wieży.
– Biorąc pod uwagę głosy mieszkańców Woli oraz fakt, że jest to obiekt przedwojenny, który zachował się jako jeden z nielicznych zmieniliśmy plany. W końcu niewiele przetrwało takich budynków w Warszawie. Nie zburzymy go, będzie stanowić wartość dodaną dla naszego osiedla. Nie ze względu na architekturę, która wyjątkowa nie jest, ale ze względu na swoją autentyczność i historię – mówi Józef Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej spółki.
Firma znalazła już także zastosowanie dla odrestaurowanego obiektu. – Początkowo ulokujemy tam biuro handlowe. Zastanawiamy się jeszcze nad funkcją wieży dla mieszkańców, prawdopodobnie będą tam biura dla osiedla – mówi Wojciechowski.
Z takiego obrotu sprawy zadowolony jest także radny dzielnicy Krystian Wilk, który zabiegał o pozostawienie obiektu.
– Wielokrotnie rozmawiałem z mieszkańcami Odolan na temat przyszłości wieży i odpowiedź niemal zawsze była taka sama: zachować wieżę, przeprowadzić rewitalizację i nadać jej drugie życie. Osobiście cieszy mnie decyzja dewelopera – mówi radny Wilk.
Budynek wieży ciśnień powstał w ramach kompleksu Państwowej Fabryki Karabinów. Podczas wojny Niemcy zniszczyli większość zabudowań fabryki. Jednak wieża uległa jedynie nieznacznym uszkodzeniom. Po wojnie zakłady zostały przejęte przez Fabrykę Wyrobów Precyzyjnych im. Gen. Karola Świerczewskiego „Waltera”. Nastąpiła odbudowa, a wieża ciśnień zyskała jedno dodatkowe piętro.
Źródło: materiały prasowe.